Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 116/2018, Czwartek 26 kwietnia 2018 r., Marii i Marcelego
Opublikowano
Masz ochotę na słodycze? Zobacz, czego naprawdę potrzebuje organizm!
Często zdarza się, że nagle i nieoczekiwanie pojawia się ochota na coś słodkiego. Bywa również, że organizm domaga się innych produktów spożywczych, takich jak ser czy mięso. Zobacz, co może wywołać ochotę na poszczególne produkty.

Słodycze

Ochota na słodycze związana jest najczęściej ze spadkiem cukru we krwi. Dostarczenie organizmowi cukru w postaci batona czy słodkiego napoju pomoże jedynie na krótko. Cukier po spożyciu takich produktów wprawdzie gwałtownie się podniesie, ale chwilę później gwałtownie spadnie. Najlepiej w takiej sytuacji sięgnąć po węglowodany złożone, które wchłaniają się wolniej. Warto zjeść ciemne pieczywo, makaron pełnoziarnisty, ryż, kaszę, warzywa bogate w błonnik lub płatki owsiane. Ochota na słodkie może być również związana z brakiem: chromu, wapnia, fosforu lub siarki. Jeżeli tak jest, sięgnij po: brokuły, fasolę, mięso drobiowe, winogrona, żurawinę, chrzan lub kapustę.

Czekolada

Najczęściej ochota na czekoladę pojawia się wówczas, gdy organizm w rzeczywistości domaga się magnezu. Faktycznie kakao jest źródłem tego minerału, jednak warto pamiętać, że w tym wypadku trafnym wyborem będzie czekolada gorzka. Należy wybierać tę o m.in. 75-procentowej zawartości kakao. Warto szukać magnezu w innych produktach: orzechach, zbożach, rybach czy zielonych warzywach liściastych. Ochota na czekoladę może być również związana z brakiem potasu. Szukaj go w suszonych owocach, awokado i pomidorach.

Chipsy

Jeżeli chcesz zjeść chipsy – to sygnał, że być może twój organizm potrzebuje sodu. Znajdziesz go np. w rybach, kiszonej kapuście lub zielonych oliwkach.

Fast food

Zjadłbyś fast fooda? Być może tak naprawdę potrzebujesz jodu. Znajdziesz go w: rybach morskich, owocach morza, kefirze lub maślance.

Czerwone mięso

Jeżeli pojawia się ochota na czerwone mięso to sygnał, że organizm potrzebuje żelaza. Najczęściej problem ten dotyczy kobiet. Jeżeli nie chcemy spożywać czerwonego mięsa, warto poszukać żelaza w innych produktach. Znajdziemy je m.in. w: wątróbce, roślinach strączkowych, pestkach dyni, nasionach kminku, szpinaku, ziemniakach czy śliwkach.

Żółty ser

Ochota na ten produkt może sygnalizować niedobory kwasów tłuszczowych. Niestety żółty ser zawiera mało zdrowych i cennych dla naszego organizmu tłuszczów. W takiej sytuacji lepiej sięgnąć po produkty bogate w omega-3. Znajdziemy je m.in. w: łososiu, nasionach chia, oleju lnianym, oleju rzepakowym, oliwie i orzechach.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium