Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Harmonia i minimalizm, czyli wnętrza w stylu skandynawskim
Drewno, kamień, len, dominująca gama bieli – a wszystko to w swobodnym, niewymuszonym stylu, który zamknąć można w trzech rzeczownikach – funkcjonalność, prostota i ekologia. Sprawdzi się zarówno w małych mieszkankach na blokowisku, jak i w domach na peryferiach.
Drewno, kamień, len, dominująca gama bieli – a wszystko to w swobodnym, niewymuszonym stylu skandynawskim.

Funkcjonalna prostota

Elementy pojawiające się we wnętrzach inspirowanych skandynawskimi są przed wszystkim praktyczne i wygodne w użyciu. Wszelkie dodatki są tak opracowane, że ich uroda, kształt wynikają z tego, aby było użyteczne, pozbawione pustej formy i zbędnych dekoracji. Meble wykonane są najczęściej z jasnego drewna, cechując się tzw. czystą linią. – Pomalowana ściana nie musi być idealnie gładka, ważne, aby farba odpowiednio ją zabezpieczała, a jeśli pojawią się smugi czy pręgi, to nie przeszkadza. Ściany też nie muszą być idealnie równe, więc rzadziej się używa rigipsu, mają po prostu dobrze służyć. To estetyka zupełnie różna od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce, wnętrze nie musi być wymuskane – wyjaśnia Lila Kalinowska, architekt wnętrz.


ZAINSPIRUJ SIĘ:       
STYL BOHO    |    STYL EKLEKTYCZNY   |   STYL GLAMOUR

 

Bliskość natury

W aranżacjach dominują naturalne materiały, jak wiklina, drewno, len, wełna, kamień, pozwalające domownikom nieustannie odczuwać bliskość natury. – Śmiało można powiedzieć, że to ekodesign – po pierwsze wykorzystujemy naturalne materiały. Na rynku dostępne są też farby ekologiczne, między innymi na bazie ziemniaków, co jest bardzo ważne dla alergików. Tapety w stylu skandynawskim powstają na naturalnych materiałach podobnych do szarego papieru, ozdabiane są delikatnymi motywami roślinnymi, przypominającymi strony z zielnika. A po drugie recyklinujemy używane meble, nie wyrzucamy, bo przestały być modne. Na przykład krzesła pomalowane zwykłym białym lakierem zupełnie zmieniają wygląd, nawet jeśli każde jest inne, gdy zestawimy je z drewnianym stołem, efekt będzie świetny. Dysponujemy lakierami na bazie wody o właściwościach alkidowych. Są matowe, satynowe i o pełnym błysku, kryją niemal każdy materiał. Świetnie sprawdzą się przy aranżacji wnętrz skandynawskich, bo wystarczy wybrać jeden lakier do wszystkiego i zaoszczędzić – radzi L. Kalinowska.

W stylu skandynawskim surowość bieli często przełamują akcenty: plamy koloru w postaci dodatków i akcesoriów, jak te miękkie poduchy.

30 odcieni kojącej bieli


We wnętrzach skandynawskich dominują stonowane i delikatne barwy. Biel odgrywa główną rolę, dzięki niej pomieszczenia wydają się jasne, przepełnione spokojem, czyste oraz większe. – Coraz modniejsze są białe podłogi. Pojawiły się na rynku też imitacje białych belek rustykalnych, naśladujące naturalne drewno, ale lekkie na tyle, że można je przykleić do sufitu czy ścian. Używając bieli we wnętrzach, musimy jednak uważać, oczywiście możemy kupić biały regał i podłogę, pomalować na biało ściany, a potem się okaże, że podłoga wpada w odcień żółci, regał niebieskawy, a ściany różowe. Dlatego aranżując wnętrze, trzeba być zdyscyplinowanym i na każdym etapie starannie przykładać do siebie poszczególne biele. Wymaga to dużego doświadczenia, aby w efekcie wszystko dobrze się komponowało – zaznacza L. Kalinowska.

Unikatowe handmade


Przy wnętrzach konsekwentnie białych dobrze pobawić się fakturami i światłem. Na topie są dodatki z kolekcji HK Living – proste, w skromne wzory i z naturalnych materiałów. Większość wykonana ręcznie, z dbałością o solidność i estetyczny wygląd, co czyni je niepowtarzalnymi. Są to ratanowe i drewniane ławeczki, poduszki i narzuty robione na drutach. Odrobinę stanowczego koloru wprowadzą kolorowe lampki kulki, lampy udające technicznie, bardzo duże, ale pomalowane na różne kolory lub w postaci żarówek wiszących na kolorowych, ożywiających wnętrze kablach. Lampę na tak długim kablu możemy przewieszać w dowolne miejsce albo zwinąć w rulon i powiesić na stałe. Odpowiadają one na potrzebę funkcjonalności, są proste, ale i dekorują. Zwłaszcza że kolor we wnętrzach skandynawskich to tylko akcent, dodatek do bieli, plama koloru, i to rzadko krzykliwa.

Prostota i funkcjonalność w stylu skandynawskim to również kreatywne wykorzystanie z pozoru bezwartościowych, niepotrzebnych przedmiotów, odważne łączenie rzeczy nowych i starych. Tak jak tutaj: pomalowane na biało palety w towarzystwie miękkich poduszek przeobraziły się w stylowe siedzisko. Projekt DIY.
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
tetta 188.117.128.163 09.06.2015

Uwielbiam styl skandynawski, ja moje inspiracje czerpie z tej strony https://www.whitehousedesign.pl/ :)

user
aga 77.46.0.85 04.04.2016

również uwielbiam styl skandynawksi, jets boski! wydaje mi się, ze bardzo dużą role odgrywa tutaj właśnie drewno, które wprowadza taki charakter. W baltic wood sa piękne bielone deski, postarzane, które idealnie wpisują się w ten styl. Sama chętnie bym zrobiła remont w swojej sypiali, w całym domu i postawiła na jasne odcienie, ale to moze za 2/3 lata :)

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium