Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2018, Środa 25 kwietnia 2018 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Czy antyperspiranty szkodzą zdrowiu? Prawdy i mity o antyperspirantach
Pomagają nam czuć się komfortowo i świeżo przez cały dzień, skutecznie rozprawiają się z nadmiernym poceniem, mokrymi plamami pod pachami oraz przykrym zapachem. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich codziennej pielęgnacji, inni twierdzą, że stosowanie antyperspirantów jest niebezpieczne dla zdrowia. Wokół antyperspirantów narosło wiele mitów, spróbujmy się z nimi rozprawić.

Antyperspiranty mogą być niebezpieczne dla zdrowia, bo…

 

... zatykają pory w skórze, co zaburza termoregulację oraz uwalnianie toksyn z organizmu.

 
☒  MIT. Antyperspiranty ograniczają wydzielanie potu poprzez blokowanie ujść gruczołów potowych. Ich działanie jest ograniczone miejscowo (głównie okolice pach) i czasowo – trwa maksymalnie 96 godzin i ustępuje w miarę złuszczania się warstwy rogowej naskórka. Gruczoły odpowiedzialne za termoregulację naszego organizmu rozmieszczone są na całej powierzchni ciała – te poddawane działaniu antyperspirantów stanowią zaledwie 1 proc., ich udział w procesie regulowania temperatury jest niewielki. Również pogłoski o zaburzeniu uwalniania toksyn są nieprawdziwe – tę funkcję pełni przede wszystkim wątroba, układ wydalniczy.

 

... zawierają toksyczne składniki, które powodują m.in. raka piersi (parabeny), chorobę Alzheimera (związki glinu).

 
☒ MIT.  Chociaż budzi wiele wątpliwości, nie ma naukowych podstaw, które potwierdzałyby tę tezę. Wpływ glinu na rozwój choroby Alzhaimera nie został nigdy naukowo potwierdzony, choć prawdą jest, że u osób nią dotkniętych zauważono podwyższone stężenie tego pierwiastka w organizmie. Co więcej, dowiedziono, że zdolność przenikania glinu przez skórę w głąb organizmu jest niewielka (poniżej 1 proc.), tymczasem główną drogą wchłaniania glinu jest droga pokarmowa. Sprawa nieco komplikuje się w przypadku parabenów, powszechnie stosowanych w kosmetykach konserwantów. Coraz więcej badań dowodzi ich szkodliwości, jednak bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy z rozwojem nowotworów w przypadku antyperspirantów również nie został potwierdzony. Mimo wszystko, lepiej wybierajmy produkty, które parabenów w swoim składzie nie mają.

 

... zbyt często stosowane wywołują podrażnienia.

 

 ☑ PRAWDA. Niektóre składniki antyperspirantów mogą podrażniać skórę ze względu na niskie pH (niższe niż optymalne dla skóry ludzkiej). Te preparaty nie powinny być stosowane na skórę zmienioną chorobowo, uszkodzoną czy już podrażnioną (np. przez golenie). Ponadto nadużywanie antyperspirantów może wiązać się z prowadzącym do bolesnych stanów zapalnych zablokowaniem kanalików potowych oraz zaburzeniami regulacji hormonalnej całego organizmu. Jeśli nie musimy, nie stosujmy ich częściej niż dwa razy dziennie. W przypadku nadmiernej potliwości zawsze warto zgłosić problem do specjalisty.


O bezpieczeństwie stosowania antyperspirantów zapewnia m.in. Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich przy Komisji Europejskiej i instytucje zajmujące się wspieraniem badań nad rakiem, np. brytyjski Cancer Research UK. 
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium