Życie Podkarpackie nr 42/2019 Życie Podkarpackie nr 42/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 289/2019, Środa 16 października 2019 r., Gawła i Ambrożego
Opublikowano
Dotyk Orientu: pielęgnacyjne rytuały dookoła świata
Co kraj to obyczaj – również w kwestii pielęgnacji urody. Kobiety z czterech stron świata mają swoje ulubione sposoby na piękne ciało, włosy czy nieskazitelną cerę. Pomysłów nie brakuje żadnej z nas, ale prawdziwymi ekspertkami w kwestii naturalnych metod dbania o urodę pozostają mieszkanki krajów Orientu.

Idealnie gładkie ciało Szeherezady

 

Arabskie piękności – skromne, ale zachwycające. Sekret ich piękna można zawrzeć w trzech słowach: hammam, halawa i henna. Hammamy, kamienne łaźnie parowe, dziś wprawdzie coraz mniej popularne, acz nierozerwalnie związane z tradycją, to miejsca gdzie Arabki dbają o swój wygląd.

Kilkugodzinne rytuały piękna obejmują dokładne oczyszczanie i wygładzenie ciała przy pomocy naturalnych pilingów, maseczek z glinki oraz halawy, czyli pasty do depilacji na bazie cukru, soku z cytryny i wody. Henna wykorzystywana jest dwojako – do malowania ciała, naturalnego farbowania (i odżywiania) włosów, przyciemniania brwi, a nałożona na całe ciało w formie okładu pełni funkcję maski nawilżającej i naturalnego samoopalacza.
Depilacja pastą cukrową

Hinduskie sposoby na piękne włosy

Długie, gęste i mocne włosy na głowie to duma wielu hindusek, oznaka zdrowia i symbol piękna. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji do późnej starości pozostają czarne jak noc i lśniące niczym wypolerowany heban. Ich sekret skrywa się w ajurwedzie wykorzystującej moc naturalnych olejków. W Indiach używa się ich kilkadziesiąt rodzajów, mieszanych ze sobą oraz rozmaitymi dodatkami – np. pastą z indyjskiego agrestu (amli) czy też niezwykle popularnym pudrem z orzechów (shikakai). 

Naturalna henna.
Do podstawowej, codziennej pielęgnacji mieszkanki Indii stosują olej kokosowy – wtarty we włosy i skórę głowy pełni rolę filtra chroniącego przed słońcem, wysoką temperaturą i nadmierną utratą wody. Doceniają również właściwości henny – zwłaszcza latem, kiedy podczas zabiegów nie tylko tonuje barwę włosów, ale także znakomicie chłodzi rozgrzaną słońcem skórę głowy. 

10 kroków do piękna typowej Koreanki

Ich wiek trudno ocenić po wyglądzie, młodość zachowują o wiele dłużej niż statystyczna Europejka. W obszernych kosmetyczkach próżno szukać popularnych u nas kosmetyków kolorowych – pudrów, fluidów, korektorów. Zamiast doraźnie maskować niedoskonałości cery, konsekwentnie walczą o jej zdrowy i naturalny wygląd. Każdego dnia używają przeciętnie 18 produktów do pielęgnacji twarzy, które nakładają zawsze w kolejności od lekkich po gęste. Typowy rytuał pielęgnacyjny to sześć, a czasem i dziesięć kroków: oczyszczanie olejami, tonizowanie, wklepywanie serum, emulsji, ampułek lub tzw. esencji, masaż twarzy i nakładanie ulubionego kremu (również pod oczy i na powieki), a na koniec filtra UV lub kremu BB.

 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 42/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium