
Przezorny zawsze ubezpieczony
✔ Wakacyjna apteczka powinna być praktyczna – poręczna i wszechstronna, dostosowana do naszego stanu zdrowia i potrzeb organizmu. Rozsądnie skompletowana ma pozwolić, z jednej strony na doraźne rozwiązanie drobnych problemów i dolegliwości, a z drugiej – uniknąć tych poważniejszych. Co warto do niej zapakować?
Podstawowe wyposażenie
✔ Bezwzględnie zabieramy leki przyjmowane stale, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
✔ Termometr, środki opatrunkowe (różnej wielkości plastry, bandaże: standardowy i elastyczny, jałowe gaziki), płyny czy spraye odkażające, sól fizjologiczna lub woda morska i preparaty odstraszające owady – to konieczne minimum.
W apteczce nie powinno zabraknąć również:
✔ preparatów z filtrem UVA/UVB chroniących przed niebezpiecznym promieniowaniem – zwłaszcza jeśli wybieramy się w tropiki!
✔ Kremy, balsamy i okłady łagodzące skutki przeholowania ze słońcem także są niezbędne.
✔ Nie zapominajmy również o tabletkach czy plasterkach łagodzących objawy choroby lokomocyjnej, która może się pojawić niespodziewanie, np. kiedy pierwszy raz wsiadamy na statek.
✔ Panie powinny pamiętać o preparatach na objawy zapalenia dróg moczowych i pęcherza oraz towarzyszące im infekcje intymne.
Na wszelki wypadek...
Wbrew pozorom przeziębienie w lecie nie należy do rzadkości. Zarezerwujmy w wakacyjnej torbie odrobinę miejsca na środki łagodzące objawy przeziębienia i ból gardła, syrop na kaszel. Często nie służy nam także wakacyjne menu. Na dolegliwości żołądkowo-jelitowe spakujmy preparaty przeciwbiegunkowe i łagodzące ból brzucha (m.in. rozkurczowe), a także probiotyki i zapobiegające odwodnieniu elektrolity. Jeśli zdarzało nam się reagować alergicznie na nowe potrawy czy otoczenie – spakujmy również leki, które objawy alergii doraźnie załagodzą, wapno. Zapaleni piechurzy, ale i osoby, które na co dzień niewiele chodzą, z pewnością docenią preparaty dla zmęczonych stóp, plasterki na odciski.