Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Nowe spojrzenie na świat – soczewki kontaktowe
Osoby z wadami wzroku dzielą się na zwolenników okularów i soczewek kontaktowych. Główną zaletą tych drugich są funkcjonalność i swoboda noszenia. Nie bez znaczenia są również względy estetyczne, zwłaszcza przy dużych wadach wzroku i różnowzroczności.

Na rynku dostępne są obecnie soczewki wykonywane z różnych materiałów i posiadające różne właściwości. Gdy zdecydujemy się na ich noszenie, musimy pamiętać, że powinny być dobrze tolerowane przez oko – dlatego też wizyta u lekarza okulisty jest niezbędna, ponieważ to on najlepiej doradzi nam, jakie soczewki wybrać, nauczy zakładania i zdejmowania oraz poinformuje o sposobie ich pielęgnacji. – W zależności od wady wyróżniamy soczewki kontaktowe twarde i miękkie. Te pierwsze cechuje elastyczna struktura, a w odróżnieniu od soczewek miękkich nie zawierają wody. Poza tym nie przylegają bezpośrednio do oka, tylko nieomal unoszą się, pływając w warstwie płynu łzowego. Są one najczęściej wykorzystywaną metodą korygowania stożka rogówki – mówi Jerzy Tarkowski, właściciel salonów optycznych. Miękkie soczewki kontaktowe natomiast charakteryzują się wodochłonnością, giętkością i przepuszczalnością tlenu. W zależności od typu soczewki mogą zawierać od 36 do 70 proc. wody, co sprawia, że są dobrze tolerowane przez oko. – Są gazoprzepuszczalne, co jest niezbędne dla utrzymania właściwości i prawidłowej funkcji rogówki, która by zachować swą przezroczystość, potrzebuje stałej dawki tlenu z powietrza. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że łatwo ulegają „zabrudzeniu” przez osady pochodzące z filmu łzowego, które mogą zmienić fizyczne i chemiczne właściwości jej powierzchni, powodując obniżenie gazoprzepuszczalności i doprowadzając tym samym do zmniejszenia tolerancji oka na jej obecność – uczucie suchości. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie okresu ich przydatności i odpowiedniej higieny – tłumaczy J. Tarkowski.

Dzień, miesiąc, rok?

Szkła kontaktowe zalecane są osobom czynnie uprawiającym sport, ale nie tylko. Zdecydowanie większość osób noszących miękkie soczewki kontaktowe cieszy się komfortem i wygodą, jakie one dają. Przy przestrzeganiu obowiązujących zasad są one łatwe w obsłudze i bezpieczne. Dodatkową zaleta jest nieograniczone pole widzenia – w okularach ten obszar wytyczony jest przez szkło korygujące. Firmy proponujące soczewki w ofercie posiadają szkła jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, roczne oraz soczewki kosmetyczne kolorowe. – Obecnie żadna wada wzroku nie stanowi przeszkody w noszeniu soczewek, gdyż firmy posiadają zakres mocy soczewek sferycznych i torycznych. Soczewki jednodniowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą nosić je doraźnie, na przykład sportowcy podczas treningu. Szkła kontaktowe dwutygodniowe, miesięczne i kwartalne polecane są osobom potrzebującym ciągłej korekcji wady, które nie chcą nosić okularów korekcyjnych. Soczewki roczne natomiast dedykowane są osobom z dużą wadą wzroku. Są one też dobrym rozwiązaniem dla osób posiadających wadę tylko w jednym oku – różnowzroczność – gdyż mogą one dobrze widzieć obuocznie – mówi J. Tarkowski.

Jerzy Tarkowski, właściciel salonów optycznych:

– Osoby chcące nosić lub używające już soczewki kontaktowe muszą również posiadać okulary korekcyjne, gdyż przydarzają się różne infekcje oczu, które uniemożliwiają aplikację soczewki przez pewien czas.tagi: soczewki kontaktowe miękkie, soczewki kontaktowe twarde, okulary korekcyjne, badanie wzroku
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium