Życie Podkarpackie nr 3/2018 Życie Podkarpackie nr 3/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 22/2018, Poniedziałek 22 stycznia 2018 r., Anastazego
Opublikowano
Rabarbar wraca do kuchni
Wiele osób postrzega rabarbar jako owoc. Nic bardziej mylnego. Rabarbar należy do rodziny roślin rdestowatych, które zaliczane są do warzyw. W kuchni wykorzystywane są głównie kwaskowate łodygi.
Najczęściej swoje zastosowanie, rabarbar znajduje jako składnik kompotów, placków oraz dań na słodko. Z powodu wysokiego stężenia kwasu szczawiowego, przez dietetyków wpisany jest na listę roślin cenzurowanych. W rzeczywistości rabarbar szkodzi tylko w przypadku spożycia dużej ilości.

Pomoże  pozbyć się toksyn z organizmu


Naukowcy wskazują, że rabarbar w swoim składzie zawiera również wiele cennych witamin i minerałów. Bogaty jest m.in. w witaminę C, B-karoten, witaminę E oraz witaminy z grupy B, a także wapń, żelazo i potas. Picie kompotu przygotowanego z rabarbaru pomaga oczyścić organizm z toksyn. Napoje na bazie rabarbaru powinny pić osoby narażone na stres i choroby cywilizacyjne.

Na kobiece  problemy


Udowodniono, że pieczony rabarbar zawiera rapontycynę – substancję działającą estrogennie. Szczególnie jest więc polecany kobietom w okresie klimakterium, młodym dziewczynom walczącym z trądzikiem oraz mężczyznom z przerostem gruczołu krokowego. Rabarbaru powinni unikać mężczyźni, którzy cierpią na niedobór testosteronu, gdyż spożycie tego warzywa dodatkowo obniża jego poziom.

W odróżnieniu od innych warzyw obróbka cieplna nie zabija cennych właściwości rabarbaru. W trakcie pieczenia czy gotowania zwiększa się w nim stężenie antynowotworowych polifenoli, które nie dopuszczają do wzrostu komórek rakowych. 

Wybieraj intensywnie czerwone łodygi

 
Kupując rabarbar, należy szukać takiego o intensywnie czerwonych łodygach. Wtedy jest najbardziej słodki. Zbyt zielone łodygi mają cierpki i kwaskowaty smak. Warto w kuchni łączyć rabarbar z owocami. Świetnie komponuje się z truskawkami, gruszkami oraz czereśniami.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 3/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy wsparłeś w tym roku Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
  • Tak
  • Nie