Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Jak długo żyją kosmetyki?
Kosmetyki kolorowe i pielęgnacyjne podobnie jak produkty spożywcze posiadają termin przydatności do użycia. Po jego upływie mogą stracić część swoich właściwości lub, co gorsza, wywołać rozmaite nieprzyjemne objawy – od stosunkowo niegroźnej wysypki po bolesne podrażnienia wymagające interwencji specjalisty.

Data produkcji, termin ważności


Kosmetyki posiadają zwykle dwa terminy przydatności, co czasami może być mylące – nie do końca wiemy, którym z nich się kierować. Zanim otworzymy produkt, zwróćmy uwagę na termin ważności (best before, [exp]iration date) – mamy wówczas pewność, że jest świeży i pełnowartościowy. Symbol uchylonego wieczka, w środku którego znajduje się liczba miesięcy (zwykle od 3 do 36) interesuje nas po otwarciu kosmetyku i oznacza czas przez jaki możemy go bezpiecznie używać. Czy wiesz, że...


... zgodnie z dyrektywą UE z 27 lutego 2003 roku (2003/15/EC) dotyczącej oznakowania opakowania produktu kosmetycznego, producent zobligowany jest do umieszczenia symbolu PAO – Period of Time After Opening (czyli symbolu uchylonego wieczka)  lub Exp. - Expiration day.


Period of Time After Opening 

Znak PAO, przedstawiony graficznie w postaci symbolu otwartego słoiczka kremu, oznacza dokładnie „termin przydatności do użycia po otwarciu”.

Okres przydatności może być podawany z w miesiącach (np. 6M, 24M – ang. „months”) lub latach (np. 1Y – ang. „year”).

Musi być podany na produktach z okresem ważności 30 miesięcy lub więcej. Wyjątkiem są produkty jednorazowe (próbki) oraz nie tracące swych właściwości, gdyż są chemicznie stabilne lub nie otwierają się samoistnie w np. aerozole, perfumy czy produkty zapakowane hermetycznie zapakowane. 

Expiration day

„Exp.” oznacza datę przydatności. Wymagana w przypadku produktów o terminie ważności krótszym niż 30 miesięcy wymagana jest dokładna data, do której produkt może być używany bez ryzyka narażenia zdrowia jego użytkownika.

Do wskazanej daty produkt może nadal pełnić swoją funkcję, o ile był przechowywany w odpowiednich warunkach.

Jeżeli produkt posiada obydwa oznaczenia przydatności do użycia zawsze kierujemy się tym terminem, który upływa jako pierwszy.

Średnia życia kosmetyków

Zwracajmy uwagę na opakowanie: najdłuższą żywotność gwarantują te, które chronią zawartość przed kontaktem z drobnoustrojami i powietrzem – dozowniki z pompką, spraye, aerozole, jednorazowe ampułki czy saszetki. Najkrótszą – te z których nabieramy produkt bezpośrednio, za pomocą palców.

Perfumy to produkty, które najdłużej zachowują swoje właściwości – do 36 miesięcy i dłużej – wszystko zależy od sposobu ich przechowywania (najlepiej w lodówce). Nieco krócej żyją preparaty do pielęgnacji włosów (szampony, odżywki) oraz kolorowe pomadki do ust – nawet do 24 miesięcy. Kosmetyki sypkie i prasowane, tj. pudry, róże, cienie do powiek – około 18 miesięcy, a lakiery do paznokci, tusze do rzęs, preparaty oczyszczające, fluidy, podkłady – od 6 do 12, warunkiem jest prawidłowe przechowywanie i dokładne zakręcanie po każdym użyciu. 

Kosmetyki stricte pielęgnacyjne (serum, krem, tonik, maseczka), zwłaszcza naturalne i tzw. kosmoceutyki („kosmetyki apteczne”) najlepiej stosować ściśle wg wskazań producenta, kontrolując przy tym ich konsystencję i zapach – jeśli produkt uległ rozwarstwieniu lub zmętniał, zmienił kolor, dziwnie pachnie to znak, że pora się z nim pożegnać (nawet jeśli nie jest przeterminowany). 
Średnia trwałość kosmetyków kolorowych: pudrów, fuidów, produktów do makijażu oczu i ust, a także lakierów do paznokci i perfum.

Przedłuż żywotność


Praktycznie wszystkim pielęgnacyjnym produktom szkodzi światło słoneczne, wysoka temperatura i wilgoć, dlatego najlepiej przechowywać je w miejscu chłodnym, suchym i zacienionym. Produkty zamknięte w słoiczkach nabierajmy za pomocą sterylnych plastikowych szpatułek (do kupienia drogerii lub aptece) – nasze palce, nawet po umyciu mogą być siedliskiem bakterii, przez co za każdym razem zanieczyszczamy kosmetyk i tym samym skracamy jego żywotność. Pamiętajmy także o higienie aplikatorów do kolorówki. Podczas nakładania osiadają na nich drobinki naskórka, łoju i potu, które przy następnym użyciu bezwiednie przenosimy do ulubionego produktu  – stąd już tylko krok do założenia hodowli mikrobów. Pacynki do cieni do powiek, gąbeczki do podkładu najlepiej co jakiś czas wymieniać, pędzle natomiast dobrze jest wyprać – w ciepłej wodzie z szarym mydłem.


tagi: kosmetyki, trwałość kosmetyków, trwałość produktów kosmetycznych, oznakowanie PAO
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium