Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Medycyna estetyczna: jak działa botoks?
Botoks, toksyna botulinowa, jad kiełbasiany to naturalna substancja produkowana przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Podana doustnie stanowi groźną dla życia truciznę, a podskórnie – skuteczną broń w walce z upływającym czasem.

Zastrzyki młodości

Mechanizm działania tej neurotoksyny polega na rozluźnieniu mięśni poprzez blokowanie impulsów nerwowych w miejscach, gdzie została podana. Zabiegi z zastosowaniem botoksu sprawiają, że zmarszczki mimiczne ulegają wygładzeniu, rysy łagodnieją, a twarz wygląda o kilka lat młodziej. Zastrzyki z botuliną skutecznie spłycają zmarszczki na czole, wokół oczu i ust, na szyi.

To proces odwracalny – pierwsze efekty są widoczne po kilku dniach, a utrzymują się od 4 do 8 miesięcy lub dłużej. Po tym czasie można ponownie poddać się zabiegowi. Sam zabieg trwa około 15 – 20 minut i jest w zasadzie bezbolesny. Za pomocą jednorazowej strzykawki wyposażonej w cieniutką i krótką igłę lekarz wstrzykuje neurotoksynę we wcześniej zaznaczone punkty iniekcji, gdzie nadaktywne mięśnie mimiczne tworzą bruzdy i rowki. U osób z dużą wrażliwością na ból stosowane są kremy miejscowo znieczulające. 

Czy to jest bezpieczne?

Ostrzykiwanie botoksem zaliczane jest do nieinwazyjnych zabiegów dermatologii estetycznej, które wykonywane przez specjalistę, przy zastosowaniu odpowiednich dawek, uznaje się za całkowicie bezpieczne. Nie ma tutaj ograniczeń wiekowych (choć u osób starszych konieczne bywa zastosowanie większych dawek substancji) ani wielu przeciwwskazań (należą do  nich: zakażenia i nowotwory skóry, ciąża i okres karmienia, opryszczka, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych). Lekarz wykonujący zabieg powinien przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad, dysponować wiedzą dotyczącą anatomii leczonej okolicy oraz – przede wszystkim – doświadczeniem. 

Nie tylko na zmarszczki

Zawrotna kariera toksyny botulinowej rozpoczęła się dosyć niechlubnie (w okresie II wojny światowej planowano wykorzystać ją jako broń biologiczną), po latach wnikliwych badań substancja znalazła szereg zastosowań w kręgu medycyny estetycznej, ale nie tylko. Wśród licznych zastosowań botoksu wymienić można choćby walkę z bruksizmem (zgrzytanie zębami), migrenowymi bólami głowy, nadpotliwością czy tzw. gummy smile, czyli dziąsłowym uśmiechem.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium