Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Z czym do laryngologa?
Schorzenia górnych dróg oddechowych mogą dawać objawy o różnym stopniu uciążliwości. Zdarzają się zarówno przypadłości utrudniające normalne funkcjonowanie, jak również znacznie mniej problemowe, prawie niezauważalne w codziennym życiu. Niemniej jednak, gdy nos lub gardło stają się przyczyną dolegliwości, warto skorzystać z porady doświadczonego laryngologa.
Z wizytą w gabinecie laryngologicznym

Kiedy należy udać się do laryngologa


Operacyjnie lub bezoperacyjnie można wyleczyć poszczególne przypadłości w oparciu o trafną diagnozę. Poniżej omawiamy 5 najczęstszych powodów wizyt w gabinecie laryngologicznym.


➊ Problemy z migdałkami

Przerost migdałka gardłowego lub przewlekłe stany zapalne pozostałych migdałków są często wskazaniem do ich operacyjnego usunięcia. Przypadłość nie zdarza się wyłącznie w dzieciństwie, lecz dotyka także osoby dorosłe. Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja i fachowa diagnoza. Metodą ograniczającą ból i zwiększającą komfort pacjenta po zabiegu jest użycie noża plazmowego. Narzędzie to w ręku wprawnego lekarza pozwala zminimalizować ryzyko ewentualnych powikłań.

➋ Trudności w oddychaniu

Spośród wielu przyczyn niedrożności nosa część należy eliminować operacyjnie, minimalizując prawdopodobieństwo nawrotu dolegliwości. Klasyczny przykład to wrodzone lub nabyte skrzywienie przegrody nosowej. Zabieg septoplastyki, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, likwiduje nieprawidłowości budowy przegrody nosowej. Innym częstym przypadkiem są polipy w nosie, które także kwalifikują się do operacji, ponieważ znacznie utrudniają oddychanie przez nos i powodują stany zapalne, z zapaleniem oskrzeli włącznie.

➌ Chrapanie

Przyczyn chrapania należy szukać głównie w nieprawidłowościach anatomicznych, do których należą między innymi: skrzywiona przegroda nosowa, wiotkie podniebienie miękkie lub cofnięcie żuchwy. Powodem mogą być także przebyte urazy, natomiast bez względu na podłoże problemu, leczenie chrapania należy do standardów laryngologii. Z czasem zmieniają się metody i obecnie stosowany jest nowoczesny sprzęt typu laser dwutlenkowo-węglowy, diodowy lub Er:YAG. Komfort snu powinien wrócić już po pierwszym zabiegu.


Badanie w gabinecie laryngologicznym

Badanie w gabinecie laryngologicznym.


➍ Bezdech senny

Przypadłość ta dotyczy głównie mężczyzn, a jej objawami są przede wszystkim niespokojny sen, intensywne chrapanie oraz uczucie zmęczenia. Chory może odczuwać dokuczliwe objawy także w ciągu dnia podczas standardowych przerw, zdarza mu się wtedy przysypiać, co jest szczególnie ryzykowne podczas prowadzenia samochodu, dlatego leczenie tej przypadłości jest bezwzględnie konieczne. Kuracja obejmuje zastosowanie profesjonalnych masek i aparatów ułatwiających przepływ powietrza w drogach oddechowych w czasie snu. Osoby otyłe powinny dodatkowo zmniejszyć masę ciała.

➎ Problemy u nasady języka

Szczegółowa diagnostyka pozwoli określić, że w danym przypadku chrapanie, bezdech lub problemy z kondycją mogą być spowodowane powiększoną nasadą języka. Skutecznym zabiegiem jest termoablacja, polegająca na wykonaniu kilku wkłuć w podstawę języka specjalną elektrodą. Elektroda ta wytwarza temperaturę 70ºC, której oddziaływanie na tkanki prowadzi do poprawy ich wydolności. Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, dlatego nie odczuwa w czasie kilkudziesięciominutowego zabiegu żądnego dyskomfortu.

Laryngolog, któremu warto zaufać

Stetoskop nieodłącznym narzędziem pracy laryngologa
Wybierając gabinet laryngologiczny, warto znaleźć taki, który będzie nam odpowiadał zarówno pod kątem gamy wykonywanych zabiegów, jak też atmosfery oraz kontaktu lekarza z pacjentem. Istotna jest rozmowa oraz rzeczywiste zainteresowanie problemem, dokładny wywiad medyczny. Doświadczony laryngolog znajdzie przyczynę dolegliwości oraz dobierze najlepszą metodę leczenia.

Więcej o leczeniu laryngologicznym przeczytasz na stronie www.ewa-olszewska.pl

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium