Reklama

Ulice brudu

Niemal codziennie podróżuję do pracy ulicą 22 Stycznia. Mniej więcej na wysokości kortów tenisowych rozpoczyna się alejka drzew. Przy pierwszym z nich kilka miesięcy temu ktoś (z całą pewnością ekipy odpowiedzialne za „porządek” w mieście) ściął kilka gałęzi. Po jakimś czasie ktoś zagarnął na nie kupę liści.

Nie podejrzewam o to mieszkańców, bo to nie ich interes. I słusznie. Gałęzie owe opatulone liśćmi leżały sobie dzień, dwa, pięć. Pomyślałem, że może ktoś o nich zapomniał… Mijały jednak tygodnie. Zaczęło się koło fortuny. Każdego dnia przez głowę przelatywało pytanie: uprzątnęli czy nie? Do tej pory leżą.

To jeden z wielu przykładów niechlujstwa, które od wielu miesięcy szerzy się na ulicach miasta. Jeszcze tak brudnego Przemyśla nie widziałem! Jest rzeczą niedopuszczalną (i nie do pomyślenia drzewiej), aby choć raz w tygodniu nie wypuścić na ulice miasta zamiatarek z wielkimi szczotami w podwoziu. Okazuje się, że nawet na główne arterie Przemyśla nie można. Co gorsze, tego nie można zwalić na poprzedników.

Reklama

Wiem, nie ma pieniędzy. Na nic nie ma pieniędzy. Jeśli nie ma na paliwo, to są miotły, łopaty i taczki. Uprzedzając komentarze: chętnie złapię za jedną z nich. Wspólnie, ramię w ramię, z osobami odpowiedzialnymi za to niechlujstwo. Dbanie o czystość, chcącego wybić się na turystyczną perełkę tysiącletniego grodu, jest obowiązkiem władz miasta. Nikt nikomu łaski nie robi.

I nagle… Olśniło mnie! Nie sprzątali, bo czekali na deszcz! Że też przez tyle tygodni na to nie wpadłem. Ale to poziom myślenia wyższego rzędu. Deszcz potrzebny jest jak tlen. Roślinom, zwierzętom, glebie, itd. Ale i władzom miasta Przemyśla. I ten spadł! Intensywny, trwający kilka dni. Spadł zapewne i kamień z serca włodarzom, bo częściowo samo się posprzątało! Trochę jednak wstyd, no nie?

Reklama

Do zgłaszania propozycji do Budżetu Obywatelskiego 2021 jest jeszcze sporo czasu. Proponuję stworzyć grupę inicjatywną pomysłu pod nazwą: „Ulice brudu”. Były „Kwietne łąki”, będące odpowiedzią na absolutnie niezrozumiałą niemoc związaną z koszeniem zielska, chwastów i traw, niech będą „Ulice brudu”. Może da się go jakoś zagospodarować. Niech będzie to alternatywa na ewentualność długotrwałego braku deszczu.

***


Na deser, dla poprawienia humoru, może rozchmurzenia zafrasowanych lic w magistracie, dedykuję wszystkim osobom odpowiedzialnym za uliczny brud w pięknym przemyskim grodzie utwór bardzo ambitnego artysty:




Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Propozycja - niezalogowany 2019-11-14 08:05:21

    Jaki gospodarz takie ulice. Proponuję pochodzić po nich a nie po Nehrybce. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemyślanin - niezalogowany 2019-11-14 08:20:52

    Poczekajmy, aż śnieg spadnie i zamaskuje te śmieci, pety, papierki, oplute chodniki.  Pan redaktor trafił w sedno. Miasto niebywale brudne.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2019-11-14 09:57:39

    Może te gałęzie i liście zostały pozostawione dla jeży?Mam do  Pana  Redaktora prośbę, proszę zapytać  byłych i obecnych posłów dlaczego nie uregulowali sprawy  obowiązku wynikającego ze  starych przepisów nakładającego na  właściciela posesji  dbanie  o  przyległy chodnik. Zmuszanie przepisami do wykonywania nieodpłatnej,niewolniczej pracy na rzecz miasta/  chodniki są własnością miasta/ jest niezgodne  z  Europejską Konwencją Praw Człowieka którą rząd  polski podpisał i ratyfikował.   Ponadto zmuszanie  ludzi starych i chorych do takiego obowiązku a przecież są i tacy,  jest zwyczajnie nie humanitarne.  Idiotyzmem wręcz jest sytuacja gdy stary człowiek odśnieża chodnik po którym chodzą  młodzi zdrowi ludzie, mieszkający po drugiej stronie ulicy przy której nie ma chodnika.  Czy może się  Pan zająć tym problemem?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama