Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 151/2020, Sobota 30 maja 2020 r., Feliksa i Ferdynanda
Opublikowano
Masz te objawy? Zbadaj cukier
W Polsce na cukrzycę choruje około 3 milionów osób – blisko jedna trzecia spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, a choroba rozwija się w utajeniu! Dlaczego? Pierwsze objawy cukrzycy bywają bardzo subtelne, łatwo pomylić je z symptomami nadmiernego zmęczenia czy stresu. Co powinno cię zaniepokoić?
Chroniczne zmęczenie, senność, brak energii do działania mnie muszą oznaczać lenistwa. Bagatelizujemy te objawy, choć mogą oznaczać rozwijająca się cukrzycę.
Chroniczne zmęczenie, senność, brak energii do działania mnie muszą oznaczać lenistwa. Bagatelizujemy te objawy, choć mogą oznaczać rozwijająca się cukrzycę.
Brak energii do działania

Doskwiera ci zmęczenie, a w ciągu dnia zdarzają się napady senności? Szybciej wpadasz w złość i nie wiesz, jak za chwilę zmieni się twój nastrój? Taki stan łatwo pomylić ze skutkami przepracowania, stresu, niedosypiania czy – zwłaszcza teraz – z wiosennym przesileniem.  Nie lekceważ go. U diabetyków proces wykorzystywania cukrów jako źródła energii jest zaburzony. Zamiast zasilać komórki glukoza krąży w organizmie – stąd brak energii i ogólne przemęczenie, które bywa jedynym objawem zakłóceń w organizmie.  Pragnienie i częste wizyty w toalecie

Ciągle chce ci się pić, wypijasz ogromne ilości płynów, a i tak doskwiera ci uczucie suchości w ustach? Ze względu na podwyższony cukier chorzy często mają pragnienie, które trudno im ugasić. Organizm próbuje się pozbyć nadmiaru glukozy – wypłukać wodą i wydalić, stąd prowadząca do odwodnienia nasilona potrzeba oddawania moczu (w dużych ilościach, powyżej sześciu razy na dobę). Lekarze podkreślają, że ponad trzy litry moczu dziennie to stan alarmujący i należy zacząć bacznie się obserwować.

Nagła zmiana wagi


Chudniesz lub tyjesz bez wyraźnego powodu? Za nagłe wahania wagi również może odpowiadać cukrzyca. Nadmiar glukozy i problemy z insuliną: niedobór (cukrzyca typu 1 – spadek masy ciała) lub jej nieefektywne wykorzystanie (cukrzyca typu 2 – wzrost lub spadek masy ciała) powodują zaburzenia metaboliczne.


Jakie są inne objawy cukrzycy?

Przez zbyt wysoki poziom cukru mogą pojawić się również problemy ze skórą, która staje się nadwrażliwa, przesuszona i skłonna do łuszczenia. Swędzi. Rany gorzej się goją, pojawiają się sińce, a u niektórych ropne wypryski. Włosy wypadają. Powtarzają się grzybice stóp i paznokci. Ale to nie wszystko. Osłabiony układ odpornościowy sprawia, że diabetycy częściej zapadają na infekcje. Mogą pojawiać się u nich problemy ze wzrokiem, słuchem. Powikłaniami przedłużających się wahań cukru w organizmie są też m.in. uczucie mrowienia i drętwieniae kończyn.


Nie lekceważ. Badaj!


Jeżeli przypuszczasz, że rozwija się u ciebie cukrzyca, koniecznie udaj się do lekarza. Kluczem w pokonywaniu tej podstępnej choroby jest wczesne wykrycie i jak najszybsze podjęcie koniecznych kroków. Pomoże to zapobiec przyszłym poważniejszym problemom zdrowotnym.

Przeczytaj również:
Badania profilaktyczne przed 40. 
Badania profilaktyczne dla osób 40+

7 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Theo Kogan 94.40.75.201 26.03.2019

YOUTUBE.COM - COFANIE CUKRZYCY W 3O DNI


SKĄD SIĘ BIERZE CUKRZYCA - WOLNEMEDIA.NET


POKONAJ CUKRZYCĘ Z DOKTOREM BARNARDEM - CENEO.PL

user
iza 89.64.14.206 01.04.2019

Mam szczerze mówiąc jakieś dziwne objawy i zamierzam się przebadać w najbliższym czasie, nawet pobrałam sobie bon rabatowy na podstawowe badania ze strony droga po zdrowie

user
grynter 217.153.72.138 02.04.2019

Ale przeciez poziom cukru warto zawsze zbadać. Wystarczy iśc do lekarza rodzinnego. To nie jest ani drogie, ani skomplikowane czy bolesne badanie.

user
Teodozja 91.223.64.111 05.04.2019

Badam sobie poziom cukru przy pomocy glukometru. W mojej rodzinie kilka osób chorowało na cukrzycę więc muszę być ostrożna. 

MonikaDomi
MonikaDomi 89.64.43.218 09.04.2019
Myślicie, że jeśli jestem ciągle senna i mam ochotę na słodycze to jest to już wystarczający powód, żeby zbadać cukier?
Arkadia
Arkadia 83.238.237.208 14.05.2019

Poziom cukru w moim organizmie jest troszkę za wysoki, zaczęłam stosować różnych zdrowszych alternatyw jeśli chodzi o cukier np. https://www.drogapozdrowie.pl/forum/post3670.html#p3670

user
Teodozja 91.223.64.111 17.06.2019

Uregulowanie poziomu cukru wcale nie jest takie proste. Wbrew pozorom cukier to nie tylko słodycze, cukier jest praktycznie wszędzie. Kiedy moja mój brat miał problemy z cukrem udaliśmy się do poradni, a potem do dietetyka, gdzie otrzymaliśmy fachową poradę jak kontrolować poziom cukru i co jeść . Polecam ta placówkę zainteresowanym tematem http://www.rzeszow.pro-familia.pl/oddzialy/dietetyka/

nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium