Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Przemyśl
Centrum Radiologii (na razie) nie będzie
Planowana z wielką pompą budowa nowoczesnego Centrum Radioterapii przy Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu utknęła. Na razie krakowska spółka Radiology Therapeutic Center Poland Amethyst (RTCP) ani myśli wbijać pierwszej łopaty.
fot. Mariusz Godos
Brak możliwości kontraktowania usług z NFZ w ramach Centrum Radiologii to jedna z przyczyn czasowego zaniechania budowy w Przemyślu tego jakże potrzebnego ośrodka.
Mijają kolejne lata, a o budowie centrum ani widu, ani słychu. I pewnie długo nic z tego nie będzie. Pytanie tylko, po co było dawać ludziom nadzieję, po co było snuć nierealne plany? O to ,co dalej z pomysłem zapytaliśmy u źródła, czyli w siedzibie krakowskiej spółki Centrum Radioterapii Amethyst RTCP.

Jeszcze na początku czerwca br. na stronie internetowej owej spółki widniała informacja o budowie w Przemyślu owego centrum. Oto jej fragment: „(...) Po Krakowie to właśnie w Przemyślu powstanie kolejne nowoczesne Centrum Radioterapii Amethyst. W piątek, 8 marca 2013 roku umowę o współpracy podpisali przedstawiciele Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio i spółki Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP). Dzięki temu przemyski szpital stanie się pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym i będzie mógł zapewnić pacjentom leczenie na najwyższym, światowym poziomie. A jest to szczególnie ważne dla mieszkańców województwa podkarpackiego – na tym terenie działają tylko dwa ośrodki radioterapii w Rzeszowie i Brzozowie, przez co chorzy z Przemyśla nierzadko muszą czekać na termin radioterapii. Współpraca między wojewódzkim szpitalem a naszą firmą dotyczy nie tylko dzierżawy działki i budowy Centrum Radioterapii. Obejmuje również hospitalizację pacjentów, którzy będą leczeni w centrum oraz prowadzenie przez szpital badań laboratoryjnych i diagnostycznych (...)”.

Rozmowy trwały od 2011 r.
Rozmowy między przemyskim szpitalem a RTCP trwały od 2011 r. W czerwcu 2012 r. Sejmik Województwa Podkarpackiego wyraził zgodę na dzierżawę działki, na której RTCP miało wybudować ośrodek. Budowa centrum na powierzchni dwóch tysięcy metrów kwadratowych miała ruszyć jesienią 2013 r. Pierwsi pacjenci mieli doń trafić w trzecim kwartale 2014 r. Centrum miało składać się z trzech specjalistycznych zakładów: radioterapii, brachyterapii oraz poradni radioterapeutycznej. Pojawiły się już nawet spekulacje, jakim sprzętem będzie dysponować. Miała zostać zaopatrzona m.in. w dwa najnowocześniejsze specjalistyczne akceleratory firmy Elekta.
– Dzięki budowie centrum nasz szpital stanie się pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym, co oznacza, że będzie gwarantował diagnostykę i pełne onkologiczne leczenie skojarzone – mówił w marcu 2013 r. dyrektor przemyskiego szpitala Janusz Hamryszczak.
– Chcemy, aby centrum było modelowym przykładem współpracy publicznego szpitala i niepublicznej inwestycji. Wyposażymy je w najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt na świecie, wprowadzimy międzynarodowe standardy obsługi pacjentów i procedur medycznych – zapewniła w tym samym czasie prezes RTCP Barbara Werchowiecka-Rusinek.

Nici z deklaracji
Skontaktowaliśmy się z osobą odpowiedzialną za kontakt z mediami Małgorzatą Skórską. – Od momentu podpisania umowy wiele się zmieniło na medycznym rynku, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie formalnoproceduralne. Wszedł w życie przede wszystkim pakiet onkologiczny, przez co NFZ wstrzymał kontraktowanie onkologii. Nie będzie tego robił ani w tym roku, ani w 2016 roku. Wiele firm wstrzymało więc inwestycje w dziedzinie onkologii. Nie jest bowiem sztuką wybudować obiekt, sztuką jest mieć pomysł, co z nim dalej robić. Nigdy takie placówki nie będą prywatne, bo koszty leczenia są ogromne. Czekamy na prawne uregulowania pewnych kwestii. Projekt nie wylądował w koszu. Jest odłożony na półkę, czekając na lepsze czasy. Kiedy one przyjdą? Ciężko cokolwiek powiedzieć – podsumowała M. Skórska.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium