Mimo że zapowiedzi były inne, mimo że zarówno szef Krajowej Administracji Skarbowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Marian Banaś, jak i lokalny poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Matusiewicz zapewniali, że do takiego dramatu nie dojdzie, prawie 60 osób z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, zostało pozbawionych pracy! Są przypadki, że bez środków do życia zostały całe rodziny. – Oszukali nas! Cały czas kłamali – nie owija w bawełnę przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Izby Celnej w Przemyślu i wiceprzewodnicząca Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP Joanna Sidor.
Do 31 maja br. dyrektorzy izb administracji skarbowej (podległych Krajowej Administracji Skarbowej) w całej Polsce mieli podpisać nowe umowy o pracę. Na Podkarpaciu propozycji parafowania ich nie otrzymało 60 osób z byłej Izby Celnej w Przemyślu (obecnie pracownicy Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu). Trzy z nich nie otrzymały angażu, bo przyznały się do współpracy z byłymi organami służby bezpieczeństwa, a jedna w ogóle nie stawiła się na rozmowę. Łącznie 56 osób zostało na lodzie[paywall].– Wytrzymano nasze koleżanki i kolegów do ostatniej chwili. Osoby, które nie otrzymały żadnej informacji na temat nowej umowy, zdecydowały się pojechać do Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, gdzie osobiście spotkały się z dyrektorem Tomaszem Janeczkiem. Według ich relacji pan dyrektor poinformował każdego z osobna, że nie ma dla nich pracy, ani w służbie, ani w żadnej innej jednostce KAS. Na pytanie dlaczego, odpowiedział, że nie ma obowiązku tłumaczenia się – wyjaśniła J. Sidor. – Zrozumiałabym jeszcze, gdyby pan dyrektor podał jakiekolwiek uzasadnienie takiej decyzji. Wyjaśnił, że są takie, a takie zastrzeżenia czy uwagi, które ich dyskwalifikują. Ale nie zrobił tego. Zapowiedzi i obietnice były zupełnie inne. Zostaliśmy wprowadzeni w błąd, po prostu oszukani – dodała.
– Chciałabym teraz go zapytać, czy wstawi się za naszymi koleżankami i kolegami? Czy pamięta, co mówił? Prosimy, niech zapyta swoich partyjnych kolegów o obietnice bez pokrycia. Jako związki zawodowe wystosowaliśmy już kilka pism do ministra finansów, rzecznika praw obywatelskich, ale obawiamy się, że jest już za późno na cokolwiek – dodała J. Sidor.
J. Sidor mówi, że kolejna przedziwna sytuacja dotyczy zmian w wysokości wynagrodzeń. – Na Podkarpaciu ponad 90 procentom tak zwanych ucywilnionych funkcjonariuszy, jak również pracowników cywilnych zostało obniżone wynagrodzenie. A pan minister Banaś zapewniał, że do takiej sytuacji nie dojdzie. W specjalnym piśmie skierowanym do kierowników oddziałów wydał nawet w tej sprawie polecenie służbowe. Pytamy więc, kto tym wszystkim zawiaduje? – zastanawia się J. Sidor.
– Otrzymałam propozycję pracy, ale nie w służbie, a byłam w końcu funkcjonariuszem. Propozycja zawierała drastyczną obniżkę wynagrodzenia. W moim przypadku to tysiąc piętnaście złotych netto. Nie jestem odosobniona. Są osoby, które straciły dwa tysiące dwieście złotych netto. To dramat. Średnio to obniżka od 40 do 60 procent – tłumaczy jedna z byłych funkcjonariuszek przemyskiej IC. – Orientowaliśmy się, jak to wygląda w innych izbach w Polsce. W czternastu ucywilniani funkcjonariusze nic nie stracili. Czy to jest w porządku? – pyta retorycznie.
Poseł A. Matusiewicz poinformował nas, że wszystkie te osoby, które nie otrzymały propozycji pracy, mogą się od tej decyzji odwołać. – Odwołania należy kierować zarówno do dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, jak i do pana ministra Banasia. Wiadomym było, że nie wszyscy zachowają pracę. Były osoby, które miały zostać przeniesione, które miały sprawy karne, które nie przyjęły warunków tak zwanego ucywilnienia. Zgadzam się, że pod uwagę powinny być brane małżeństwa. Jeśli oboje nie otrzymali propozycji pracy, to nie jest w porządku. Zapraszam wszystkich, którzy czują się pokrzywdzeni, do mojego biura poselskiego, aby porozmawiać na ten temat – zaproponował.
Do szefostwa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie skierowaliśmy trzy pytania. Po pierwsze: jakie były powody niepodpisania od 1 czerwca br. umów o pracę z 56 pracownikami przemyskiego oddziału Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego? Po drugie: czy wspomniane osoby otrzymały jakąkolwiek inną propozycję pracy? Po trzecie: co stało u źródeł obniżenia wynagrodzenia co najmniej kilkunastu osobom, z którymi podpisano umowy o pracę?
– Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie przy przedkładaniu propozycji pracy lub pełnienia służby kierował się potrzebą zapewnienia takiej organizacji pracy i zdecydował o takim doborze pracowników, który w jego ocenie zapewni najwłaściwsze wykonywanie zadań nałożonych przez ustawodawcę na Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie i podległe jej jednostki. Proces przedstawiania propozycji pracy czy pełnienia służby objęty został szczegółowym monitoringiem szefa KAS. Jego zarządzeniami powołano zespoły, odpowiedzialne za prawidłową realizację przyznawania propozycji. Zespoły takie funkcjonowały nie tylko centralnie, ale także w poszczególnych izbach administracji skarbowej w całej Polsce. W ich pracach brali udział również przedstawiciele związków zawodowych – wyjaśniła rzecznik prasowy tej instytucji Edyta Furman.
Dodała, że budowa nowoczesnej, a przede wszystkim skutecznej administracji spowodowała konieczność doboru odpowiedniej kadry. – W zależności od złożonej propozycji, pracownicy lub funkcjonariusze otrzymali odpowiednio wynagrodzenie lub uposażenie. Zaproponowane warunki wynagrodzenia lub uposażenia określone zostały w oparciu o rozporządzenia ministra rozwoju i finansów. Wynagrodzenie zaproponowane przez dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie nie jest niższe niż trzy tysiące złotych brutto. Ponadto na podstawie przepisów ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej zatrudnionym będą przysługiwały odpowiednio do wynagrodzenia lub uposażenia: dodatek kontrolerski w związku z wykonywaniem m.in. kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej czy dodatek orzeczniczy na stanowisku radcy skarbowego – podsumowała E. Furman.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Niech nie przesadzają. Z ich kont wylewają się pieniądze... ups ;)
popieram hajsu narebali ci co na drodze stali wow , ale pozatym szkoda kazdego ale co tu kryc kuchcinski oszukal ich wow normalne dobra zjebana zmiana
sprawa jest krótka ludzi dobrze pracujący są nadal -)
hehehe, bez środków do życia, sprzedać domy, auta, uszczuplić konta i środki się znajdą
wylewają czy nie wylewają, ci ludzie mają rodziny do utrzymania i nie sądzę, że ty byłbyś zadowolony tracąc prace, gdy trzeba zapewnić byt dzieciom
I co ,macie dobrą zmianę.a miało być tak pięknie.głosujcie na PiS
Cała Europa się z was śmieje PISoBOLSZEWICCY oszuści, miernoty i złodzieje.
czytam niektóre komentarze i nie mogę pojąc, skąd tyle zawiści i zazdrości w ludziach. Jak można mówić, zeby sprzedali sobie to, na co pracowali całe życie i po problemie. Jak można pisać, że dobrze im tak. Oby nikt z piszących nie musiał stawić czoła utracie pracy, bo to jedna z najgorszych zmian, jaka spotyka człowieka. To nie sa młodzieniaszki, którzy mogą spakować walizeczkę i wyjechać za granice do truskawek. wiele lat pracowali na swoją pozycję. Utrata pracy jest czymś traumatyzowanym, czego nikomu nie życzę.
Matusiewicz zapewniał? Cha, cha. A któż daje wiarę temu zaprzańcowi z gwiazdą? Cha, cha!
Przecież od wczoraj jest już nowy dyrektor, który podobno zapowiedział, ze przyjmie z powrotem ale we wrześniu.
halser ty śmieciu POubowski>oszuści,miernoty i złodzieje jak piszesz to zostali nam się POtusku wermachtowskim.
a jak likwidują inne zakłady pracy, redukują etaty to koorwa nikt nic nie mówi , nie krzyczy!Bardzo dobrze, w Biedronce są wolne miejsca, mogą się tam zatrudnić!Jak chce pracować to prace znajdzie każdy!
Jak w każdej nadętej instytucji - urząd jest po to żeby pracownicy mieli pracę, szkoła przede wszystkim żeby dac utrzymanie nauczycielom a szpital ? oczywiście głównym celem jego funkcjonowania nie jest przeciez leczenie ludzi tylko utrzymanie miejsc pracy i standardu życia lekarzy oraz w niższym priorytecie ale również pozostałej obsługi. Każda zmiana niezależnie od koloru czerwonej czarnej czy zielonej jeśli spróbuje reformy zmniejszajacej biurokrację będzie wrogiem urzędasów.
Dzisiaj pracy nie brakuje nawet na naszej prowincji pośrednicy HR szaleją a fachowcy to są wyrywani z firmy do firmy kuszeni wieloma bonusami a przecież wiadomo każdy celnik to fachowiec :)
układ pisowski spętał organy państwowe, unieruchomił prawo, mali ludzie o ciemnych intencjach niszczą wszystko, machając przy tym krzyżami...Taka sekta zapanowała
Piszecie o celnikach, a nie piszecie o pracownikach skarbówki, którzy zostali tak samo potraktowani przez ekipę Banasia
Tych jest więcej i narazie szumu nie ma - "Tysiące nauczycieli trafi na bruk. Dramatyczne skutki reformy edukacji 8,9 tys. nauczycieli straci pracę od 1 września w związku z reformą edukacji, a 21,7 tys. nie będzie miało pełnego etatu - wynika z danych zebranych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w 14 województwach, przekazanych w środę PAP."http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/nauczyciele-straca-prace-skutki-reformy-edukacji/sj7x16
I bardzo dobrze im tak Niech zobacza jak to fajnie byc bez pracy a nie cwaniakuja i nie dadza czlowiekowi zarobic pare groszy na chleb na granicy. Jebia jak pojebani
Niech teraz szlachta idzie do biedronki lub innego marketu pracowac za najnizsza krajowa.Wielkie mi to ceregiele ze stracili prace a jak zaklady pracy zwalniaja zwyklych ludzi to nawet nikt nic o tym nie wie i zero wspolczucia a tutaj biedaczki na fb o tym pisza.Cwaniaki i tyle
tyle nienawisci, bo każdy z nich da sobie radę. A nikt nie mówił, że celnikiem ma byc ktos wiecznie. otoczkę po starym układzie mają złą to i tyle złości się wylewa. pani Anno przekraczała pani granicę kiedyś? to i może panią nie spotkało to traktowanie zwykłego obywatela jak przemytnika. To podejście do podróżnego - negatywne. Bezkarność to po dwa, to wszytsko powoduje że może teraz niewinni pracownicy SC cierpią.
To i tak za mało wyrzucili, przeszli aferzyści, łapówkarze a nawet funkcjonariuszka, która w 1987 roku skończyła studia w Moskwie. We wrześniu gazeta powinna napisać artykuł o skompromitowanych celnikach, którzy przeszli do KAS. przeszło ich wielu i takich, którzy powinni siedzieć.
Niech spróbuje. Media czekają. Słowa ministra Banasia o KAS w którym będą pracować funkcjonariusze odporni na korupcję, będą przywoływane przy każdym skorumpowanym nazwisku.
jużPO 185.18.135.126 IP POubowski to został wam np. ambasador przybłęda w Berlinie i wiele wiele innych towarzyszy PISoBOLSZEWII.A przy okazji zapoznaj się szczylu z przepisami KK, poznasz smak odpowiedzialności za słowo.
Odprawy po 50 tys wzięli i nie maja pieniędzy szok
Dostali odprawy po 50 tys i nie maja pieniędzy szok
Naiwniacy, uwierzyli w obietnice PISuaru. Macie dobrą zmianę bo na wasze miejsca przyjmą swoich.
halser czy jak ci tam hasler- oszuście,miernoto i złodzieju uważasz,że twój wpis nie podlega pod przepisy KK.Odpowiedzialność za słowa to ty masz tam gdzie twoi POrzednicy.
Aleście sobie pogłosowali.... macie, coście chcieli
Niejednemu obiecał... i nie dotrzymał słowa
Dobrze powiedziane: "zapowiedział"... mówić to sobie można.
Odezwała się grupa pokrzywdzonych , wstydu nie macie . Teraz gdy Morawiecki zabrał się za wyłudzaczy VAT-u powoli biznes celny zaczyna się nie opłacać .A powód no narzekania zawsze się jakiś znajdzie.
34 komentarze woooow Ale odzew. Emeryturkę i tak za pasem macie.
a w ZUS-ie jedna pani 90 tyś na miesiąc.
Niech tracą kogo to obchodzi . NIegodni do łopaty , zmywaka czy na kasę ?
Złośliwa PO siarska pełna jadu , antypolska wypowiedz . Ile za to skasowałeś / aś/ mamony?
kolesie którzy mieli układ cały czas są .a swoją drogą to policja nie jest tak skorumpowana jak ta służba
Jedni i drudzy to takie biedactwa, że hej!... tj. i na granicy i w skarbówce!
Co, to za problem na 700 tys. nauczycieli to raptem zwolnienia dotkną 1,27 %. Inne branże nie miały tyle szczęścia. Pozwalniać pracujących emerytów i w zasadzie problemu nie ma.
kiedy dopadnie kogoś jakiś problem to zaraz odezwą się "życzliwi" a dobrze mu tak i zaraz potok słów jak to ten był taki i czego się dorobił. Zawiść i złośliwość bo jak ja nie mam to "łon" też czyli wprowadza się komunistyczna sprawiedliwość. Wszyscy po równo. Kiedyś zabierali ziemię obszarnikom, mieszkania itd a dzisiaj oddają. Kiedyś Biedronka przestanie istnieć i co wtedy dla tych ludzi? Znajdzie się kolejny z radą że mogą coś innego np wypisać owce itd. Mamy 21 wiek więc postępuje rozwój a nie cofnie się czyli mieszkanie samochód praca to podstawa a nie luksus czy coś kosmicznego. Ale jeśli niektórzy komentatorzy mieszkają przy granicy z Ukrainą to mają porównanie do tamtego standardu życia. Ja wybieram zachodnie standardy a tam praca w strukturach celnych wymaga wykształcenia, fachowosci a w zamian za to jest stabilizacja zatrudnienia i dobrej płacy. U nas służba celna dostosowana była jako nieliczna służba do standardów UE a nowa władza chce z nich i skarbówki zrobić super instytucję inwigilujaca społeczeństwo i przedsiębiorców pod płaszczykiem walki z oszustami a kto nim jest? Wszyscy którzy płacą podatki. Płacących podatki jest więcej więc każdemu zabrać pi 3 złote da więcej niż złapać oszusta na miliony, których i tak nie ma bo dawno już ukryte. Trochę empatii dla każdego bo sami nie wiemy co nas spotka i czy nie będziemy szukać choćby współczucia kiedy dzieje się krzywda. Pozdrawiam wszystkich.
Gdy FABRYKA WAGONÓW w Gniewczynie upadała pozbawiając pracy a za tym środków do życia wiele rodzin o znacznie niższym uposażeniu niż Ci którzy teraz przeżywają ten dramat w postaci utraty pracy świat nie zamarł z wrażenia choć pracę straciło 700 osób. Proponuję głowa do góry świat się kręci dalej należy się przebranżowić jak najszybciej i nie użalać się nad sobą bo to poprzedni rząd doprowadził do likwidacji FWG.
Byt dzieciom,które dalej będą łoić kasę po "potomkach".... Żałosne...
przecież urzędnicy to taka " inteligentna" grupa ludzi świetnie sobie radzących w życiu otworzą własne firmy i będą świetnie zarabiać i podatki zapłacą
żałosny to jest Twoj komentarz. Nie znasz to nie oceniaj tych ludzi, a zresztą skąd wiesz co się bedzie działo za kilka lat i jak bedą zachowywały się te dzieci? I w ogóle po co się czepiać dzieci?
To smutne, że tacy ludzie tracą pracę. Przecież obsługa celna jest bardzo ważna!_______________https://lenmargroup.pl/oferta/agencja-celna
Niech nie przesadzają. Z ich kont wylewają się pieniądze... ups ;)
popieram hajsu narebali ci co na drodze stali wow , ale pozatym szkoda kazdego ale co tu kryc kuchcinski oszukal ich wow normalne dobra zjebana zmiana
sprawa jest krótka ludzi dobrze pracujący są nadal -)