Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Nogi lekkie jak piórko? Lato bez obrzęków
Słońce, upał, temperatury jak w tropikach. Wymarzona wakacyjna pogoda… ale nie dla ciebie. W takich warunkach twoje stopy puchną, wokół kostek tworzą się obrzęki, nogi są ciężkie i zmęczone, każde buty uwierają i sprawiają dyskomfort. Brzmi znajomo?

Im cieplej, tym więcej osób skarży się na nawracające obrzęki i uczucie ciężkich nóg – bez względu na płeć, wiek, wagę. To dlatego, że w trakcie upałów żyły nadmiernie się rozszerzają, krew krąży wolniej i zalega w naczyniach krwionośnych w dolnych partiach ciała – nogi stają się ciężkie. Organizm radzi sobie z tym nadmiarem, przesączając limfę do okolicznych tkanek – stąd obrzęk. Ten niekorzystny efekt potęguje długotrwała praca siedząca lub stojąca. Jak temu zaradzić?

 

Ruch plus odpoczynek

Traktuj nogi po królewsku – w nocy układaj je na dodatkowej poduszce, za dnia znajdź chwilę, aby poleżeć z uniesionymi powyżej tułowia. Masuj i głaszcz, wcieraj dobroczynne żele chłodzące, stymulujące krążenie z wyciągiem z arniki, kasztanowca, czy miłorzębu. Stosuj preparaty wzmacniające ścianki żył z rutyną, czy wyciągiem z czarnych jagód.  Pij dużo wody!

Nie zapominaj o nogach w pracy,  aby usprawnić przepływ krwi dbaj, by nie trwały w bezruchu. Jeśli siedzisz: od czasu do czasu kręć stopami kółka, podkurczaj palce, napinaj łydki; jeśli stoisz: drepcz w miejscu, stawaj na palcach, naprężaj i rozprężaj mięśnie łydek i ud.

Po pracy zafunduj sobie przynajmniej godzinny spacer – tyle mniej więcej czasu trzeba, by mięśnie przepchnęły w górę zalegające płyny ustrojowe. Znakomite efekty daje jazda na rowerze czy nordic walking.

 

Nie tylko zmęczenie

Obrzęki pojawiają się z wielu powodów. Niekiedy dosyć błahych, jak niewłaściwa dieta (sól!), brak ruchu, sięganie po używki, innym razem naturalnych, jak wahania hormonów u kobiet w czasie ciąży czy zbliżającej się miesiączki. Czasem jednak obrzęki są symptomem poważnych problemów zdrowotnych – niewydolności serca i nerek, chorób żył i układu krążenia (zakrzepica, żylaki). Dlatego jeśli dokuczają nam często, a zmiany są rozległe, czym prędzej powinniśmy skontaktować się z lekarzem, który na podstawie zleconych badań stwierdzi, czy aby rozwiązać problem wystarczy zmiana trybu życia na zdrowszy, czy konieczne będzie leczenie.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium