Dziś, tj. 24 czerwca, w samo południe, Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że papież Leon XIV mianował bpa pomocniczego archidiecezji przemyskiej Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej.
To duchowny wyznaczony przez władze zwierzchnie (w tym przypadku papieża) do pomocy duchownemu wyższego stopnia, zwykle biskup tytularny pomagający w obowiązkach biskupa diecezjalnego lub też administrator przy stolicy biskupiej, z prawem następstwa, czyli objęcia urzędu biskupa diecezjalnego po śmierci, awansie lub przejściu na emeryturę dotychczasowego zwierzchnika.
Jak przekazała archidiecezja przemyska, metropolita przemyski abp Adam Szal zaznaczył, że odczuwa zarówno radość, jak i smutek wynikający z tego, że bp Krzysztof zakończy pracę duszpasterską w archidiecezji przemyskiej.
Nowo mianowany biskup koadiutor, nawiązując do swojego zawołania biskupiego „Bogu wiernemu i miłosiernemu” podkreślił natomiast, że „ta radość przemienia się w wdzięczność Panu Bogu, że pomimo grzeszności, słabości, nieudolności, ciągle daje jakieś możliwości, aby pracować w Jego Winnicy powierzając coraz to nowe zadania. To staje się jednocześnie nadzieją i tą pewnością, że Boża Opatrzność, że Boża miłość, jest obecna w naszym, w moim życiu”. Wyraził także ogromną wdzięczność Ojcu Świętemu za zaufanie. Podziękował również swojemu dotychczasowemu przełożonemu, abp. Adamowi Szalowi, za przyjęcie go przed sześciu laty do pomocy w kierowaniu archidiecezją przemyską oraz biskupom pomocniczym za ich wyrozumiałość i otwarte serce.
Bp Krzysztof Chudzio poprosił wszystkich o modlitewne wsparcie w podjęciu nowych obowiązków. Wyjaśnił też, że jako biskup koadiutor będzie pełnił funkcję biskupa pomocniczego, wspierając obecnego ordynariusza, biskupa Jana Wątrobę, na którym spoczywa pełna odpowiedzialność za diecezję
Reklama
– podkreśliła przemyska archidiecezja.
Biskup Krzysztof Piotr Chudzio urodził 25 czerwca 1963 r., w Przemyślu. Pochodzi z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej w Buszkowicach. W 1982 roku po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusz Słowackiego w Przemyślu wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Magisterium z teologii uzyskał w 1988 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 24 czerwca 1988 w katedrze przemyskiej z rąk ówczesnego biskupa diecezjalnego Ignacego Tokarczuka otrzymał święcenia kapłańskie i został inkardynowany do diecezji przemyskiej.
Po święceniach ks. Chudzio pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Wojciecha w Krośnie. W roku 1989 rozpoczął pracę duszpasterską wśród wiernych wyznania rzymskokatolickiego na Ukrainie w diecezji kamienicecko-podolskiej. Poza obowiązkami duszpasterskimi pełnił w tamtejszej diecezji funkcję Wikariusza Generalnego, kanclerza kurii oraz sekretarza biskupa diecezjalnego Jana Olszańskiego.
Po siedemnastoletnim pobycie na Ukrainie w 2005 roku powrócił do pracy w rodzinnej diecezji przemyskiej. Do 2006 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego im. św. Józefa Sebastiana Pelczara oraz pomagał w Wydziale Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej. W Sądzie Metropolitalnym pełnił funkcję notariusza. W latach 2006-2015 był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu i prowadził wykłady z teologii w Instytucie Teologicznym w Przemyślu. W dniu 22 sierpnia 2015 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasienicy Rosielnej. Równocześnie pełnił funkcję wicedziekana dekanatu Domaradz. 17 kwietnia 2015 roku został mianowany Honorowym Kanonikiem Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej.
3 kwietnia 2020 papież Franciszek prekonizował go biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej ze stolicą tytularną Marazanae. Święcenia biskupie przyjął 2 maja 2020 w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Udzielił mu ich abp Adam Szal, metropolita przemyski, w asyście abp. Józefa Michalika, emerytowanego metropolity przemyskiego, i bp. Stanisława Jamrozka, biskupa pomocniczego przemyskiego. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Deo fideli et misericordi” (Bogu wiernemu i miłosiernemu).
W strukturach Konferencji Episkopatu Polski w 2022 roku został Przewodniczącym Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, a w 2025 roku Przewodniczącym Komisji Charytatywnej i jednocześnie Przewodniczącym Komisji Nadzorczej Caritas Polska. Ponadto w 2023 roku wszedł w składy Rady ds. Rodziny.
Po sześciu latach owocnej posługi biskupiej w archidiecezji przemyskiej, dnia 24 czerwca 2026 roku, papież Leon XIV mianował bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej.
* biogram pochodzi z portalu archidiecezji przemyskiej
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze