Życie Podkarpackie nr 33/2019 Życie Podkarpackie nr 33/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 230/2019, Niedziela 18 sierpnia 2019 r., Heleny i Bronisławy
Opublikowano
Superfood, czyli super jedzenie – cz. 2 – orzechy włoskie, żurawina, miód i produkty pszczele
Powracamy do tematu super żywności. Przypomnijmy, superfoods, super jedzenie to nieprzetworzone pokarmy pochodzenia naturalnego wyróżniające się wysokimi wartościami odżywczymi i zdrowotnymi. Dziś przyjrzymy się kolejnym rodzimym super produktom: żurawinie, orzechom włoskim oraz produktom z ula.

Orzechy włoskie

W sklepach dostępne są przez cały rok. Pod względem wartości odżywczych nie mają sobie równych. Orzechy włoskie zawierają najwięcej kwasów omega-3. Wystarczy zjeść zaledwie trzy sztuki, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten kwas! Ponadto orzechy włoskie zawierają dużo białka, błonnika, kwasu foliowego, magnezu oraz fosforu. Według badań to właśnie orzechy włoskie wykazują największą zdolność antyutleniającą. W ich składzie znajduje się również arginina, aminokwas, który chroni przed zakrzepami. Orzechy włoskie polecane są również osobom na diecie. Naukowcy udowodnili, że osoby, które regularnie je spożywają, mniej przybierają na wadze.

Niektóre wartości odżywcze orzechów włoskich (źródło danych: National Nutrient Database)

Miód i produkty pszczele

Miód znów stał się modny. Popularne stały się również inne produkty pszczele, takie jak: pierzga czy propolis. Zawierają one w swoim składzie wiele substancji odżywczych i leczniczych. Znajduje się w nich również mnóstwo minerałów, naturalnych probiotyków, enzymów, antyoksydantów oraz substancji o działaniu antybakteryjnym. Pierzga jest źródłem białka, zawiera go aż 25 g w 100 g. Należy jednak pamiętać, aby nigdy nie wkładać miodu (i produktów pokrewnych) do wrzątku. Wówczas tracą one swoje wartości odżywcze. Aby w pełni cieszyć się z dobrodziejstw miodu, warto co wieczór rozpuszczać jedną łyżkę w szklance letniej wody i pić rano po przebudzeniu.

Niektóre wartości odżywcze miodu (źródło danych: National Nutrient Database)

Żurawina

Polecana jest często przy anginie, przeziębieniach, problemach z pęcherzem czy żołądkiem. Ta niezwykła roślina najczęściej rośnie na terenach torfowych i to właśnie im zawdzięcza duże stężenie substancji o wyjątkowych właściwościach, zwanych proantocyjanidami. Chronią one wątrobę, pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, wzmacniają skurcz mięśnia sercowego czy pozytywnie wpływają na układ moczowy.
Niektóre wartości odżywcze owoców żurawiny (źródło danych: National Nutrient Database)tagi: zdrowa dieta, superfood, wartości odżywcze orzechów włoskich, wartości odżywcze żurawiny, wartości odżywcze miodu
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 33/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium