Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 112/2018, Niedziela 22 kwietnia 2018 r., Leona i Łukasza
Opublikowano
Niebezpieczny ultrafiolet. Chroń oczy przed słońcem!
Podczas słonecznego dnia do oka dociera kilkakrotnie więcej światła, niż potrzeba do prawidłowego widzenia. Efekt ten potęguje się na dużych wysokościach, w ośnieżonych górach, piaszczystych plażach i nad wodą, gdzie do promieniowania bezpośredniego dochodzi odbite.

W takich warunkach oczy mogą reagować  łzawieniem, pieczeniem i szczypaniem, uczuciem suchości, nadwrażliwością. Promieniowanie UV penetruje w głąb gałki ocznej i sieje spustoszenie, którego skutki ujawniają się z wiekiem:  zwyrodnienia plamki żółtej, retinopatie, czy zaćmy. – W skrajnych przypadkach nadmierne promieniowanie może prowadzić do tzw. ślepoty śnieżnej – mówi lek. med. Jan Witkiewicz. – To może przytrafić się każdemu. Bez odpowiedniej ochrony, na wakacjach w górach, czy nad morzem promieniowanie słoneczne bombarduje nasze oczy. Mechanizm jest taki sam jak przy spawaniu bez osłony – zaznacza.

Oczy pod ochroną

Promieniowanie UV szkodzi najbardziej,  gdy słońce znajduje się w bezpośredniej linii wzroku – rano i po południu. Najlepszą metodą ochrony jest blokowanie przy pomocy filtrów, w które dzisiaj są wyposażone nie tylko okulary przeciwsłoneczne, ale także soczewki kontaktowe, czy szkła okularów korekcyjnych. –  Okulary przeciwsłoneczne to podstawowa ochrona oczu przed słońcem – zaznacza J. Witkiewicz – Przy czym muszą to być dobre okulary, gdyż nie wszystkie gwarantują ten sam poziom ochrony. Jeśli nie posiadają certyfikowanych filtrów UVA/UVB mogą zaszkodzić bardziej, niż gdybyśmy ich nie założyli. Przy ciemnych szkłach, kiedy do oka dociera mniej światła, źrenica się rozszerza, a dawka szkodliwego promieniowania jest jeszcze większa – dodaje. Pamiętajmy, że filtracja nie zawsze polega na ściemnianiu. Niektóre dobre marki oferują szkła jasnożółte, czy niebieskie – one wzmacniają kontrast, filtrują promieniowanie UV, ale nie ściemniają. Kupując okulary bardziej niż na fason, kolor, styl, zwracajmy uwagę na oznaczenia producenta, dodatkowe filtry i uszlachetnienia powłoki.

fot. Marcin Łabuda


Lek. med. Jan Witkiewicz, Ordynator Kliniki Okulistycznej w Przemyślu:

–  Absolutnie bezkonkurencyjne są okulary szklane. O wiele trwalsze niż te wykonane z tworzywa, jeśli prawidłowo o nie zadbamy posłużą nam kilkanaście lat nie tracąc swoich właściwości.  W tym przypadku cena świadczy o jakości.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania