Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2018, Środa 25 kwietnia 2018 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Męska strona pielęgnacji. Golenie bez podrażnień
Choć moda na brodę wciąż jeszcze trwa w najlepsze, nie wszyscy panowie podążają za trendami. I dobrze! Zdaniem ekspertów więcej niż połowa kobiet deklaruje, że gładko ogolony mężczyzna jest dla nich bardziej pociągający, aniżeli jego kolega – brodacz. Efekt mogą zepsuć jednak podrażnienia i zaczerwienienia, o które przy goleniu przecież nietrudno. Jak ich uniknąć?

Liczy się technika

Golenie dobrze jest rozpocząć od miękkiego zarostu na policzkach i szyi. Miejsca, gdzie włoski są sztywniejsze – podbródek, górną wargę – lepiej zostawić na koniec. W trakcie usuwania zbędnego owłosienia twarzy trzeba dobrze napiąć skórę, można palcami lekko naciągnąć ją do góry – takie działanie pozwoli uniknąć zacięć. Golenie powinno się odbywać z włosem, z góry do dołu, bez dociskania maszynki czy golarki. Dzięki temu odrastające włoski nie będą wrastać, stając się przyczyną nieestetycznych i bolesnych krostek. Golenie pod włos jest zalecane tylko w przypadku zarostu bardzo opornego lub włosków, które mają naturalną tendencję do skręcania się. Nie należy raczej przesuwać ostrzem maszynki dwa razy w tym samym miejscu – to gwarantowane podrażnienie. Dlatego powinna być ostra, wyposażona w minimum dwa – trzy noże. Jeśli poranne golenie, to tylko na czczo. Ten trik powinny stosować osoby ze skłonnością do częstego zacinania. Dlaczego? Zjedzenie posiłku, wypicie kawy pobudza krążenie krwi, zlokalizowane tuż pod skórą naczynka nabrzmiewają, przez co ryzyko zacięcia wzrasta.

 

Oczyszczanie i zmiękczanie

Przyczyną powstawania podrażnień, prócz niewłaściwej techniki golenia, może być nieprzygotowanie skóry do zabiegu oraz stosowanie w tym celu nieodpowiednich kosmetyków. Niektóre składniki preparatów są źle tolerowane przez skórę, mogą wzmagać stany zapalne lub wręcz odpowiadać za wystąpienie takich nieprzyjemnych objawów, jak zaczerwienienie, pieczenie, świąd. Zmiana kremu do golenia może pomóc. Jeśli nie – warto zasięgnąć porady specjalisty, to może być reakcja alergiczna.

Im twarz czystsza, tym łatwiejsze golenie. Dlatego eksperci zalecają dwa razy w tygodniu wykonać peeling. Ostre drobinki zawarte w preparacie złuszczą martwy naskórek i głęboko oczyszczą skórę. Natomiast przed samym goleniem twarz wystarczy umyć za pomocą żelu czy pianki – formuły „for men” zawierają zwykle substancje zmiękczające zarost, co dodatkowo ułatwi usunięcie szczeciny. Produkt należy spłukać ciepłą wodą, a następnie na kilka minut nałożyć ulubiony kosmetyk do golenia, który da maszynce poślizg, a skórze ochronę. Warto wybrać taki, który ma właściwości kojące i łagodzące i walkę z podrażnieniami rozpocząć, zanim się pojawią. Dla panów o gęstym i twardym zaroście, a przy tym cerze wrażliwej czy trądzikowej, ciekawą opcją będzie olejek do stosowania bezpośrednio przed goleniem. Preparat stworzy na skórze ochronny film i sprawi, że ostrze będzie sunęło wyjątkowo gładko i bezproblemowo.

 

Odżywianie i łagodzenie

Bezpośrednio po goleniu na skórę warto nałożyć kojący krem, żel lub płyn po goleniu. Zawarte w nich substancje czynne nie tylko działają jak łagodzący balsam, ale również zamykają pory skóry, co niweluje ryzyko wrastania włosków. Niektóre mogą również opóźnić odrastanie zarostu i tym samym zmniejszyć częstotliwość golenia. Nie należy wybierać preparatów na bazie alkoholu, które dodatkowo wysuszają naskórek, a wszelkie podrażnienia zaogniają.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium