Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Wakacyjna apteczka. Must-have podróżnika
Podczas wakacji niemiłe niespodzianki mogą przytrafić się każdemu. Ból zęba, stłuczone kolano czy biegunka, kiedy do apteki daleko albo ogranicza nas bariera językowa, mogą zakłócić nawet najbardziej udany wakacyjny wypoczynek. Dlatego dobrze mieć pod ręką środki, które szybko przyniosą ulgę i wybawią nas z kryzysowej sytuacji.
Wakacyjna apteczka. Oprócz leków przyjmowanych stale powinny się w niej znaleźć środki opatrunkowe, przeciwbólowe, na doraźne problemy takie jak biegunka, skaleczenie, przeziębienie, alergia, czy ukąszenia owadów.

Przezorny zawsze ubezpieczony

 

✔ Wakacyjna apteczka powinna być praktyczna – poręczna i wszechstronna, dostosowana do naszego stanu zdrowia i potrzeb organizmu. Rozsądnie skompletowana ma pozwolić, z jednej strony na doraźne rozwiązanie drobnych problemów i dolegliwości, a z drugiej – uniknąć tych poważniejszych. Co warto do niej zapakować?

Podstawowe wyposażenie

 

✔ Bezwzględnie zabieramy leki przyjmowane stale, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
✔ Termometr, środki opatrunkowe (różnej wielkości plastry, bandaże: standardowy i elastyczny, jałowe gaziki), płyny czy spraye odkażające, sól fizjologiczna lub woda morska i preparaty odstraszające owady – to konieczne minimum. 


W apteczce nie powinno zabraknąć również:


✔ preparatów z filtrem UVA/UVB chroniących przed niebezpiecznym promieniowaniem – zwłaszcza jeśli wybieramy się w tropiki!
✔ Kremy, balsamy i okłady łagodzące skutki przeholowania ze słońcem także są niezbędne.
✔ Nie zapominajmy również o tabletkach czy plasterkach łagodzących objawy choroby lokomocyjnej, która może się pojawić niespodziewanie, np. kiedy pierwszy raz wsiadamy na statek. 
✔ Panie powinny pamiętać o preparatach na objawy zapalenia dróg moczowych i pęcherza oraz towarzyszące im infekcje intymne. 


Na wszelki wypadek...

 

Wbrew pozorom przeziębienie w lecie nie należy do rzadkości. Zarezerwujmy w wakacyjnej torbie odrobinę miejsca na środki łagodzące objawy przeziębienia i ból gardła, syrop na kaszel. Często nie służy nam także wakacyjne menu. Na dolegliwości żołądkowo-jelitowe spakujmy preparaty przeciwbiegunkowe i łagodzące ból brzucha (m.in. rozkurczowe), a także probiotyki i zapobiegające odwodnieniu elektrolity. Jeśli zdarzało nam się reagować alergicznie na nowe potrawy czy otoczenie – spakujmy również leki, które objawy alergii doraźnie załagodzą, wapno. Zapaleni piechurzy, ale i osoby, które na co dzień niewiele chodzą, z pewnością docenią preparaty dla zmęczonych stóp, plasterki na odciski.

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
gość 81.161.205.15 14.07.2016

Nie można napisać "Niezbędnik wakacyjny" a nie must-have. Jesteśmy w Polsce!!

user
Marta 77.65.81.205 17.07.2016

Z jednej strony, w kurortach turystycznych łatwo znaleźć aptekę, ale zazwyczaj są oblegane i kolejki. Zawsze biorę coś przeciwbólowego - plastry, infekcje intymne - urofuraginum, krem z filtrem to również konieczność, nawet jeżeli teraz aura nie jest zbyt sprzyjająca na plażowanie. Czasem przyda sie również herbata miętowa na dolegliwości żołądkowe.

user
ale 89.76.234.39 01.12.2016

Ja zawsze ze sobą wożę kilka leków które wolę mieć pod ręką niż szukać w aptece kiedy akurat nie jestem w najlepszej formie, wożę między innymi dicopeg na zaparcia i środek na biegunekę a także coś na alergię, załzawiona i zasmarkana też nie lubię szukać apteki o innych dolegliwościach nie wspomnę

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium