Życie Podkarpackie nr 50/2017 Życie Podkarpackie nr 50/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 346/2017, Wtorek 12 grudnia 2017 r., Adelajdy i Aleksandra
Opublikowano
Trądzik. Problem nie tylko nastolatków
Do niedawna trądzik uznawany był za problem wyłącznie młodych osób – oznakę dojrzewania związaną z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Obecnie zmaga się z nim coraz więcej dorosłych.

Trądzik pojawiający się u trzydziesto-, czterdziestolatków różni się od młodzieńczego. Krosty i zmiany zapalne pojawiają się nagle, nawet w ciągu jednego dnia. Zwykle w dolnej części twarzy, na szyi, dekolcie, plecach. Nie są rozsiane ani rozległe – może być to kilka bardzo bolesnych wykwitów, które, mimo leczenia, trudno się goją, a gdy w końcu znikają, to nie całkowicie – pozostawiają na skórze nieestetyczne przebarwienia i blizny. 

Winne stres i dieta

Choć problemy hormonalne mogą być przyczyną trądziku dorosłych (np. skutek źle dobranej antykoncepcji), zwykle jest nią stres, ogólne warunki życiowe i przede wszystkim dieta. Nasze babcie nie miewały problemów z trądzikiem, ale i odżywiały się inaczej. Mniej było w żywności chemii i polepszaczy, jadło się raczej lokalne produkty, zwykle z własnego ogródka. 

Trądzik dorosłych (adult acne) różni się od młodzieńczego. Wykwity pojawiają się nagle, zwykle w dolnej części twarzy, na szyi, dekolcie lub na plecach.

Jak pozbyć się trądziku?

Kluczowe są zmiany w pielęgnacji, diecie, stylu życia.  Specjaliści zalecają stosowanie odpowiednich środków kosmetycznych, dokładne oczyszczanie skóry oraz peelingi. Preparaty powinny być niekomedogenne, czyli nie mogą zatykać ujść gruczołów łojowych. Z diety wyklucza się zwykle produkty o wysokim indeksie glikemicznym, żywność wysoko przetworzoną: produkty mączne, słodkie, dania typu fast food itp. Do menu wprowadza się więcej owoców, chudego mięsa, ryb – najlepiej ze sprawdzonych źródeł.

 Jak wygląda leczenie?

 Jeśli po kilku miesiącach nie widać poprawy, konieczne może być zastosowanie terapii pod okiem lekarza. Ze względu na to, że standardowe metody leczenia trądziku są w tym przypadku zawodne, zwykle zalecana jest terapia kojarzona, dostosowana indywidualnie do potrzeb chorego. Może to być leczenie retinoidami (pochodne witaminy A, np. izotretionoina), niekiedy u kobiet zalecana jest terapia hormonalna. Leczenie jest długotrwałe (trwa od kilku do kilkunastu miesięcy). Z upływem czasu i poprawą stanu skóry kuracja lekami doustnymi bywa uzupełniana leczeniem miejscowym.  

Leczenie trądziku powinno odbywać się pod okiem specjalisty.

Ze względu na silne działanie środków farmakologicznych i możliwe skutki uboczne terapii (np. uszkodzenia płodu u ciężarnych ze względu na teratogenne działanie izotretionoiny), może je przeprowadzać wyłącznie wykwalifikowany lekarz dermatolog. 

18 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Majka 109.207.48.4 11.05.2016

No niestety sama się o tym przekonałam w wieku 29lat :(. Trądzik to koszmar, aż było mi wstyd z moją twarzą co gorsza nic nie działało. Na szczęście koleżanka poleciła mi suplement który zamówiłam na tradzik-off.pl . Po tygodniu stosowania moja sytuacja zaczęła się poprawiać i trądzik zaczyna znikać

user
Karlos 91.193.84.93 02:36:49 30-08-2016

Chujowa reklama. Żaden lek nie działą po tygodniu. Minimum 2-3 miesiące

user
Aga 88.156.137.57 20.05.2016

A w moim przypadku - a trądzik pojawił mi się po 20 roku życia - długo nic nie pomagało, aż w końcu znajoma namówiła mnie na Nonacne - preparat atakujący przyczynę trądziku i jednocześnie jego objawy (więcej na jego temat: http://tnij.org/fpy0kzn ). Pierwsze efekty już po tygodniu stosowania;))

user
nukos 83.24.254.227 19.07.2016

pewnie jest to związane z hormonami, bardzo często się tak dzieje niestety w tych czasach jakoś szczególnie, poza tym może dodatkowo dochodzi jakaś alergia pokarmowa? to często idzie w parze. Poczytaj http://przyczyny-objawy-leczenie.pl/choroby-hormonalne-i-ich-objawy/

user
Waldek33 83.24.243.44 24.07.2016

Trądzik, tak jak piszecie, najczęściej związany jest z hormonami. Mnie osobiście pomogła dopiero tzw autoszczepionka niszcząca dokładnie te bakterie, które powodowały u mnie trądzik. Wyrobiono mi ją w instytucie PAN.

user
Gość 94.254.149.244 13.09.2016

Trądzik u dorosłych to faktycznie najczęściej sprawa niewłaściwego poziomu hormonów. Można wykonać badania z krwi i zacząć leczyć przyczynę, nie tylko objawy. 

Proponuję Panom wykonanie badań tj.:   - testosteron,  - 5-alfa-dihydrotestosteron (5-α-DHT),   - androsteron, - dehydroepiandrosteron (DHEA).

Paniom natomiast proponuję wykonanie badań tj.: - dihydrotestosteron, - androstendion , - testosteron, - dehydroepiandrosteron (DHEA). Warto również wykonać u obu płci poziomu LH, hormonu zawiadującemu androgenami.

Serdecznie zapraszamy do Punktu Pobrań naszego Laboratorium, które się mieści przy ul. Mickiewicza 27 w Przemyślu.

Zapewniamy bezpłatne konsultacje diagnosty laboratoryjnego. tel. 881 277 171

Laboratorium
Laboratorium 94.254.158.10 18.09.2016

1 października (sobota) odbędą się bezpłatne konsultacje, można się poradzić nie tylko w sprawie hormonów i trądziku. Jeszcze są wolne terminy. Serdecznie zapraszamy. Rejestracja bezpośrednio u diagnosty laboratoryjnego tel. 666 277 171. Zapraszamy

user
antonina 185.148.64.17 25.01.2017

Trądzik może wystąpić w kazdym wieku i jest to wynik hormonów lub zbyt dużego wydzielania sebum. Musisz zacząć dobrze oczyszczać twarz delikatnymi płynami jak http://www.vichy.pl/produkty-nawilzajace/purete-thermale-odswiezajacy-tonik-do-twarzy-purete-thermale/p14933.aspx . Przynajmniej dwa razy dziennie. Do tego potrzebujesz kremy, które hamują produkcję nadmiaru sebum

Beliarson
Beliarson 195.3.153.30 09.03.2017

Mojemu siostrzeńcowi pomógł ten artykuł https://nawrot-radzi.blogspot.com/2017/03/5-sposobow-na-leczenie-tradziku.html masz tutaj 5 sposobów i to domowymi metodami.

user
halka 31.182.203.82 19.03.2017

Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne: https://zdrowie.enel.pl/artykul/tradzik-mlodzienczy-u-dziecka-dowiedz-sie-jak-skutecznie-pozbyc-sie-tradziku i nie wiem czy warto ryzykować blizny, albo zaostrzenie choroby. Według mnie pierwszym krokiem powinno być zawsze pójście do dermatologa i skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Dobry dermatolog na pewno przepisze skuteczne leczenie i podpowie które z "domowych" metod są na pewno skuteczne.

user
julek 37.248.152.10 20.03.2017

Ja mam problem z tłustą skóra i wypryskami. Nie wiem już jak sobie z tym radzić. Może ktoś zna jakieś tabletki jakie mogła bym brać by sobie pomóc. 



___________________

http://warszawa.forum-ogloszenia.pl/

user
antonina 77.242.232.171 10.04.2017

Też borykałam się długo z trądzikiem i to już jako osoba dorosła. Dociekalam przyczyn, zwiedziłam kilku dermatologów, nie powiem już ile chemii się nałykałam by go wypędzić. Wówczas totalnie nie pomyślałam, że to może być wina źle dobrej antykoncepcji. W sumie przypadkiem to wyszło, kiedy na zastępstwie przyjęła mnie inna pani ginekolog i zainteresowała się moim trądzikiem. Zrobiłam ponownie badania i okazało się, że coś tam nie do końca pasuje i konieczna była zmiana. Pani doktor poleciła mi wkładkę Levosert , bo mówiłam że zdarza mi się zapominać przyjąć o wyznaczonej porze tabletkę. Mam ją od pół roku i muszę powiedzieć, że trądzik praktycznie mi zniknął, co się zgadza że poprzednia terapia hormonalna była źle dopasowana, a drugim plusem jest to, że mam mniej obfite miesiączki :D

user
Maniola 89.72.216.99 23:18:13 05-05-2017
Ja po tabletkach dostałam trądziku :( A ta wkładka to taki pewniak? Czy po prostu zbieg okoliczności?
user
Maniola 89.72.102.215 23.04.2017

Moja siostra stosuje olej konopny kosmetyczny z molpharmy przy trądziku. Co wieczór smaruje nim twarz i faktycznie jest różnica. Wczesniej próbowała sztyftów, kremów punktowych i maści typowo od dermatologa i średnio to wszystko pomagało. Teraz z rana ma jakąś maść a wieczorem ten olej.

user
Katarzynaa 89.77.50.128 21.05.2017

Nie wyobrażam sobie smarowania przetłuszczającej się cery trądzikowej olejem. Osobiście uważam, że w trądziku młodzieńczym niezwykle ważna jest higiena. Jak robić ją poprawnie, warto poradzić się specjalisty kosmetologa czy dermatologa. Do znalezienia dobrej pomocy polecam darmową aplikację Moment.pl .  Aplikacje można pobrać z  https://www.moment.pl/aplikacja-mobilna

user
majakowalska 89.64.41.132 08.07.2017

moja cera bardzo sie poprawila odkad stosuje tabletki antykoncepcyjne belara. hormony uregulowaly sie na tyle, ze mam juz calkowity spokoj z tradzikiem i pryszczami. teraz juz tylko glinki, aby zredukowac to, co nagromadzilo sie wczesniej...

user
stewie 159.205.143.169 08.07.2017

Dokladnie tak.

user
Bozenka 193.242.181.204 04.08.2017

U mnie tez uspokoilo sie po hormonach :)

Sonda
Co wg Ciebie mogłoby powstać na placu Rotmistrza Pileckiego w Przemyślu (za przystankami na Jagiellońskiej)?
  • galeria handlowa
  • hotel
  • parking
  • centrum sportowo-rekreacyjne
  • myjnia
  • ważny pomnik
  • fontanna multimedialna
  • zielony skwerek jak dotychczas
nr 50/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium