Reklama

Most kolejowy w połowie do rozbiórki?

Sześć osób, sygnatariuszy porozumienia pod nazwą „MOST Wielokulturowe Muzeum Przemyślan”, skierowało list otwarty do prezesa zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe SA w Warszawie Ireneusza Merchela w sprawie planów dotyczących modernizacji mostu kolejowego na Sanie. Ich zdaniem są one sprzeczne z wcześniejszymi założeniami. Do pisma dołączyli listę z ponad 3 tys. podpisów mieszkańców miasta.

Dokument parafowali: Joanna Markin (Wspólnie na 100), Błażej Wilk (Stowarzyszenie Most), Waldemar Hryniszyn (Fundacja Azymut), Igor Horkiw (Narodnyj Dim), Marek Janowski (Stowarzyszenie Muzeum Ratownictwa i Techniki) oraz Mariusz Sidor (Fundacja Galicyjskich Dróg Żelaznych)[paywall].

Autorzy listu ze zdziwieniem przyjęli plany PKP PLK, które – przy okazji budowy nowego mostu kolejowego na Sanie w Przemyślu – zakładają rozbiórkę połowy dawnego, zabytkowego mostu z 1891 r. Ich rozczarowanie jest podwójne. Po pierwsze frustruje plan zniszczenia ważnego, charakterystycznego zabytku Przemyśla, po drugie: przedstawienie przez PKP PLK koncepcji budowy nowego mostu (i zagospodarowania starej konstrukcji), zupełnie odmiennej od tej, która była konsultowana społecznie w 2016 r.

Reklama

– Jako przedstawiciele stowarzyszeń czujemy się wyrazicielami woli mieszkańców Przemyśla, którzy w swej znakomitej większości nie godzą się na okaleczenie i rozbiórkę choćby części mostu. W ramach prowadzonej przez nas akcji zebraliśmy ponad trzy tysiące głosów za pozostawieniem mostu i dlatego uważamy, że właśnie tę zbiórkę należy uznać za jedyne, prawdziwe i obywatelskie konsultacje w sprawie przeprawy kolejowej na Sanie – powiedział B. Wilk.

PKP PLK manipuluje rzeczywistością?

„(...) Most przechodził burzliwe dzieje – był kilkakrotnie uszkadzany i odbudowywany, a w walkach o jego istnienie przelewali swą krew żołnierze Armii Krajowej i Orlęta Przemyskie. Nie będziemy jednak szczegółowo przedstawiać niezwykłej historii mostu. Jest ona bowiem władzom PKP PLK doskonale znana i zarazem całkowicie im obojętna. Nie jest jednak obojętna mieszkańcom naszego miasta, którzy chcą pozostawić most, nadając mu funkcję mostu-muzeum. W tej kwestii podjęliśmy odpowiednie starania i uzyskaliśmy od dyrektora Narodowego Muzeum Ziemi Przemyskiej pisemną deklarację gotowości przejęcia drugiej linii mostu na placówkę muzealną. Pierwszą linię przejmie miasto Przemyśl, co wynika z komunikatów PKP PLK i mamy nadzieję, że są one prawdziwe (...)” – napisali.

Reklama

Nie kryją w liście irytacji na postępowanie PKP PLK. To sprawia, że całkowicie uzasadnione – ich zdaniem – będzie twierdzenie, iż ta firma nie dość, że manipuluje mieszkańcami Przemyśla, wypaczając wynik konsultacji społecznych, to jeszcze przykłada rękę do niszczenia ważnych polskich zabytków. „Dziwi nas jednak, że PKP PLK posuwa się do dezinformowania wiceministra infrastruktury, który w odpowiedzi na interpelację poselską, w dobrej wierze informował, że proces wyłaniania koncepcji budowy nowego mostu i zagospodarowania starego został skonsultowany ze społeczeństwem” – piszą autorzy listu.

Użyją nieszablonowych rozwiązań?

„(...) Smuci nas to, że PKP PLK, jak przystało na odpowiedzialną firmę o skali europejskiej, zamiast chronić i pielęgnować zabytki techniki kolejowej, dąży do brutalnego niszczenia mostu kolejowego w Przemyślu. Niepokoi nas to, że sprawa budowy nowego i zagospodarowanie zabytkowego mostu ma tak nietransparentny charakter. Dlatego wzywamy PKP PLK do zmiany planów budowy nowego mostu na takie, które zakładałyby zachowanie starej konstrukcji w całości. Jeśli tak się nie stanie, by zapobiec zniszczeniu zabytku, użyjemy wszelkich przewidzianych prawem możliwości, jak i nieszablonowych rozwiązań, które zwrócą uwagę opinii publicznej na planowane barbarzyństwo, jakie za sprawą PKP PLK ma się dokonać w Przemyślu. Licząc na weryfikację planów PKP PLK, co do mostu w Przemyślu, oczekujemy na pozytywną odpowiedź oraz spotkanie, w czasie którego będziemy mogli przedstawić instytucję przejmującą drugą linie mostu i jej dyrektora” – podsumowali.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Waluś - niezalogowany 2020-05-12 18:07:01

    Stare zardzewiałe pruchno powinno się rozebrac i na zlom, a kto chętny na starocie powinien sobie zabrać kawałek złomu do domu. Nawiedzeni fanatycy staroci.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Witek - niezalogowany 2020-05-12 18:09:16

    Kupa  złomu, i tyle

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2020-05-12 18:35:42

    Panie Witku/ Walusiu, a po co dwa komentarze? ;)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama