Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 111/2018, Sobota 21 kwietnia 2018 r., Feliksa i Anzelma
Opublikowano
Bolesne zajady – pozbądź się ich domowymi sposobami
Zajady, zimno, febra – to dolegliwość, która może przytrafić się każdemu. Objawia się stanem zapalnym kącików ust, niejednokrotnie przebiegającym z bolesną nadżerką. Jest nie tyle niebezpieczna, co bardzo uciążliwa – zajady krwawią, bolą, szczypią i swędzą, a na domiar złego bardzo źle wyglądają. Jak sobie z nimi radzić?

Skąd biorą się zajady?

 
Przyczyną zajadów są najczęściej chorobotwórcze drobnoustroje, dla których delikatna skóra okolic ust stanowi łatwy cel, zwłaszcza w niesprzyjającym okresie zimowym, kiedy brak słońca i witamin (zwłaszcza z grupy B) sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na ataki bakterii, wirusów i grzybów. Wśród innych przyczyn można wymienić m.in. podrażnienia błon śluzowych, antybiotykoterapię, choroby przewlekłe (cukrzyca), a także stres i nieodpowiednią dietę. Zajady mogą być też efektem przesuszenia skóry ust na skutek działania czynników atmosferycznych – silnego, zimnego wiatru albo ostrego, palącego słońca. 

Jak pozbyć się zajadów?

 

Jeśli chcesz pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości musisz działać kompleksowo – wyeliminować przyczyny i łagodzić objawy. Kluczem jest dostarczenie odpowiedniej dawki witamin z grupy B – sięgnij po gotowe suplementy z apteki, albo uzupełnij swoją dietę produktami obfitującymi w ten składnik, tj. drożdże, nabiał, tłuste ryby, pełnoziarniste pieczywo, wątróbka, awokado. Zdrowa dieta uchroni cię również przed nawrotem tej przykrej dolegliwości.  Jednocześnie pamiętaj o tym, aby omijać kawę (wypłukuje z organizmu witaminy i minerały), produkty kwaśne i pikantne, które dodatkowo podrażnią bolesne miejsca. 

Sięgnij po czosnek – to naturalny antybiotyk, który działa grzybobójczo i bakteriobójczo, a dodatkowo wzmacnia odporność.

W zwalczaniu drobnoustrojów pomoże również olejek z drzewa herbacianego, nanoszony wokół bolesnego miejsca. 

Owrzodzenie i bolesne pęknięcia pomogą usunąć okłady z miodu, aloesu czy papki drożdżowej (odrobinę drożdży wymieszaj z wodą i nałóż na bolesne miejsce) – przyniosą doraźną ulgę, załagodzą ból, a dzięki właściwościom regenerującym i przeciwzapalnym przyspieszą proces gojenia.

Podobne działanie ma również oliwa – natłuszczanie obolałych miejsc zapobiega dalszemu pękaniu oraz eliminuje nieprzyjemne szczypanie. 

Kiedy domowe sposoby zawodzą....

 

Sięgnij po dostępne w aptekach bez recepty: maści antybiotykowe (np. Tribiotic) te o działaniu ściągającym, bakteriostatycznym i przeciwzapalnym (np. Tormentiol) albo grzybobójczym (z klotrimazolem). Zapytaj farmaceutę o preparaty dedykowane tego typu dolegliwościom. Jeśli po tygodniu domowego leczenia stan zapalny nie ustępuje – koniecznie zgłoś się do lekarza, który prawidłowo rozpozna przyczyny i wdroży odpowiednie leczenie. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania