Reklama

Skręcając w lewo, skręcamy w prawo, czyli jak jeździć po rondzie

07/05/2016 11:00

Rondo to nietypowe skrzyżowanie, na którym nawet skręcając w lewo, skręcamy w prawo. Brzmi to jak paradoks, ale w świetle przepisów tak właśnie jest. Przypominamy, jakie zasady obowiązują na rondzie, na którym są dwa pasy ruchu.

Pan Remigiusz został zatrzymany przez policjantów za nieprawidłową jazdę po rondzie Paderborn. – Jechałem prawym pasem, ponieważ planowałem zjechać w Lwowską, w stronę Medyki. Na rondzie przypomniałem sobie, że muszę coś kupić i pojechałem do Castoramy. Policjanci uznali, że nie zastosowałem się do znaku F-10 i chcieli nałożyć mandat. Nie przyjąłem go, sprawa trafiła do sądu – opowiada.

Wspomniany znak F-10 to strzałki, które wskazują kierunki ruchu na poszczególnych pasach. – Na rondzie jedziemy prosto, jadąc dookoła wyspy. Te znaki kłócą się ze znakiem mówiącym o skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Poza tym z ronda nie da się skręcić w lewo, żeby je opuścić, trzeba zjechać w prawo – twierdzi pan Remigiusz. Podobnie uważa wielu kierowców, nie tylko z Przemyśla. Ich opinie można odnaleźć w internecie. Artykuł o takiej wymowie zamieścił niedawno portal motoryzacja.interia.pl.

Reklama

Sprawa nie jest jednak taka prosta. Jeśli chodzi o poruszanie się po rondzie, ile osób, tyle opinii[paywall]. Zarówno instruktorzy nauki jazdy, egzaminatorzy z różnych ośrodków, jak i policjanci w różnych rejonach Polski nieco inaczej interpretują przepisy.

 

Rondo jak zwykłe skrzyżowanie

Należy podkreślić, że polskie prawo nie zna pojęcia „rondo”. Nie precyzuje również, jak się poruszać po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Z tego względu należy je traktować jak zwykłe skrzyżowanie.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podaje jednak, że ustawienie znaków F-10 przed rondem jest właściwym rozwiązaniem. – Segregacja kierunkowa pojazdów dojeżdżających do skrzyżowania powinna następować na jego wlotach, a nie na tarczy skrzyżowania, niezależnie od jego geometrii. Oznacza to, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, powinien na jego wlocie zająć pas ruchu odpowiedni dla relacji, którą zamierza skrzyżowanie opuścić – informuje Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Reklama
Według MIB stosowanie na wielopasowych wlotach dróg do skrzyżowań o ruchu okrężnym znaków „ruch okrężny” i „ustąp pierwszeństwa” oraz znaków „kierunki na pasach ruchu” jest w pełni uzasadnione i zgodne z obowiązującymi przepisami.

Strzałki na rondzie?

Kierowcy jadący z ul. Batorego lub Wernerus-Neumann nie mają znaku F-10, ponieważ są to ulice jednopasowe. Czy ich obowiązują inne zasady, kiedy chcą jechać w lewo lub zawrócić? – Brałbym tu pod uwagę artykuł 22 kodeksu drogowego, czyli należy wjechać na środkowy pas – wskazuje J. Bosak, chociaż zaznacza, że przepisy nie precyzują tej sytuacji jednoznacznie. Według policjanta te same zasady należy stosować również na rondzie dwupasowym, przed którym nie wyznaczono pasów kierunkowych.

Kierowcy zwracają uwagę, że łatwiej byłoby poruszać się po rondzie, zgodnie z wymalowanymi strzałkami, jeśli byłyby one umieszczone na samym skrzyżowaniu. Policjant zauważa jednak, że wprowadzałyby one w błąd kierowców wyjeżdżających z ulic Batorego i Wernerus-Neumann.

Reklama

Co powinni zrobić kierowcy, którzy, już będąc na rondzie, rozmyślą się i zechcą jednak skręcić w lewo lub zawrócić? – Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić pas na środkowy – mówi J. Bosak.

Istotne jest również to, że kierowca, który dopiero ma zamiar wjechać na rondo, ustępuje pierwszeństwa przejazdu tym, którzy już na rondzie są. Musi być również przygotowany na to, że pojazd na lewym pasie, na wysokości wjazdu będzie go zmieniał na prawy. Wówczas pierwszeństwo ma ten, który jest już na skrzyżowaniu.

Reklama

 

***

Jazda po rondzie wielopasowym byłaby prostsza, gdyby przepisy jasno precyzowały te zasady. Rzecznik resortu infrastruktury poinformowała nas, że ministerstwo nie prowadzi obecnie żadnych prac mających na celu zmianę tej sytuacji.

Art. 22. kodeksu drogowego

Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
1) do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo,
2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.


Za niezastosowanie się do znaku F-10 grozi kierowcy 250 zł i 5 punktów karnych. Natomiast za nieprawidłowe ustawienie pojazdu przed wykonaniem manewru 150 zł, bez punktów karnych. W tej drugiej sytuacji wiele jednak zależy od tego, jak policjant potraktuje tę sytuację.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kat - niezalogowany 2016-05-07 12:23:08

    sprawa jest jasna znak poziomy nakazuje z prawego pasa : skrecic w strone Tesco lub na medyke. Wczoraj jeden tez tak wozil si epo radzie prawym do castoramy dobrze zr człowiek uwazny jest.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2016-05-07 12:24:10

    Akurat na rondzie sobie przypomniał że musi do castoramy hahaha

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    m - niezalogowany 2016-05-07 12:25:49

    Gdyby wszyscy kierowcy przestrzegali tego znaku to rondo byłoby bezkolizyjne.  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama