Życie Podkarpackie nr 49/2017 Życie Podkarpackie nr 49/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 345/2017, Poniedziałek 11 grudnia 2017 r., Damazego i Waldemara
Opublikowano
Dlaczego warto jeść borówki?
Lato to wyjątkowy czas pod względem dostępu do świeżych owoców i warzyw. To właśnie w tym okresie możemy kupić na lokalnych bazarach i w pobliżu lasów świeże, pachnące lasem borówki. Sezon na nie trwa stosunkowo krótko, dlatego warto zajadać się świeżymi owocami póki są.

Borówki mają wiele cennych dla zdrowia właściwości: działają uspokajająco, przeciwbólowo, obniżają zły cholesterol, są też cennym źródłem antyoksydantów. Leśne jagody to źródło witaminy C, niezbędnej do regeneracji i rozwoju tkanek, a także witamin A, PP, B oraz minerałów, takich jak selen, cynk i miedź.

Borówki korzystnie wpływają na mózg, oczyszczając go z toksyn. Naukowcy udowodnili, że jedzenie borówek zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Parkinsona oraz poprawia wzrok. Spożywanie ich chroni również wątrobę przed uszkodzeniem. Borówki skutecznie uniemożliwiają bakteriom przyleganie do błon śluzowych pęcherza i cewki moczowej, zapobiegając infekcjom układu moczowego. Warto sięgnąć po nie także przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, ponieważ leczą zatrucia i biegunkę. 

O czym warto pamiętać, kupując leśne jagody? Zanim je zjemy, należy je dokładnie umyć, ponieważ mogą być nośnikiem groźnych pasożytów. Najlepiej jeść je na surowo lub po rozmrożeniu. Borówka leśna traci swoje cenne właściwości pod wpływem wysokiej temperatury.

Borówek nie powinny jeść osoby, które mają skłonności do reakcji alergicznych, oraz osoby, które mają problemy z trzustką. Duża ilość borówek może także prowadzić do zaparć. 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
ale 188.146.74.25 04.12.2016

Dokładnie, duża ilość może prowadzić do zaparć więc praktycznie ich nie jem chociaż pojawiają się też opinie że są dobre także i na zaparcia, nie wiem w co wierzyć, zaparć po kuracji dicopegiem już nie mam więc nie sprawdzę

Sonda
Korzystasz z lodowiska przy Sanockiej w Przemyślu?
  • Tak, zazwyczaj
  • Czasami, częściej odwiedzam inne
  • Nie
nr 49/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium