Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 110/2018, Piątek 20 kwietnia 2018 r., Czesława i Agnieszki
Opublikowano
Gdy słońce uczula. Fotoalergia
Wiosna, wczesne lato to moment, kiedy możemy zaobserwować jej pierwsze objawy. Spragnieni słońca wystawiamy się na działanie jego promieni, a skóra płata nam figla i reaguje alergicznie. Swędząca wysypka, nieestetyczny rumień czy bolesna pokrzywka w miejscach nieosłoniętych przed promieniowaniem mogą świadczyć o tym, że na słońce jesteśmy uczuleni.

To nie fanaberiaFotoalergia, choć do niedawna mało kto o niej słyszał, przytrafia się coraz częściej. To nadmierna wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych - u osób nią dotkniętych objawy mogą się pojawiać już po pierwszej kąpieli słonecznej i zaostrzać wraz z kolejnymi. Są to fotodermatozy (pokrzywki, opryszczki, osutki, świerzbiączki), reakcje skóry: fototoksyczne (rumień, obrzęk, pęcherze, którym towarzyszą pieczenie i świąd) i fotoalergiczne (wypryski i grudki). Alergia na słońce może się rozwinąć u osób w każdym wieku, bez względu na płeć. Ryzyko wystąpienia fotoalergii mogą zwiększać substancje chemiczne: niektóre leki (sulfonamidy, niektóre leki przeciwcukrzycowe, diuretyki, uspakajające) i kosmetyki (zawierające olejek bergamotowy, wyciągi z dziurawca czy arcydzięgla). Ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej w kontakcie ze słońcem wzrasta znacznie u osób z jasną karnacją, chorujących na bielactwo, toczeń rumieniowaty, schorzenia metaboliczne.


Jak przeciwdziałać?Uczeni wciąż nie do końca poznali mechanizm odpowiedzialny za powstawanie fotoalergii. Nie ma też na tę przypadłość skutecznego lekarstwa. W przypadku pojawienia się objawów uczulenia na słońce należy udać się do specjalisty, aby ustalić najbardziej efektywny schemat terapii. Osobom z grypy ryzyka zaleca się przede wszystkim działania profilaktyczne: w miarę możliwości unikanie słońca, stosowanie kremów z wysokim filtrem, eliminację potencjalnie szkodliwych czynników (leków - jeśli nie są konieczne, kosmetyków). Rozsądek, uważne czytanie ulotek leków, opakowań kosmetyków, odpowiednia profilaktyka przeciwsłoneczna są niezbędne, jeśli chcemy uchronić się przed nieprzyjemnościami.


Alergia na słońce? NiekoniecznieSymptomy przypominające alergię na słońce mogą być powodowane przez niektóre substancje chemiczne zawarte w kosmetykach (perfumy), lekach (środkach antykoncepcyjnych, przeciwbólowych, antydepresantach, niektórych antybiotykach) czy roślinach (dziurawiec, czosnek). Warto wiedzieć, że taka reakcja może wystąpić u każdego (nie tylko alergika), pod warunkiem zadziałania substancji fototoksycznej i promieniowania UV w odpowiednio dużej dawce.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania