Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Ciążowe strachy, czyli najczęstsze obawy przyszłych mam
Panujące powszechnie przekonanie, że ciąża to wyłącznie czas radosnego oczekiwania na dziecko, jest w dużej mierze nieprawdziwe. 9-miesięczny okres ciąży to dla kobiety także czas niepokoju, stresu i obaw. Nowe doświadczenie, któremu towarzyszą różne stany emocjonalne, mdłości, bóle pleców,a nierzadko kłopoty zdrowotne.

Katarzyna Woś z Manasterza była dwa razy w ciąży. Był to dla niej szczególny czas, jednak  towarzyszył mu lęk przed poronieniem. – Panicznie bałam się utraty dziecka. Oprócz tego bałam się nieznanego, czyli samego porodu, mimo iż sporo na ten temat przeczytałam i dużo czasu spędziłam na rozmowach z lekarzem, ciągle miałam wrażenie, że jestem kompletnie nieprzygotowana – podkreśla mama Leny i Igora.

Justyna Wróbel z Zamiechowa w czasie ciąży najbardziej bała się o to, czy dziecko urodzi się zdrowe, pomimo że wszystkie wykonywane badanie nie wskazywały na nieprawidłowości. – Najważniejsze dla mnie było zdrowie dziecka i to, by donosić ciążę– mówi Justyna.

Karolina z Jarosławia ma 27  lat i jest w 6 miesiącu ciąży, czuje się dobrze, jednak martwi się, czy wróci do formy sprzed ciąży i czy jej ciało będzie jędrne jak wcześniej. – Powiększające się piersi, rozstępy na brzuchu, udach – to wszystko sprawia, że czuję się mało atrakcyjna. Odmienny stan wiąże się też z tym, że zbliżenia z partnerem są rzadkością – mówi .

Przyszłe mamy powinny myśleć pozytywnie


Wszystkie obawy ciężarnych kobiet skomentował lekarz ginekolog dr Mariusz Pruchniak. – Szacuje się, że około 1/3 zapłodnionych komórek jajowych zaimplantuje się w macicy i rozwinie w ciążę. Odsetek straty ciąży, ryzyko poronienia w pierwszych trzech miesiącach wynosi od 25 do –30 procent. Najczęstszym powodem poronienia są zaburzenia genetyczne, w głównej mierze niezależne od nas. Inne przyczyny, na przykład anatomiczne, hormonalne, mogą być korygowane, by zmniejszyć ryzyko utraty ciąży. Musimy pamiętać, że czynniki, takie jak palenie papierosów, alkohol, szkodliwe pole elektromagnetyczne, toksyny także zwiększają ryzyko poronienia. I niestety wzrasta ono z wiekiem – mówi dr Mariusz Pruchniak.

Czy moje dziecko urodzi się zdrowe?


To, czy dziecko urodzi się zdrowe, jest zaprogramowane już w momencie zapłodnienia. – Najważniejszym okresem jest pierwsze 10 tygodni, kiedy każdy szkodliwy czynnik może źle wpłynąć na płód, może go uszkodzić. Lekarz prowadzący ciążę, wykonując określone badania, zlecając USG, ocenia prawidłową budowę i rozwój płodu. I w większości przypadków jest w stanie wykryć nieprawidłowości. Niestety stuprocentową informację,  czy dziecko jest zdrowe, rodzice mogą uzyskać dopiero po urodzeniu. Każda przyszła mama powinna jednak myśleć pozytywnie– mówi dr Mariusz Pruchniak.

Moje życie seksualne legnie w gruzach

 

Temat życia seksualnego w czasie ciąży jest rozterką wielu kobiet. To, czy mają one ochotę na seks w ciąży, zależy od jej zaawansowania i przebiegu. Konieczność częstszego korzystania z toalety, zmęczenie, brak apetytu, nudności, a nawet wymioty potrafią uprzykrzyć życie. W tym stanie nie myśli się o seksie. Na szczęście dolegliwości mijają i, mimo wielu wątpliwości, pojawia się chęć na relaks z partnerem. – Obawy przed zrobieniem dziecku krzywdy są niepotrzebne, chronią je mięśnie macicy, błony płodowe i płyn owodniowy. Może odczuwać jedynie przyjemne kołysanie, gdy macica kurczy się podczas orgazmu. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, takie skurcze na pewno nie wywołają poronienia lub porodu. Bardzo ważne jest w tym okresie okazywanie sobie czułości – podkreśla lekarz.

W ciąży przestanę być atrakcyjna dla mojego partnera


Oprócz pytań o zdrowie nienarodzonego dziecka i różnych dolegliwości kobiety nękają niepokoje związane z wyglądem i poczuciem bycia nieatrakcyjną dla swojego partnera. Niższe poczucie własnej wartości i brak pewności siebie związane są po części z burzą hormonalną , jaka dokonuje się w organizmie kobiety, a także ze zmieniającym się wyglądem jej ciała. Dr Mariusz Pruchniak podkreśla, że wszelkie te obawy są nieuzasadnione i wypływają w pewnym sensie z wewnętrznej niepewności. Dla mężczyzny, który kocha kobietę, jej ciąża powoduje, że staje się w jego oczach jeszcze piękniejsza.

Poród będzie bolesnym przeżyciem


Wiele obaw  kobiet ciężarnych dotyczy samego porodu. Dr Mariusz Pruchniak uspokaja i określa, że zdecydowana większość porodów przebiega bez komplikacji i kończy się urodzeniem zdrowego dziecka. –  Niestety poród może trwać nawet kilkanaście godzin i wiąże się z bólem. Wszystko zależy od tego, jak kobieta jest przygotowanai psychicznie nastawiona oraz jak znosi ból. Niestety o znieczulenie okołoporodowe nie jest tak łatwo i nie jest tak powszechnie dostępne jak być powinno.

Lekarz ginekolog Mariusz Pruchniak:


Duże znaczenie ma też miejsce porodu, to czy pacjentka czuje się w nim bezpiecznie, jaka atmosfera panuje na sali porodowej. Na  szczęście większość kobiet, oceniając poród już po fakcie, ma pozytywne nastawienia.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium