Życie Podkarpackie nr 46/2017 Życie Podkarpackie nr 46/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 321/2017, Piątek 17 listopada 2017 r., Grzegorza i Salomei
Opublikowano
Przemyśl
Szczury, spróchniałe deski, odpadający tynk, odkryte szambo. Tak miasto dba o swoje zabytki [ZDJĘCIA]
Jagiellońska 6. Gdyby kamienica mieszcząca się pod tym adresem przeszła generalny remont, mogłoby jej pozazdrościć Przemyślowi wiele miast. Niestety stan wpisanego do rejestru zabytków obiektu w centrum miasta woła o pomstę do nieba. W szkaradnej, odrapanej kamienicy z odkrytym szambem na podwórzu, gnijącymi schodami i niezabezpieczonymi kablami instalacji elektrycznej grasują szczury wielkości kotów.
fot. Mariusz Godos
Kamienica przy ul. Jagiellońskiej 6. Wpisana do rejestru zabytków. Wygląda fatalnie.

W kamienicy tej, w całości będącej w zasobach komunalnych miasta, mieszka 15 bezradnych rodzin, które nie mają już cierpliwości biegać od jednych do drugich urzędniczych drzwi. Zewsząd są wypraszani, bo przychodzą po – zdaniem urzędników – niemożliwe. Czy aby na pewno? (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
37 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
zła 5.173.204.205 12.09.2017

Kamienica obok nr 8 wcale nie jest w lepszym stanie a rozmowy z właścicielami nie prowadzą do niczego smród brud i ubóstwo

user
klecha 217.96.203.171 12.09.2017

nie ma remontów bez łapówek dla starostów

user
erm 217.85.37.253 12.09.2017

naprawa przemyskiego stoku kosztowć będzie ponad 1,5 miliona zł, adaptacja gimnazjum nr 2, drugie półtora bańki, no i jeszcze boiska do siatki plażowej

user
Gość 83.31.187.121 21:09:36 12-09-2017

otóż to... ! a zabytki nie obchodzą już nikogo.

user
soia 94.40.75.201 21:57:27 12-09-2017

Nartostrata jest najważniejszą oraz sztandarową inwestycją w mieście, tak więc jest priorytetową sprawą. I pójdzie na to, bagatelka, tylko 1,5 bańki z publicznych składek.

user
Piotr 85.89.174.196 08:11:56 13-09-2017

Jakby babcia miała wąsy to by była.... Pierdolamento kolejne. To jest inna pula pieniędzy.

user
przemyski obserwator 217.96.190.246 12.09.2017
Panie Godos , Pan się zozsierdził i od kilku tygodni atakuje przemyską "wadzę", myślę że chodzi głównie o Chomę. I racja ale nie pamiętam by pan , pan szef i cała redakcja byli tak waleczni i stanowczy w krytyce kilka lat wstecz , pisał pan zawsze o przemyskim sporcie który no cóż napisać , osiągnął dno podobnie jak ta "wadza" na czele z Chomą. Można i tak , ale przecież takich kamienic  czasem okazalszych można w Przemyślu zobaczy dziesiątki jak nie setki , przecież renowacji , odnowienia , czasem zwykłego odmalowania .Naprawdę , dzisiaj wracając jak zwykle na dwóch kołach czyli nogach ze cmentarza Głównego patrzyłem i obserwowałem z przerażeniem na kamienice przy ul. Słowackiego od cmentarza do Pl. na Bramie. Jakie wrażenie , powtarzam przerażenie , wszystkie niemal kamienice , często piękne pierwotnie w ruinie . Odrapane z tynku , brudne i zbazgrane do granic absurdu ściany i bramy wjazdowe, paskudne podwórka , brud , smród i ubóstwo. Naliczyłem na trasie mojej wędrówki od 4-do 5 odnowionych czyli odmalowanych domów , reszta jak w opisie powyżej.  I taki cały niemal Przemyśl ,za wyjątkiem kilku odnowionych kamienic w samym centrum miasta , reszta  jak opisałem , nie ma sensu powtarzać , Przemyśl w ruinie. Nie wiem czym chwali się Choma , rynkiem  pod jego który przed kilkoma laty chciał równać i zniszczyć  oknami biura ze Szwejkiem na czele , Kazimierzowska , Franciszkańska
, Plac papieski , Katedralna , Zamek i park , tyle i aż tyle. Reszta miasta zdegradowana co przyznaje raport sporządzony przez poznańską
firmę pt." rewitalizacja Przemyśla na lata 2016-2023" w którym stwierdza się że  miasto Przemyśl zdegradowane w ok. 30 %.  Nie wiem ile kosztowało nas podatników to opracowanie , ten raport ale myślę że dużo. Ale Przemyśl bogaty , nie ma w naszej mieścinie ludzi mądrych którzy mogliby również sporządzić takie opracowanie. Marzy się by całe miasto wyglądało jak obiekty przy katedrach rzymsko i grekokatolickiej , pałace biskupie , plebanie , dzwonnice  i wieża katedralna , same świątynie i ulica Katedralna i Kanonicza . Ale to
takie moje nieśmiałe marzenie. No cóż kończąc te moje subiektywne wywody , panie Godos należało być tak walecznym już  15 , 10 lat temu , nie być spolegliwym a krytycznym do bólu , walecznym. Teraz za późno , Przemyśl powtarzam w ruinie , proszę opisać stan niby 
zielonego rynku który powinien być ukończony kilka lat temu , ten handel uliczny i chodnikowy  , całą tą Sportową i te straszliwe w wyglądzie  bazary . Ale żeby to widzieć "wadza" musi  wyskoczyć z ciepłych gabinecików , w sposób znany piechurom  obejść  miasteczko
bo z zaciemnionych okienek "Volvo"naprawdę nic sie nie zobaczy. Ale  jak się widzieć nie chce to trudno , będzie więcej takich Jagiellońskich 6 , szczególnie że ta kamienic , opisana w wydaniu   w porównaniu z wieloma innymi wygląda jak pałac. Panie Godos , chodząc po Przemyślu spacerkiem po 21.00 zobaczy pan  miasteczko opustoszałe ,  martwe , puste nie tylko lokale mieszkalne ale i całe kamienice , co trzeci dawny lokal handlowy czy usługowy z napisem " do wynajęcia "
Może pan opisać piękny dworzec PKP z zamkniętymi w nocy nawet kasami biletowymi  , brak zwykłego otwartego basenu , hali sportowej,
pusty piękny budynek dawnego kina Bałtyk , poźniejszej uczelni wyższej , zobaczy  pan dawne koszary  na ul.  Rokitniańskiej (Pomona)
potężny budynek który za kilka lat sam się rozwiąże czyli zawali , zobaczy pan dawne synagogi na Słowackiego budynek po byłej bibliotece i ruina na Grunwaldzkiej i wiele , wiele innych takich rodzynków wtedy dojdzie pan do wniosku że kamienica przy Jagiellońskiej 6 nie jest w najgorszym stanie  , i miłe zwierzątka szczury nie są wielkości kotów.


user
Snowid 31.183.15.120 04:10:10 13-09-2017

Hej tzw. "przemyski obserwatorze" dlaczego czepiasz się jak po chamsku napisałeś Pana Godosa? Wiele artykułów na temat Przemyśla i jego zaniedbań w różnych sferach było publikowanych więc... ? Sięgnij do wydań archiwalnych. Rację masz, Przemyśl upada i to jest przykre. Jak temu zaradzić? Rozpędzić "dziedziców" władzy na wszystkie strony z zakazem powrotu i wybrać tych, którzy coś dobrego i rozsądnego zrobić dla Przemyśla, a co najważniejsze POTRAFIĄ! Nieprawdaż Panie Przemyski Obserwatorze?

user
H.nbnn 37.47.108.192 06:28:49 13-09-2017

Prewentorium przy ul. Tatarskiej


user
ievil 2.102.235.138 23:19:28 14-09-2017

Jestem Przemyslaninem, nie mieszkam w miescie od okolo 15 lat, ale odwiedzam na miare mozliwosci. Moge z czystym sumieniem powiedziec, ze "przemyski obserwator" ma w 100% racje, to miasto "wiednie" z roku na rok, pewnie trudniej to zaobserwowac mieszkancom, ktorzy sa przyzwyczajenie do stanu rzeczy. Starowka piekna jest ale oprocz tego chyba nic wiecej, wystarczy spojrzec na ulice Dworskiego i jej odnogi-ruina!, Panie Choma wez sie "pan" do roboty albo oddaj wladze bardziej kompetentnej osobie. Na budowe boisk do pilki plazowej jakos pieniadze pan znalazles chociaz nikt z objetu nie korzysta, ale To Co Wazne to sie omija szerokim lukiem.

user
Pan 94.254.148.10 12.09.2017

Ja powiem tylko jedno czy panu prezydentowi nie jest wstyd chodzisz do salonu fryzjerskiego który się mieści w tej kamienicy a za ścianą tak się dzieje ...

user
ievil 2.102.235.138 23:22:55 14-09-2017
Taka wladza, hipokryzja na potege. Jak sie nie umie rzadic to powinno sie zajac czym innym a wladze oddac w kompetentne rece. Mam nadzieje ze Chome ktoregos dnia wywioza na taczkach.
user
art 94.40.33.224 12.09.2017

Tutaj pomoże tyko maść na szczury

user
ievil 2.102.235.138 23:38:08 14-09-2017

Na Chome masci nie ma..., przynajmniej narazie.

user
Bnbbn 37.47.107.241 12.09.2017

Nareszcie , 85 procent kamienic w Przemyślu to szamba

user
s 83.24.31.44 12.09.2017

Pytam jak ludzie mogą mieszkać w takich warunkach?! Może włodarze miasta zajmą się tym problemem, wstyd wstyd! Mieszkańcy kamienicy płacą podatki jak wszyscy, ważniejszy jest remont stoku czy remont kamienic? Tu przecież mieszkają ludzie, jak wam nie wstyd?!!! porażka.

user
Firma DDD Kamil 91.240.223.50 12.09.2017

Jestem tego zdania że nie ma rzeczy nie do załatwienia i do zrobienia jeżeli człowiek tylko chce i jest zaparty to poradzi sobie wiem po sobie:)


user
Mja 193.242.142.146 13.09.2017

Smutno się na to patrzy...

user
zdenerwowana 155.133.92.120 11:17:17 13-09-2017

Dokładnie, smutno się na to patrzy. Remont remontem, jest potrzebny ale ten bałagan na podwórku i po schodami to chyba nie jest kwestia remontu tylko leniwych lokatorów, którzy sami sobie śmiecą. Może ten syf pod schodami zrobił ktoś z zewnątrz (pijaczki, gówniarze) ale nikt mi nie powie że śmieci po remoncie jednego z mieszkań, które znajdują się na podwórku zostawił ktoś obcy, kto nie jest lokatorem danej kamienicy. róbcie wszystko żeby ktoś tą kamienicę wyremontował, ale też nie róbcie za przeproszeniem "pod siebie", wystarczy trochę chęci.

user
Piotr 85.89.174.196 13.09.2017
Co Pan Mariusz taki zdziwiony? Przecież to miasto umiera i to normalna sytuacja jest. Ale kto wie,  może znajdzie się jakiś moskal co kupi tą kamieniczkę i ją odnowi... dla swoich
user
Ngh bj 37.47.70.161 09:27:06 13-09-2017

To miasto juź dawno zdechło.

user
ALA 77.253.231.35 13.09.2017
A MOŻE NIECH SAMI ZABIORĄ SIĘ DO ROBOTY A NIE TYLKO CZEKAJĄ AŻ IM MIASTO WYREMONTUJE,  MIESZKAJĄ, NISZCZĄ WIĘC NIECH NAPRAWIAJĄ ALBO KUPIĄ SOBIE SWOJE (BO CHYBA PRACUJĄ)I WTEDY  POCZUJĄ JAK TO JEST UTRZYMAĆ DOM, MIESZKANIE  A NIE TYLKO ŻYĆ NA KOSZT PAŃSTWA KIEDY SIĘ TO W KOŃCU ZAKOŃCZY
user
Snowid 31.183.22.134 07:54:31 14-09-2017

Masz rację!!!

user
Robert 94.254.148.10 13.09.2017

Zakończy się to jak komuś się krzywda stanie wtedy nie będzie zmiłuj się. A czego ci państwo sami mają robić remont jeżeli płacą ciężkie pieniądze do PGM-U 

user
gość 2 83.31.122.180 17:36:34 13-09-2017

czy konserwator zrobiła tam komisję? czy widział ten stan rzeczy? toż to zabytek.

user
Snowid 31.183.22.134 07:55:58 14-09-2017
Litości, nie chodzi o remont, chodzi o posprzątanie"obejścia"! Kto za nich ma to zrobić?
user
marek 77.253.231.35 12:22:23 15-09-2017

 Dać im to na własność albo najlepiej niech sobie wybudują własny dom wtedy poczują co to są ciężkie  koszty jego utrzymania.  Ale tak to jest jak się żyje na koszt państwa ma się czas od 7 do 16 biegać po urzędach i czekać na remont zamiast zabrać  się do roboty samemu

user
Ela 94.254.148.10 13.09.2017

Aż żal się robi tych ludzi .Gdzie jest prezydent kto stoi nad tym zarządca ,za co ci ludzie mają płacić  .Co pgm rogi z tymi pieniędzmi 15 rodzin  płaci miesięcznie 10 tys zł gdzie one są jak nic nie robią tylko siedzą i stołek grzeją za to Pisowcy powinni się wziąć

user
mm 31.128.21.79 14:12:18 24-09-2017

Mieszkania 10 tys zł a sklepy

user
Edward 94.254.145.251 13.09.2017

Proponuję dać sprawę do UWAGI  do TVN. Oni to załatwią !

user
mk 91.193.208.124 13.09.2017

Może by tak sprzedać na extra  preferencyjnych warunkach / zniżka  do 90% wartości mieszania/ i niech się 'WŁAŚCICIELE - KAMIENICZNICY wówczas sami  martwią o remonty   , utrzymanie  swojej własności .  Wiem  wiem , ,że lokatorzy rzucą się na mnie i powiedzą ",ŻE NAS NA TO NIE STAĆ ". Głosowaliście  w 1989  r  za zmiana ustroju , no to teraz  macie  pokłosie  tamtych wyborów/ wcale nie chcę powiedzieć ,że tamten ustrój był lepszy/ , Jak widzicie, w kapitalizmie - kanibaliżmie  często jest sytuacja zero  jedynkowa .  Masz mamonę , to mieszkasz  godnie . A jeśli nie , no       to widać co i jak

user
ery 5.173.170.3 14:18:06 15-09-2017

Tylko ,że w Poslce nigdy nie było kapitalizmu . To co zaserwowani po 89  to czysty libertyński , feudalny kanibalizm .

user
uyytre 185.165.168.229 13.09.2017
 lista polskich miast, które wkrótce mogą ZNIKNĄĆ! Jest ich ponad 250!{Przemyśl 4ta pozycja }


https://polskieinformacje.pl/index.php/2017/08/16/oto-lista-polskich-miast-ktore-wkrotce-moga-zniknac-ponad-250/

user
lo 85.222.0.121 14.09.2017

Płaczę, bo moje kochane miasto wygląda jak jedna wielka RUINA. A tyle dobrego o nim opowiadam. Tylu wspaniałych gości niedawno miała, z Europy, z wysokich urzędów i na całe szczęście nie zajrzeli, chociaż mieli pod nosem, co jest za tymi historycznymi murami.

user
Gość 2+ 83.31.71.4 15.09.2017

gdzie te wojewódzkie służby konserwatorskie? Może napiszą jakąś odpowiedź, bardzo jestem jej ciekawa. 

user
Przemyślanin 31.175.250.25 20.09.2017

Proponuję p .Prezydentowi  spacer po mieście.     Ktoś opisał ul, Słowackiego czarną,szarą i smutną . A ja zapraszam na ul, Basztową . Smierdzące  bramy , odpadające tynki , kible na podwórkach  itd. Zapraszam  !

user
mm 31.128.21.79 24.09.2017
pis to naprawi oni wszystko naprawią 
Sonda
Czy bierzesz udział w obchodach Święta Niepodległości?
  • Tak, zawsze
  • Tak, czasami
  • Nie, nigdy
nr 46/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium