Życie Podkarpackie nr 4/2018 Życie Podkarpackie nr 4/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 24/2018, Środa 24 stycznia 2018 r., Felicji i Tymoteusza
Opublikowano
Chcesz być zdrowy? Jedz cytrynę!
Wielu osobom cytryna kojarzy się głównie z witaminą C. Tymczasem cytryna jest również cennym źródłem witamin z grupy B, E, potasu, magnezu, sodu i żelaza. Wielu dietetyków uważa, że warto zacząć dzień od szklanki wody z wyciśniętą cytryną. Cytryna pobudza trawienie, oczyszcza, łagodzi przebieg infekcji oraz wspomaga odchudzanie.

Według naukowców cytryna posiada aż 22 związki przeciwrakowe oraz zawiera substancje nazywane glikozydami flawonoidowymi, które powstrzymują kwasy uszkadzające zdrowe komórki.

Duża ilość witaminy C wspomaga naturalny układ immunologiczny oraz chroni przed wirusami. Zawarta w cytrynie rutyna łagodzi objawy dolegliwości związanych ze wzrokiem; włącznie z retinopatią cukrzycową. 

Cytryna jest również bogata w polifenole, które przeciwdziałają występowaniu chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca. 

Cytrynę można używać jako dodatek do sałatek, napojów oraz sosów. Sok z cytryny pozwala zachować jasny kolor innym owocom, np. jabłkom, kiedy chcemy upiec szarlotkę. Cytryna znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Płukanka z dodatkiem soku z cytryny odświeża jasny kolor włosów oraz nadaje im blask. Cytryna z dodatkiem letniej wody idealnie nadaje się również do pielęgnacji paznokci.

Najlepiej wybierać owoce duże i ciężkie. Cytryna powinna mieć intensywny żółty kolor, który oznacza, że owoc jest w pełni dojrzały.  
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
rena 89.76.234.39 02.12.2016

woda z cytryną na czczo pomaga pozbyć się zaparć, warto takie sposoby stosować nawet podczas kuracji dicopegiem, im szybciej pozbędziemy się problemu tym lepiej dla całego organizmu

nr 4/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Jak oceniasz pomysł ustawienia na osiedlu Kmiecie lodówki z jedzeniem dla potrzebujących?
  • Świetna inicjatywa, inne osiedla powinny brać przykład
  • Pomysł dobry, ale lodówka powinna stać w jakimś wnętrzu
  • Nie podoba mi się ten pomysł, ja nic za darmo nie dostaję