Życie Podkarpackie nr 48/2016 Życie Podkarpackie nr 48/2016

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 340/2016, Poniedziałek 5 grudnia 2016 r., Kryspina i Saby
Opublikowano
Przemyśl, Jarosław, Przeworsk, Lubaczów, Region
Dane są zatrważające. Miasta się coraz bardziej wyludniają
Aż 32 tysiące – tyle wynosi różnica pomiędzy liczbą osób zameldowanych a mieszkających w czterech miastach powiatowych naszego regionu. To tak, jakby z mapy zniknął Jarosław. W Przemyślu, choć zameldowanych jest prawie 65 tysięcy osób, faktycznie mieszka w nim nieco ponad 50 tysięcy.
fot. Paweł Bugira
Z każdym rokiem w naszym regionie ubywa mieszkańców, a na ulicach widać coraz większe pustki.
W przygotowaniu naszego raportu wzięliśmy pod uwagę liczbę osób zameldowanych na pobyt stały i czasowy oraz liczbę mieszkańców podanych w „deklaracjach śmieciowych”. Największe różnice są w Przemyślu. Tutaj zameldowanych na pobyt stały i czasowy jest 64 955 osób. Tymczasem zadeklarowanych jest zaledwie 50 383 osoby.
Aż 10 tysięcy sięga różnica w Jarosławiu. Tam zameldowanych jest 39 365 osób, a mieszkańców – 29 032. W Przeworsku różnica wynosi 3 767 osób, a w Lubaczowie – 3 381.
Oczywiście należy mieć na uwadze, że liczba osób podanych w deklaracjach śmieciowych może być świadomie zaniżana przez lokatorów. Biorąc jednak poprawkę na ewentualne nadużycia, różnice i tak są ogromne. Deklaracje o tyle odzwierciedlają rzeczywistość, że (z założenia) mają pokazywać, ile osób faktycznie zamieszkuje daną posesję. A miasta rozwijają się dzięki tym, którzy realnie w nich przebywają, a nie dzięki mieszkańcom „papierowym”.

Trzeba walczyć o młodych

Socjolog Sławomir Solecki wskazuje, że decyzje o wyjeździe za pracą są bardzo przemyślane. – Jeżeli miasta chcą się rozwijać, muszą walczyć o młodego obywatela, bo on wniesie do nich innowację, wniesie coś, co może dać impuls do rozwoju. Młodzi ludzie (...)
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
25 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
ted 185.25.120.247 09.06.2015

jarosław liczy 38tys a nie 32tys. siunku!!!!

user
Sasanka 31.183.219.59 17:56:58 09-06-2015

Sam jestes siukniem, w dodatku takim, który nie potrafi czytać. To są oficjalne dane, marzycielu.

user
Rysiek 90.192.125.171 11:31:21 10-06-2015
Liczac Munine,Szowsko to pewnie tak.
user
Ada 89.72.221.191 09.06.2015

Ciekawa jestem jak to ma się zmienić, skoro w tym rejonie młodzi ludzie nie mają żadnych perspektyw na dalsze życie, więc uciekają do większych miast, gdzie mogą mieć jakąkolwiek pracę.
Poza tym w Przemyślu nie ma nawet II stopnia studiów, więc jak miasto ma kogokolwiek zatrzymywać?
Mam nadzieję, że Władze Miasta w końcu zwrócą uwagę na te migracje, bo to jest naprawdę niepokojące.
Ja osobiście jestem mieszkanką jednego z miast a obecnie studiuję w Krakowie i pewnie chciałabym wrócić w rodzinne strony, ale nasuwa się pytanie po co? Pewnie, aby zwiększyć bezrobocie albo czekać w nieskończoność na staż bo nie mam znajomości, więc dla mnie nie byłoby pieniędzy, mimo ukończenia kilku kierunków, ale dla innych nawet po średnim bez matury znajdą się oferty. Niestety opisuję to z własnych doświadczeń bo już kiedyś po dwukierunkowym licencjacie starałam się a niby nie było pieniędzy, ale za jakiś czas dla bratanicy Szanownego Pana Wójta po ZSZ było miejsce, więc w ogóle nie dziwią mnie takie statystyki.

user
mk 31.183.230.31 09.06.2015

nie trzeba być socjologiem, żeby wiedzieć takie rzeczy. Trzeba być prezydentem Przemyśla, żeby mieć to gdzieś :)

user
cccp 90.192.125.171 11:30:04 10-06-2015
Nasuwa sie takie pytanie;czy miastu potrzebny jest Prezydent?
user
mk 91.193.208.124 15:31:53 20-06-2015

Do "mk" , prawdopodobnie  sporadycznie  zaglądasz  na stronę    "ŻP" , stąd też nie wiesz ,że nick którym się posłużyłeś  , używany jest przeze mnie od  wielu lat    min . na tej stronie . W celu uniknięcia    nieporozumień , wymyśl   dla siebie jakiś inny  nick , to przecież nie jest takie trudne .  Mój zaczyna  sie od "91" 

user
se7en 46.212.238.206 09.06.2015

Zaledwie osiem lat rządów kibola religijnego wystarczyło aby doprowadzić eksodusu totalnego. Czy tam jeszcze się jakiś człowiek uchował???


user
joorek 95.49.236.149 10.06.2015

Po jesiennych wyborach wszyscy wrócą. Po resztę rzeczy.

user
bbb 90.192.125.171 11:28:50 10-06-2015
Duzo ludzi juz to zrobilo widzac,ze nie ma realnych szans na godne zycie.
user
dama 31.135.22.172 10.06.2015

"....ale dla innych nawet po średnim bez matury znajdą się oferty..."  - napisała w komentarzu ADA - właśnie, cała marna rzeczywistość danego ośrodka, miasta, regionu zależy od braku kreatywności i możliwości intelektualnych i organizacyjnych jego władz  lokalnych. Jeśli ta władza nic nie potrafi, a nepotyzm panoszy się  na potęgę , to...  "źle się dzieje w państwie duńskim" - powiedziałby Szekspir ;) )))

user
Władek 79.185.219.157 10.06.2015

To naturalny proces i nie ma się czemu dziwić. Znikały miasta, miasteczka, powstawały nowe, inne się rozwijały bardziej, inne znikały z mapy. Nie należy w to ingerować, bo to nic nie da. Prezydent miasta stworzy miejsca pracy dla uciekinierów? To utopia, w którą jeszcze wierzą niektórzy. Kto ma wybór na lepsze życie, pracę i miejsce ten to wybiera. Przemyśl nie jest atrakcyjny pod tym względem i trzeba się z tym pogodzić. 

user
oko 94.40.85.252 11:17:21 10-06-2015

jaki naturalny proces?, za  to odpowiadają władze, które nie działają na rzecz rozwoju miasta, niestety trzeba prawdę powiedzieć, a nie motać. Ludzie nie dajcie sobie wmówić , że tak ma być. Do tego doprowadzili rządzący!!!

user
bbc 90.192.125.171 11:26:07 10-06-2015
Ja jestem raz w roku w Przemyslu i upadek tego miasta widze wszedzie.I nie ma sie co podniecac ladnymi kolorowymi budynkami i kostka,bo tu nie o to chodzi.
user
vvv 90.192.125.171 10.06.2015

Zasiedla uchodzcami z Ukrainy lub Afryki i PO klopocie.

user
OlaP 83.24.115.66 10.06.2015

Wkrótce i ja stąd wybywam. Dokądkolwiek. Tu się nie da żyć. Nie chce się całe życie szarpać o nowe chwilowe posady za psie pieniądze.

user
szogun z bulem wD 199.227.86.21 10.06.2015

i w ten sposob waaadza zdobywa wazne glosy w czasie wyborow!!!!!!

user
jajo 164.127.38.91 10.06.2015

Mieszkam w Przemyślu od urodzenia i widzę postępujący upadek tego miasta.Zaczęło się od likwidacji woj.przemyskiego.Wiadomo gdzie idzie kasa,do Rzeszowa.Potem już poleciało.Dodatkowo młodzież wygoniła z miasta decyzja władz o zaostrzeniu przepisów i ograniczeniu wwożenia do Polski 2 paczek papierosów zamiast 1 kartona.Wiem,wiem to przemyt,ale co najmniej kilka tyś.ludzi z Przemyśla dzięki temu wiązała koniec z końcem i całkiem nieźle dawało zarobić barom,sklepom itp.Do tego Prezydent,który inwestuje głównie w kościoły i klasztory zamiast kombinować jak zatrzymać w Przemyślu ludzi(zakłady produkujące cokolwiek)To tyle.

user
qwe 178.43.95.39 10.06.2015

Kosztem całego regionu rozwija się za to miasto "innowacji" Rzeszów.

user
mecenas 37.248.254.18 11.06.2015

jeśli rozdawnictwem stanowisk kręci na podkarpaciu jeden człowiek, obsadzający potrzebnych mu ludzi, często z rodowodem PZPR-owskim, przez którego odeszli z tej partii wszyscy porządni członkowie to nie ma co się dziwić , że miasta się wyludniają

user
Poirot 46.171.148.106 22:40:38 11-06-2015

ja wyjechałem, żona wyjechała, syn wyjechał, córka wyjechała, mnóstwo znajomych także. Kierunek: Wielka Brytania, Warszawa, Kraków... I tak dziwię się, że bez problemu w ciągu jednego dnia znalazłem chętnego na wynajem mieszkania w Przemyślu. Ogólnie degradacja miasta postępuje, co widać okiem osoby odwiedzającej piękny Przemyśl kilka razy w roku. Jednego władzy nie udało się: rozkopania wzgórz okalających Przemyśl. Reszta została już dawno rozp******a. Barbarzyństwo w garniturach z Urzędu Miasta Przemyśl trwa.

user
obywatel 178.42.51.148 11.06.2015

Niestety należy pogodzić się z tym, że miasto zaczyna się zwijać a nie rozwijać. Zgadzam się, że jest to proces nieuchronny i znany w przyrodzie, takie są realia i nikt tego nie zatrzyma. Decyduje o tym konkurencja a nie czyjeś pobożne życzenia. Władze? One nie mają żadnego wpływu na to co się dzieje. Czy to tak trudno zrozumieć? Problem jest złożony, a zrzucanie winy jedynie na rządzących jest niesprawiedliwe. Młodzi stąd wyjeżdżają i słusznie, nikt ich nie zatrzyma, bo nikt im nie jest w stanie zaoferować czegoś lepszego. Kto sądzi, że władze miejskie zapewnią im w tym mieście to co im oferują kraje takie jak chociażby UK, do których emigrują ma chyba nie po kolei w głowie. Polacy na przestrzeni wieków niejednokrotnie emigrowali, czemu więc nas ma dziś to dziwić? Jednym przybywa, drugim ubywa, a biadolenie nad tym naturalnym procesem niczego nie zmieni. Szkoda waszych słów i komentarzy.  

user
qs 83.31.184.185 13.06.2015
Dlatego UE chce przyjąć emigrantów z Afryki
user
były siunek 188.127.22.114 13.06.2015

Kiedyś spytałem koleżankę z Rzeszowa, jak znaleźć pracę w Rzeszowie. Odpowiedziała "trzeba się tam urodzić" . AFAIK to powszechny pogląd, dlatego tzw. "Podkarpacie"było, jest i będzie zaściankiem.

user
Emi Grejszyn 217.51.51.217 16.06.2015

Każdy wie że Przemyśl to jedna wielka wiocha. Nikt tego głośno nie mówi bo wstyd. Co tutaj ludzi trzyma oprócz grawitacji??? Brak kasy na wyjazd gdziekolwiek. Nie chodzi tu bynajmniej na bilet do Rzeszowa czy Krakowa. Wszędzie na początku trzeba gdzieś jakoś mieszkać i z czegoś żyć zanim się człowiek ustawi. Rodzina trzyma. Kredyty, długi trzymają. Strach przed nowym. Brak kontaktów trzyma. No bo gdzieś do kogoś na początku trzeba pojechać żeby ktoś wziął za tą zagranicę, pokazał, objaśnił gdzie co jest, pomógł załatwić podstawowe sprawy i oprowadził za rączkę. Co by nie było w tym zadupiu ile by nie nastawiali nowych kościołów i kładek to dalej będzie to wielgaśna wiocha. Co tam nie jest? A co nie ma? Żeby to zrozumieć to trzeba z tej dziury wyjechać żeby mieć do czego porównać. Tyle tysięcy mieszkańców płaci podatki, tyle dopłat i subwencji do wszystkiego i gdzie to jest? No a co by było jak by Unia Europejska nie dołożyła centa do tych wszystkich inwestycji??? NIC by nie było. Tylko nieroby i darmozjady na zasiłkach i tacach oraz gamonie powsadzani na stanowiska i mający załatwianą pracę po znajomości chwalą sobie jak tam nie jest cudownie. Oni też w "d" byli i "g" widzieli

nr 48/2016
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Prezenty z okazji mikołajek lub pod choinkę...
  • Kupuję on-line
  • Wynajduję w małych sklepikach lub centrach handlowych
  • Stawiam na bony podarunkowe
  • Sam tworzę