Życie Podkarpackie nr 8/2020 Życie Podkarpackie nr 8/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 58/2020, Czwartek 27 lutego 2020 r., Gabriela i Anastazji
Opublikowano
Przemyśl
Szacują straty po poniedziałkowej nawałnicy [GALERIA]
Powalone drzewa, samochody tkwiące w rozlewiskach, zalane mieszkania i piwnice. To efekt potężnej nawałnicy, która przetoczyła się przez część Podkarpacia. Najwięcej interwencji mieli strażacy w powiatach: strzyżowskim, jasielskim, przemyskim oraz w samym Przemyślu. Trwa szacowanie strat.
fot. KMP Przemyśl
2 samochody osobowe utkwiły w rozlewisku pod mostem kolejowym w Przemyślu.

„Na terenie województwa podkarpackiego prognozuje się wystąpienie silnych burz z opadami deszczu od 25 mm do 40 mm, lokalnie około 50 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie przewidywane są opady gradu” – wydane, 15 bm. ostrzeżenie Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych nie pozostawiało wątpliwości, że po upałach czeka nas zmiana pogody. Tego dnia około godziny 17 niebo nad Przemyślem zasnuło się brunatno-siwymi chmurami. Ich widok zwiastował potężną ulewę. Rozpętała się chwilę później. Po większości ulic natychmiast popłynęły rwące strumienie.

– Najpoważniejsza sytuacja była (...)

Mieszkańcy czekają na przyjazd rzeczoznawcy. Ma oszacać szkody, a te stwierdzono nie tylko w lokalach na IV i III piętrze, ale i niżej.

– Ten budynek, podobnie jak kilka innych w dzielnicy, posiada dach pogrążony – Zbigniew Kurosz, prezes Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, wyjaśnia okoliczności zdarzenia. – Zatkała się rura spustowa odprowadzająca wody opadowe i wtedy znalazły ona inne ujście, penetrując mieszkania – precyzuje.

Łącznie podkarpaccy strażacy przyjęli prawie 70 zgłoszeń.

– Najwięcej pracy mieliśmy w powiecie strzyżowskim – 19, przemyskim – 16 i jasielskim – 15, pojedyncze interwencje odnotowaliśmy w powiatach: dębickim, stalowowolskim, krośnieńskim i brzozowskim – wylicza młodszy brygadier Marcin Betleja, rzecznik prasowy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. – Nasze działania polegały na zabezpieczaniu uszkodzonych przez wiatr pokryć dachowych, pompowaniu wody z piwnic i posesji, usuwaniu powalonych drzew i udrażnianiu przepustów drogowych. Na szczęście nikt nie został ranny – podsumowuje.

W czasie wyładowań atmosferycznych, niezależnie od ich intensywności, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

– Pozostańmy w domu, nie wychodźmy z niego, jeśli nie jest to absolutnie konieczne – radzi mł. bryg. Betleja. – Trzymaj się z daleka od otwartych okien, drzwi. Nie używajmy telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu. Będąc na otwartej przestrzeni w żadnym wypadku nie szukajmy schronienia pod drzewami – kończy.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 8/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium