Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 116/2018, Czwartek 26 kwietnia 2018 r., Marii i Marcelego
Opublikowano
Idealne okulary. Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy?
Kiedyś noszenie okularów korekcyjnych było przykrą koniecznością. Dziś jest inaczej. Dobrze dobrane okulary to nie tylko modny dodatek do ubioru – to przysłowiowa „kropka nad i” twojego stylu.
Okrągłe, owalne, kwadratowe, prostokątne. Tajemnicze kocie oko, klasyczne aviatory (pilotki), hipsterskie wayfarery. Opraw okularowych jest tyle, ile gustów ich użytkowników. Różne są ich kształty, rozmiary, kolory. Jednak nie wszystkie pasują każdemu. Jeśli dokonamy złego wyboru, okulary przygaszą urodę, podkreślą jej niedostatki i dodadzą lat – sprawią, że twarz będzie wyglądać po prostu nieatrakcyjnie. Z drugiej strony, te właściwie dobrane potrafią zdziałać cuda. 


Kształt twarzy a rodzaj oprawekKluczowym kryterium doboru opraw okularowych jest kształt naszej twarzy wespół z rozmiarem okularów – istnieje kilka zasad, którymi dobrze jest się kierować.  Pamiętajmy jednak, że najważniejszy jest nasz gust, to czy czujemy się dobrze w wybranych oprawkach.  Optyk, optometrysta, czy koleżanka mogą nam doradzać, ale ostateczna decyzja niech zawsze nalezy do nas.  

TWARZ OKRĄGŁA


Twarz okrągła charakteryzuje się pełnymi policzkami, niskim czołem i zaokrąglonym podbródkiem. Pasują do niej okulary, które optycznie ją wysmuklą i nieco wydłużą: kwadratowe lub prostokątne, niezbyt masywne, ale z grubymi zausznikami, które umieszczone są w górnej części oprawy.  Dla kobiet idealne będą ramki z dominującą górą, lekko ścięte ku brodzie. Dla mężczyzn: ścięte ukośnie do środka o prostej górnej krawędzi. Trafionym strzałem będą oprawki w intensywnej, raczej ciemnej kolorystyce.

TWARZ KWADRATOWA


Twarz kwadratowa jest wyrazista. Mocno zarysowana pionowa linia policzków i skroni przy szerokim czole i podbródku wymaga złagodzenia w postaci opraw okularowych, które nieco ja wydłużą i optycznie zniwelują ostre rysy. Jeśli twój wybór padnie na okulary o kształcie okrągłym lub owalnym, najlepiej z ciemniejszą górną częścią i jaśniejszym dołem – sukces gwarantowany. Panie dobrze będą również wyglądać w oprawach o krawędziach tarcz lekko ściętych ku dołowi lub górze.

TWARZ PROSTOKĄTNA


Twarz prostokątna, nieco wydłużona, z wysokim czołem i kanciastym podbródkiem,  o pionowej linii żuchwy, policzków i skroni wymaga przede wszystkim optycznego skrócenia. Taki efekt dadzą okulary zaokrąglone – raczej owalne niż okrągłe, z krótką linią poziomą i szeroką linią pionową, dosyć nisko osadzone na nosie. Najlepiej, aby zauszniki mocowane były ma środku, a nawet u dołu tarcz.

TWARZ TRÓJKĄTNA


Twarz trójkątna wyróżnia się wysokim i szerokim czołem oraz wąskim i spiczastym podbródkiem. Linia szczęki jest przy tym dosyć łagodna. Dobrze dobrane okulary wymagają starannosci: powinny harmonizować z liniami twarzy,  łagodzić ostre kontury oraz dawać złudzenie zmniejszenia szerokości skroni. Najlepsze będą okulary zaokrąglone, z oprawą częściową (półpatentki) lub bez oprawki wokół szkieł (patentki), które skupią uwagę na oczach, a odwrócą ją od miejsc newralgicznych. 

TWARZ OWALNATwarz owalna to najbardziej pożądany kształt. Jest raczej proporcjonalna, najszersza w linii kości policzkowych, delikatnie zwężająca się ku dołowi, z dosyć wysokim czołem i łagodnie zaokrąglonym podbródkiem. Pasują do niej niemal wszystkie typy okularów, pamiętać należy jedynie, aby nie były zbyt duże, gdyż mogłyby zakłócić proporcje i zdominować delikatne rysy twarzy. Panom można zaproponować oprawy w typie kanciastym, które dodatkowo podkreślą męskość, a paniom – tym odważnym – można śmiało polecić nawet modele ekscentryczne. tagi: dobór opraw okularowych, idealne okulary,  kształt twarzy

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
eewelwinna 37.47.74.124 26.04.2017

Ja mam owalna i kupilam sobie okulary ray ban z galeriawidzenia com :P Super zadowolona jestem :D a

user
Lilka 37.47.110.92 03.07.2017

Dzięki eewelinna za namiary na galeriawidzenia;) Zamówiłam u nich zamówiłam okularki i są mega;)

user
moore23 62.133.130.111 26.03.2018

Ja ostatnio udałam się z moją córką do salonu optycznego Rian Optyk https://www.rianoptyk.pl/optyk-dla-dzieci i bardzo miła obsługa pomogła dobrać odpowiednie oprawki dla mojej pociechy, aby czuła się w nich dobrze. 

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium