Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 112/2018, Niedziela 22 kwietnia 2018 r., Leona i Łukasza
Opublikowano
Nie daj się upałom!
Lato to długo wyczekiwana pora roku. Wraz z nadejściem wakacji nadejdą również upały. Często wydaje się nam, że znamy sposoby na to, by sobie z nimi poradzić. Jednak rzeczywistość często okazuje się inna.

Latem popełniamy mnóstwo błędów, np. nie nawadniamy odpowiednio organizmu albo zapominamy o odpowiedniej ochronie przed słońcem. Kiedy temperatura powietrza przekracza 30 stopni, organizm bardziej niż zawsze zaczyna odczuwać zmęczenie. Wiele osób uważa również, że upał osiąga swoje apogeum w godzinach południowych, tymczasem nic bardziej mylnego. Najwyższe temperatury odnotowywane są między godziną 15 a 18! W południe z kolei możemy spodziewać się największego promieniowania, które jest niebezpieczne dla naszej skóry. 

Co jeść i pić w trakcie upałów?

W czasie upałów najlepiej sięgać po wodę mineralną, która zawiera duże stężenie magnezu i wapnia. Jeżeli chcemy poprawić smak wody i delikatnie się orzeźwić, warto do szklanki wrzucić plaster cytryny, limonki lub pomarańczy. Pamiętajmy, że woda powinna mieć temperaturę pokojową lub być lekko schłodzona. Aby uzupełnić potas, dobrze jest sięgnąć np. po sok z pomidorów lub przyrządzić sobie gazpacho – hiszpańską zupę podawaną na zimno.  Latem warto zrezygnować z ciężkich i tłustych potraw, które dodatkowo obciążają organizm. Najlepiej przyrządzać świeże koktajle na bazie warzyw i owoców z dużą dawką wody, np. z ogórków, arbuza, melona, truskawek, malin, cytrusów czy gruszek. Dobrym sposobem na upał jest również herbata miętowa. Można ją pić zarówno na zimno, jak i na ciepło. Herbata miętowa szybko obniża temperaturę naszego ciała.

Gazpacho: hiszpański chłodnik wywodzący się z Andaluzji. Nie wymaga gotowania.

Czego unikać w trakcie upałów?

Latem należy unikać alkoholu, który – podobnie jak słońce – rozszerza naczynia krwionośne. Połączenie ostrego słońca oraz napoju wysokoprocentowego może spowodować niebezpieczne wahania ciśnienia. W upały warto zrezygnować również z kawy, mocnej herbaty, słodkich napojów gazowanych oraz napojów energetycznych.

 

O czym warto jeszcze pamiętać?

W trakcie upałów ograniczaj nadmierny wysiłek fizyczny. Często bierz chłodną kąpiel oraz staraj się przebywać w zacienionych pomieszczeniach. Ubieraj się w przewiewne ubrania o jasnej kolorystyce. Nie zapominaj o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych z polaryzacją. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania