Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 110/2018, Piątek 20 kwietnia 2018 r., Czesława i Agnieszki
Opublikowano
Gadżety samochodowe, które przydają się w podróży
Kierowcy spędzający sporo czasu w samochodach oprócz standardowego niezbędnika do listy dopisują często akcesoria umilające i ułatwiające podróżowanie. Postęp elektroniczny w samochodach może nie jest zatrważająco szybki, ale kierowcy mają do dyspozycji rozmaite dodatki.

Czujniki parkowania


W nowym modelach samochodów są montowane fabrycznie, do pozostałych możemy je założyć u mechanika lub samodzielnie – w tym drugim wypadku zaleca się ostrożność, ponieważ grozi to utratą gwarancji. – Montuje się je w zderzaku, a następnie łączy z elektryką. Urządzenie to jest pomocne, szczególnie gdy parkujemy podczas trudnych warunków atmosferycznych czy na zatłoczonym parkingu. Przy zakupie warto sprawdzić opinie i nie kierować się ceną, w końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo i wygodę – słabej jakości produkty mogą nieprecyzyjnie określać odległość. Najważniejszym parametrem jest zasięg, który przy tylnym czujniku powinien mieć od 1,5 do 2 m. Najczęściej występują w kolorze czarnym, ale można je oddać do przemalowania i uzyskać barwę identyczną z barwą pojazdu – opisuje Beata Karnas-Skalska ze sklepu motoryzacyjnego Koncept. Przeciętnemu kierowcy wystarczy czujnik z sygnałem dźwiękowym, ale na rynku występują też opcje z wyświetlaczem LCD, są one jednak znacznie droższe. Czujnik podstawowy z sygnałem to koszt ok. 200- 240 zł, w opcji z wyświetlaczem LCD na deskę rozdzielczą od 390 zł do nawet 440 zł.

 

Rejestrator jazdy


Bardzo przydatne urządzenie stanowiące sposób na udowodnienie swoich racji i przebiegu wydarzeń podczas kolizji czy nałożonych mandatów. – Nagranie może stać się dowodem w sądzie po potwierdzeniu jego autentyczności przez biegłych. Umożliwia monitorowanie jazdy młodych kierowców, pomaga wyłapać popełniane błędy i rozważyć, jak ich uniknąć. Rejestruje też przebieg tras pracowników firm. Często stanowi też bodziec do doskonalenia własnych umiejętności i techniki jazdy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jego parametry: rozdzielczość nagrania i matrycy, wielkość wbudowanej pamięci, obsługę kart pamięci Flan, a także kąt widzenia obiektywu – mówi B. Karnas-Skalska. Jego cena waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych przy wyjątkowo zaawansowanym sprzęcie.


fot. Aleksandra Nowotyńska

Beata Karnas-Skalska ze sklepu motoryzacyjnego Koncept:

– Gadżetem umilającym jazdę jest też transmiter FM. Dzięki niemu możemy słuchać ulubionej muzyki w każdym pojeździe, wystarczy podłączyć dowolną pamięć przenośną (z pendrive’a, czytnika kart mp3, mp4) lub kartę pamięci do transmitera i ustawiamy częstotliwość w radiu samochodowym. Musimy mieć jednak świadomość, że urządzenie to nie zapewni nam jakości odtwarzacza CD, jednak to skuteczne i niedrogie rozwiązanie. Jego ceny wahają się od 30 do ok. 80 zł.

Światła jazdy dziennej


Korzyści wynikające z zamontowania ich w pojeździe to oszczędność wynikająca z rzadszej konieczności wymiany żarówek świateł samochodowych, przedłużenie żywotności akumulatora oraz niższego zużycia paliwa. Najmniej prądu zużywają światła wykonane w technologii LED, charakteryzuje je też wydłużona żywotność. Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę, czy posiadają wszystkie wymagane certyfikaty i homologację – trwały znak  E razem z numerem identyfikacyjnym kraju wystawiającego certyfikat oraz oznaczenie typu reflektora RL. Oznaczenia nie mogą być zmywalne lub łatwo usuwalne i powinny być widoczne po zamontowaniu świateł. Brak tych oznaczeń może być przyczyną kłopotów w razie kontroli drogowej czy podczas przeglądu technicznego na stacji diagnostycznej.

 

Nawigacja samochodowa


To urządzenie powszechnie używane przez kierowców ma wiele zalet. Podstawową jest wyznaczanie trasy na podstawie określonych parametrów. Dzięki nawigacji zwiększa się komfort jazdy, a do celu docieramy szybciej i sprawniej. – Pomocny jest zestaw głośno mówiący pozwalający nam skoncentrować się na jeździe, nie zerkając co chwilę na wyświetlacz. 

Dzisiejsze nawigacje posiadają często dodatkowe opcje, np. bluetooth i wbudowany sprzęt audio-video. Łącząc w sobie wiele funkcji nawigacja staje się urządzeniem multimedialnym pozwalającym oglądać zdjęcia, filmy, słuchać muzyki – wymienia B. Karnas-Skalska. W dodatku urządzenie jest małe i poręczne, nie przeszkadza kierowcy w czasie jazdy. Ceny są zróżnicowane i zależą o liczby funkcji dodatkowych, zaczynają się od 150 – 180 zł. Za 400 zł kupimy już urządzenie z dożywotnią aktualizacją map z asystentem pasa ruchu.

Podkładka antypoślizgowa


To niezastąpiony gadżet podczas podróży. Dzięki unikalnej żelowej strukturze nie pozostawia śladów i nie brudzi powierzchni, zapewnia też doskonałą przyczepność. Przytrzyma skutecznie telefon komórkowy, palmtopa, okulary, mp3, nawigację samochodową i inne drobiazgi nawet podczas gwałtownych manewrów. Można ją zamocować pod dowolnym kątem, w wygodnym dla użytkownika samochodu miejscu. Do wyboru mamy różne kolory i kształty, co pozwala wybrać model dopasowany do wnętrza naszego auta. Podkładki są odporne na wysokie temperatury u promieniowanie UV, w dbałości o ich czystość wystarczy je od czasu do czasu przemyć wodą. 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Zenek 31.61.138.155 16.10.2015

w yanosiku brakuje tylko czujników parkowania. Na dodatek ostrzega i mapy aktualizowane są na bieżaco

nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania