Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 176/2018, Poniedziałek 25 czerwca 2018 r., Łucji i Wilhelma
Opublikowano
Winorośl. Sposoby zabezpieczania przed zimą
Zabezpieczenie winorośli to zabieg, który powinniśmy wykonać przed nastaniem zimy, zwłaszcza jeśli uprawiamy odmiany nieodporne na mróz. To zadanie niezwykle ważne w pierwszych latach po posadzeniu krzewów. Rośliny młode i słabo ukorzenione są szczególnie wrażliwe na spadki temperatur, które mogą okazać się dla nich zabójcze.

Kiedy okrywać winorośl?

Optymalnym terminem okrywania winorośli jest przełom listopada i grudnia. W zależności od panujących warunków pogodowych robimy to możliwie jak najpóźniej – tak, aby rośliny miały czas na zahartowanie się, a przy tym, by nie narażać ich pędów na gnicie.

Jak okrywać winorośl?

 

Okrywanie ziemią

Okrywanie winorośli można wykonać na kilka sposobów. Najefektywniejsze jest okrywanie krzewów ziemią – część nadziemną winorośli odwiązujemy z podpór, delikatnie przyginamy do podłoża i obsypujemy ziemią. Kopczykowanie z użyciem ziemi nie tylko dobrze izoluje przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, ale również pozwala utrzymać optymalną temperaturę w okolicach bryły korzeniowej. Oprócz ziemi możemy użyć trocin albo kompostu.

Owijanie pędów 

Innym sposobem zabezpieczenia winorośli przed mrozem jest okrywanie pędów różnymi izolującymi materiałami (agrowłókniną, słomiane maty, tektura falistą, pianka do zabezpieczania rur, itp). Przed owinięciem zaleca się wstępne przycięcie krzewów, co pozwoli zmniejszyć ich gabaryty i znacznie ułatwi owijanie. Ten sposób okrywania nie wymaga zdejmowania pędów z podpór, jednak w opinii specjalistów jest droższy i mniej efektywny od przysypywania ziemią. Jego stosowanie zaleca się przede wszystkim w przypadku odmian winorośli, które wykluczają przygięcie ich do ziemi.

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium