Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 110/2018, Piątek 20 kwietnia 2018 r., Czesława i Agnieszki
Opublikowano
Bukszpan – roślinny symbol świąt wielkanocnych
Zimozielony bukszpan to krzew, który nabiera szczególnej symboliki w okresie świąt wielkiej nocy. Jego delikatne gałązki tradycyjnie już zdobią koszyczki ze święconką i talerze z pisankami – nie bez powodu.
Bukszpan w czasie świąt symbolizuje trwałość życia, nieśmiertelność oraz odradzającą się do życia przyrodę. To nadzieja chrześcijan na zmartwychwstanie i nieskończoność ich życia.

Bukszpan to wieloletni krzew – długowieczny, bardzo wytrzymały, zielony przez cały rok. Niestraszne mu srogie zimy ani okresowe letnie susze – znakomicie radzi sobie w naszym klimacie. W zależności od odmiany może mieć jasno- lub ciemnozielone listowie, ale nie tylko. Pięknie prezentują się egzemplarze o liściach delikatnie wybarwionych, z domieszką żółci, czerwieni, brązu.

W lesie, ogrodzie i na skwerach

Choć dziki bukszpan można spotkać czasem w lasach liściastych, to w przestrzeni miejskiej króluje niepodzielnie. Ze względu na niewielkie wymagania uprawowe oraz olbrzymie możliwości dowolnego formowania bukszpan wykorzystywany jest do żyjących rzeźb. Dobrze rośnie w każdym podłożu, choć ziemia nie powinna być mocno kwaśna ani podmokła. Niestraszne mu palące słońce, okresowa susza ani siarczysty mróz – doskonale radzi sobie w naszym klimacie.
Dawniej wierzono, że stroik z bukszpanu zawieszony na drzwiach do domu odstrasza złe duchy oraz zapewnia powodzenie jego mieszkańcom.
Bukszpan łatwo się ukorzenia. Sadzonki pędowe można wiosną sadzić bezpośrednio do gleby, donicy lub skrzynki z ziemią. Przez pierwsze miesiące warto zasilać roślinę płynnym nawozem. W kolejnych latach będzie wymagać regularnego przycinania – średnio 3 – 4 razy do roku.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania