Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 147/2018, Niedziela 27 maja 2018 r., Jana i Juliusza
Opublikowano
Naturalne antyoksydanty
Antyoksydanty, zwane inaczej przeciwutleniaczami, to naturalne substancje zawarte w owocach i warzywach, które chronią przed nowotworami, a także spowalniają procesy starzenia.
Maliny, borówki, jeżyny, żurawiny. Bogate w antyoksydanty owoce lasu – sięgaj po nie latem!

Witaminy,  flawonoidy, kartenoidy


Naturalne antyoksydanty to głównie produkty, w składzie których znajdziemy witaminy C, E oraz A. Ponadto działanie antyoksydacyjne mają również substancje zwane karotenoidami oraz flawonoidami. Znajdują się one m.in. w aronii, prawdziwym kakao, owocach dzikiej róży, borówce amerykańskiej, czarnej porzeczce oraz żurawinie. Przeciwutleniaczy należy szukać także w pomidorach, burakach ćwikłowych, wiśni, malinach i jeżynach, truskawkach, soku z ciemnych winogron, jabłkach, śliwkach, brzoskwiniach, marchwii, natce pietruszki, szpinaku, czerwonym winie oraz zielonej herbacie.
Nie tylko w owocach. Burak ćwikłowy to również bogate źródło tych pożytecznych substancji.

Naturalnie latem 

Większość antyoksydantów znajduje się w produktach sezonowych – letnich. Właśnie, dlatego w tym okresie powinniśmy jeść jak najwięcej naturalnych i nieprzetworzonych owoców, które zaopatrzą nasz organizm w tę niezwykłą substancję. Zimą wybór owoców i warzyw jest mniejszy, warto jednak wiedzieć, że można wówczas sięgać po mrożonki. Podczas procesu zamrażania warzywa i owoce nie tracą swoich przeciwutleniających właściwości.


Dla miłośników dymka

O diecie bogatej w antyoksydanty powinny pamiętać głównie osoby, które palą, a także Ci, którzy chcą zachować dobre zdrowie i młodość na dłużej. Dieta bogata w produkty o działaniu przeciwutleniającym zmniejsza również ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, cukrzycę oraz wspomaga pracę układu kostnego. Antyoksydanty chronią nasz organizm także przed zaćmą, miażdżycą, astmą, sklerozą oraz degradacją plamki żółtej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium