Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 148/2018, Poniedziałek 28 maja 2018 r., Augustyna i Jaromira
Opublikowano
Domowe sposoby na ukąszenia owadów
Kiedy na zewnątrz robi się coraz cieplej, chętniej wychodzimy z domu i spędzamy czas na świeżym powietrzu. Niestety wiosna to również okres wzmożonej aktywności owadów – jak radzić sobie z ich ukąszeniami?

Ukąszenia owadów nie są przyjemne. Wiążą się z bardzo szerokim spektrum objawów: od niewielkiego dyskomfortu, pieczenia i irytującego swędzenia, poprzez miejscowe stany zapalne i reakcje alergiczne, aż po uogólnione dolegliwości bólowe, które niekiedy mogą zagrażać zdrowiu i życiu, zwłaszcza alergików, dzieci, osób starszych i schorowanych.

Naszych babek mądrości

Któż z nas choć raz w życiu nie skorzystał z naturalnych metod medycyny ludowej, ciągle żywych w pamięci starszego pokolenia? Zasłyszane w dzieciństwie porady babci (na swędzące ugryzienie komara sok z cebuli, aby zmniejszyć opuchliznę – przykładać liść kapusty) mogą okazać się pomocne, kiedy pod ręką nie mamy środków z apteki.

Zawarta w cebuli siarka neutralizuje zawarte w jadzie owadów substancje wywołujące swędzenie, świeże liście z kapusty działają kojąco i antyseptycznie, usuwając toksyny ze skóry. Ulgę przyniesie posmarowanie miejsca ukąszenia sokiem z cytryny, octem jabłkowym, rozgniecioną natką pietruszki, roztworem sody (1 łyżeczka na pół szklanki wody) lub rozgniecionym miąższem z liścia aloesu 

– jego łagodzące właściwości, a przy tym całkowicie bezpieczne dla zdrowia zastosowanie docenią zwłaszcza mamy kilkulatków. Sprawdzą się także naturalne olejki eteryczne – z drzewa herbacianego lub lawendy, które zapobiegają zainfekowaniu ranek przez bakterie, łagodzą stany zapalne i opuchliznę oraz przyspieszają regenerację uszkodzonych tkanek. 

Kiedy do lekarza?

Trzeba pamiętać, że domowe sposoby, choć łagodzą dyskomfort, swędzenie, pieczenie i opuchliznę wywołaną ukąszeniem, są dobrym rozwiązaniem w przypadkach ataku niegroźnych komarów, mrówek czy pszczół. 

Uwaga na kleszcze! Wprawdzie kleszcze lubią wilgotne lasy, ale są praktycznie wszędzie, również w parkach i na miejskich trawnikach. Sporo ich w paprociach, czarnym bzie i leszczynie.
Ze szczególną ostrożnością należy podchodzić do ukąszeń kleszczy (mogą przenieść wirusy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub bakterie wywołujące boreliozę), wielokrotnego pokąsania przez meszki , których zmasowany atak może się skończyć uogólnioną reakcją alergiczną organizmu, czy użądlenia szerszenia, którego jad zawiera toksyny uszkadzające krew i nerki. W poważniejszych przypadkach, m.in. kiedy ślad po ukąszeniu utrzymuje się przez wiele dni, a stan zdrowia osoby ugryzionej pogarsza się bez wyraźnej przyczyny, wskazana jest niezwłoczna wizyta u lekarza
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium