Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
9 przykazań dobrego partnera
O tym, co kobiety cenią u swoich partnerów, rozmawiamy z psycholog Katarzyną Dzik.

Szukaj tego, co was łączy

– Związek polega na tym, że dwie odrębne jednostki tworzą trzecią jakość wspólną. Najważniejsze to zachować równowagę między potrzebą realizowania siebie, a tym, że realizuję się w relacji z drugą osobą. Najważniejsze to znaleźć umiar, każdy ma prawo spędzać wolny czas tak, jak lubi, pamiętając jednak, aby troszczyć się o związek – mówi psycholog Katarzyna Dzik. Ważne też, aby umieć się porozumiewać. Podobny sposób myślenia, rozumienia pewnych spraw wpływa pozytywnie na relację. Im więcej jest rzeczy, które łączą dwoje ludzi, tym łatwiej w sytuacjach konfliktowych szukać kompromisu, bo koncentrowanie się na tym, co łączy, jest to dla pary ciekawsze niż skupianie się na tym, co dzieli.

Bądź sobą

– Mężczyźni i kobiety mają potrzebę bycia autentycznymi, prawdziwymi. Chcą żyć w zgodzie z tym, co myślą i czują, w zgodzie ze sobą. Dla każdego człowieka ważne jest nie oszukiwać się – w szerokim tego słowa znaczeniu. Istotnym jest, aby stać nas było na zgodę z własną opinią, poglądem i w sposób znaczący przekłada się to na dobre relacje z partnerem – wyjaśnia K. Dzik

Wyjdź z inicjatywą

Kobiety chętnie przystają na męskie inicjatywy. Lubią, gdy są oni pomysłowi i nie boją się wdrażać pomysłów na wspólne spędzanie czasu czy rozwiązywanie ważnych spraw w życie. – Mówi się, że mężczyźni spełniają oczekiwania kobiet, ale dobrze, jeśli potrafią też zaskoczyć, wykazać się inicjatywą, czy to planując wspólne zajęcia, czy wykazując się spontanicznością. Łam rutynę, nie ma nic gorszego niż przyzwyczaić się do stałych torów, ponieważ trudno się z nich wybić. Należy dbać o urozmaicanie sobie bycie razem – mówi K. Dzik.

Nie bój się mówić, co czujesz

– Mężczyźni mają zakodowane nieokazywanie uczuć. Bycie twardym nie odnosi się jednak do negowania uczuć, a do niezłomności, odwagi, determinacji i uporu. Przekaz kulturowy to zniekształcił. Siła i męskość nie zaprzeczają wrażliwości i emocjonalności. Mężczyzna też może czuć, kochać, tęsknić, czuć strach, niepewność, wątpliwości, choć wciąż, zdaje się, społecznie nie mają na to przyzwolenia – tłumaczy K. Dzik. Kobiety z natury są bardziej emocjonalne, roztrząsają sprawy, które dla mężczyzn są proste, dlatego partner musi być wyrozumiały i pozwolić im na to. Kobiety zaś powinny dać partnerowi miejsce na okazywania emocji. Często natomiast oczekują od mężczyzn, że oni „zawsze będą wiedzieć”, będą zdecydowani, zapominając, że oni również mają prawo przeżywać wątpliwości i rozterki.

Doceniaj starania

Bycie razem to nie powinność, ale wybór dwojga partnerów. Partnerzy, którzy są ze sobą długo, często nie zauważają drobnych gestów, uważając je za powinność. – Ważne, aby doceniać starania partnera, to że chce, aby coś wyszło dobrze, że ma dobre intencje. Nie wolno tego pomijać ani spłycać. Trzeba mieć na uwadze, że ktoś miał dobrą wolę, zauważać to i akceptować – twierdzi K. Dzik. Partnerzy nie powinni przechodzić do porządku dziennego nad drobnymi gestami względem siebie, doceniajmy to, że partner starał się nam pomóc, wesprzeć, nawet jeśli nie zawsze efekt końcowy jest zadowalający, pamiętajmy, że zależało mu na powodzeniu i werbalizujmy to, nauczmy się dziękować.

Rusz głową

– Wszyscy potrzebujemy wzajemnej akceptacji i uczucia, że się sobie podobamy. Każdy mężczyzna operuje pewnym zestawem wiedzy na temat kobiet – wystarczy ruszyć głową – mówi K. Dzik. Partner zazwyczaj wie, co lubi jego kobieta i powinien to pielęgnować. Kobiety lubią być doceniane bez okazji, dlatego ważne są drobne gesty, np. kwiaty, wspólne wyjście, coś co wprawi przyjemność, co podkreśli wyjątkowość relacji i nie potrzeba do tego specjalnej okazji. – Czasem przytulenie i powiedzenie komuś, że cieszymy się, że jest, robi za cały prezent. Ważne są drobne, zwykłe gesty – dodaje K. Dzik.

Bądź odważny

Kobietom w mężczyznach podoba się odwaga, by być sobą. Mężczyźnie pewnemu siebie łatwiej przychodzą decyzje, nie boją się wyrażać swojego zdania, łatwiej jest reagować w trudnych chwilach czy przy przyjęciu postawy adekwatnej do sytuacji. Kobiety mają zaufanie wówczas do mężczyzn, którzy znają swoją wartość i są zdecydowani, ponieważ mogą czuć się przy nich pewnie, bezpiecznie.

Dbaj o wspólną przestrzeń

Aby zbudować dobrą relację należy dbać o to, by mieć wspólne miejsce przeznaczone wyłącznie dla naszej dwójki. – Para powinna mieć czas, miejsce i przestrzeń tylko dla siebie. Często to ucieka w zwyczajnych obowiązkach. Partnerzy zatracają się w codziennych rolach, powinnościoch, a wystarczyłoby choćby pół godziny rozmowy, wieczorny spacer dwa razy w tygodniu, ale powtarzalne i nietykalne, tak, aby partnerzy czuli, że to chwila wyłącznie dla nich – zachęca K. Dzik.

Pamiętaj o początkach

Każda para ma etap początku, fascynacji, gdy byli otwarci i ukierunkowani na siebie. Ludzie zapominają o tym, bo popadają w rutynę, są siebie nauczeni, przyzwyczajeni, znają swoje myśli i reakcje zanim partner coś zrobi i powie, dlatego się sobą nudzą. – Warto przypomnieć sobie, jak było, gdy byliśmy zakochani, co robiliśmy, aby komuś sprawić przyjemność, spędzić ciekawie czas, co się nam podobało. Przypominać sobie, jak sobie okazywaliśmy zainteresowanie, wsparcie, jak budowaliśmy relację. To unikalne, niepowtarzalne emocje, dlatego dobrze odwoływać się do początku – mówi K. Dzik. 

fot. Marcin Łabuda
Psycholog Katarzyna Dziktagi: związki, intymność, rozmowa z psychlogiem, we dwoje
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium