Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Wizyta w klinice stomatologicznej – jak dbać o uzębienie?
Zdrowy i biały uśmiech to nasza wizytówka, na której opiera się pierwsze wrażenie, które wywołujemy. Zadbane zęby dodają pewności siebie i atrakcyjności. By móc cieszyć się zdrowym uzębieniem, trzeba regularnie i prawidłowo o nie dbać.
Właściwa higiena jamy ustnej obejmuje codziennie czyszczenie, nitkowanie zębów, płukanie ust płynem, a także regularne wizyty w klinice stomatologicznej w celu poddania się niezbędnym zabiegom higienizacyjnym.

Jak dbać o zęby w domu?


Po pierwsze – należy regularnie szczotkować zęby. Najlepiej sprawdzą się szczoteczki miękkie lub średnie. Warto także zwrócić uwagę na produkty elektryczne i soniczne, które dają lepsze efekty w znacznie krótszym czasie. Regularne wymienianie szczoteczki to również konieczność (optymalnie – co trzy miesiące). Czyszczeniu trzeba poddawać zarówno zęby, jak i dziąsła, pamiętając o tym, by wykonywać ruchy wymiatające i okrężne. Mycie zębów dwa razy na dzień przez trzy minuty to absolutne minimum. Najlepiej szczotkować je po każdym posiłku.

Na naszej toaletce nie może zabraknąć również nici dentystycznej. Nawet najbardziej dokładne czyszczenie szczoteczką do zębów nie usunie w stu procentach złogów zalegających w przestrzeniach międzyzębowych. Nitkowanie to czynność szczególnie ważna podczas wieczornej toalety, bowiem w nocy bakterie w jamie ustnej rozwijają się najszybciej.

Nie bez znaczenia pozostaje także wybór pasty do zębów. Rynek w tym zakresie obfituje w rozmaite produkty. Należy pamiętać o tym, by wybrać pastę najbardziej odpowiadającą potrzebom. Osoba cierpiąca na nadwrażliwość odsłoniętych szyjek powinna zrezygnować z past wybielających, a postawić na te, które łagodzą objawy nadmiernej wrażliwości. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, jaka pasta sprawdzi się w naszym przypadku, polecamy odwiedzić klinikę stomatologiczną i zasięgnąć porady specjalisty.

Dobrze jest pamiętać o regularnym płukaniu jamy ustnej specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami. Na co dzień warto też ograniczyć spożycie kawy, czerwonego wina i papierosów. Słodycze zaś, szczególnie te, które podczas jedzenia przywierają do zębów, przyspieszają i wzmagają rozwój próchnicy.

Zabieg wybielania zębów


Zabiegi higienizacyjne w klinice stomatologicznej


Kliniki stomatologiczne proponują szereg zabiegów z zakresu higienizacji uzębienia i jamy ustnej. Warto wykonywać je regularnie, zarówno ze względów wizualnych, jak i zdrowotnych. Regularna profilaktyka w tym zakresie pomaga zapobiegać powstawaniu próchnicy i odkrywaniu szyjek, co może zapobiec uciążliwej dolegliwości, jaką jest parodontoza. (Zabiegi oferowane przez kliniki stomatologicznej SPRAWDŹ)

Kliniki stomatologiczne mają do zaoferowania szeroką gamę zabiegów: scaling, piaskowanie, polishing czy fluoryzację. Podczas pierwszego z wymienionych zabiegów wykorzystuje się ultradźwięki. Scaling polega na usunięciu twardych złogów kamienia nazębnego. Jak powstaje taki kamień? Najpierw na zębach pojawia się płytka nazębna (szczególnie, gdy niedokładnie dbamy o higienę jamy ustnej), którą tworzą resztki pokarmowe, bakterie oraz składniki zawarte w ślinie. Płytka ta po pewnym czasie przekształca się właśnie w kamień nazębny.

Podczas wizyty w klinice stomatologicznej warto zdecydować się na piaskowanie, które polega na pozbyciu się przebarwień i osadów, najczęściej spowodowanych przez kawę, papierosy czy alkohole. Podczas zabiegu wykorzystywany jest strumień wody pod ciśnieniem w połączeniu z piaskiem.

Polishing z kolei ma na celu usunięcie osadów i nalotów nazębnych poprzez stosowanie past polerskich o różnych wskaźnikach ścieralności.

Wreszcie – fluoryzacja. Jest przede wszystkim nastawiona na zapobieganie próchnicy. Zabieg ten sprawia, że szkliwo staje się mocniejsze i dzięki temu bardziej odporne na bakterie. Polega na tym, że pracownik kliniki stomatologicznej nakłada na oczyszczone uzębienie środek z fluorem. Efektami tego zabiegu można cieszyć się przez około pół roku. Osoby, które mają skłonność do próchnicy, fluoryzacji powinny poddać się raz na trzy miesiące.
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium