Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 116/2018, Czwartek 26 kwietnia 2018 r., Marii i Marcelego
Opublikowano
Uporczywy katar. Początek alergii czy przeziębienia?
Zaczyna się podobnie – katar, kaszel, obniżone samopoczucie. Z czasem pojawia się ból i obrzęk gardła, przekrwienie oczu, nieznacznie podwyższona temperatura. To przeziębienie – wyrokujemy i sięgamy (najczęściej) po dostępne bez recepty farmaceutyki. Mijają dni, a nasz stan ani się nie pogarsza, ani nie polepsza. To może być alergia. Jak odróżnić przeziębienie od alergii?

Podobne objawy – różne przyczyny   

Kichanie, zatkany, „cieknący” nos, trudności w oddychaniu, kaszel i drapanie w gardle to objawy typowe przy wirusowym, jak i w alergicznym nieżycie dróg oddechowych. Dla laika te dwa schorzenia bywają trudne do odróżnienia, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które pomogą nam wstępnie określić prawdopodobną przyczynę złego samopoczucia i pod opieką specjalisty rozpocząć właściwe leczenie.

To przeziębienie!


Okresy przejściowe, jak wiosna i jesień, to czas, kiedy o przeziębienie najłatwiej. Zarażamy się drogą kropelkową, od osób z naszego najbliższego otoczenia – w domu, biurze, zatłoczonym autobusie czy hipermarkecie. Wszystkiemu winne są wirusy, które choć potrafią nabroić, to żyją krótko – choroba ustępuje po kilku (rzadko kilkunastu) dniach, zazwyczaj samoistnie. Objawy infekcji wirusowej są nieswoiste – oprócz już wymienionych, może nam doskwierać ogólne rozbicie i osłabienie, bóle mięśniowe, brak apetytu, czasami gorączka. Katar, początkowo wodnisty i lejący, z czasem staje się gęsty, ropny, o barwie żółto-zielonej. Kaszel ma postać mokrą.

To jednak alergia!

Alergia to gwałtowna reakcja układu immunologicznego na kontakt z alergenem (m.in. pyłki roślin, kurz, zarodniki grzybów, sierść zwierzęca). Może rozwinąć się o każdej porze roku, a objawy trwają tak długo, jak długo jesteśmy narażeni na działanie alergenu. Z czasem może ulegać nasileniu. Typowe objawy alergii to: pieczenie i świąd nosa, uporczywe kichanie, uczucie blokady nosa, pogorszenie węchu i katar – wodnisty, niezmieniający swojej postaci przez cały okres. U niektórych osób może pojawiać się także napadowy, duszący i suchy (bez wydzieliny) kaszel, świszczący oddech, swędzenie podniebienia, gardła lub ucha, zaczerwienie spojówek i łzawienie. Nieżyt alergiczny może trwać wiele miesięcy, a nieleczony przerodzić się w astmę alergiczną.

 

Jak leczyć?

Przeziębienie o niezaostrzonym przebiegu nie wymaga interwencji lekarza, jeśli objawy są nasilone, stosowane jest leczenie objawowe (leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, obkurczające śluzówkę nosa i odkażające gardło). Leczenie alergii, po przeprowadzeniu niezbędnej diagnostyki, przebiega dwutorowo. Obok leczenia przyczynowego (odczulanie, unikanie alergenu) stosuje się terapie objawową (m.in. leki antyhistaminowe). O sposobie leczenia zawsze powinien decydować lekarz. 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
verbal 217.11.132.15 15.02.2018

U mnie dobrze sprawdzają się inhalacje z czystka. Coraz bardziej przekonuje się, że to ziele pomaga na wszystko.

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium