Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Domowe sposoby na piękne dłonie
Podobno wiek kobiety najłatwiej poznać po dłoniach. Zadbane czy nie, wiele mówią o swojej właścicielce – zdradzają nie tylko metrykę, ale też typ wykonywanej pracy, czy to, jak dużą wagę przywiązuje do swojego wyglądu. Mogą być najlepszą (lub najgorszą) wizytówką – dlatego nigdy nie powinniśmy zapominać o ich odpowiedniej pielęgnacji.

Każdego dnia nasze dłonie wykonują setki czynności. Choć przywykły do pracy, wymagają troski – zwłaszcza że są szczególnie narażone na destrukcyjny wpływ czynników zewnętrznych. Do skutecznej ochrony potrzebna jest właściwa pielęgnacja. Wbrew pozorom nie jest to ani czasochłonne, ani kosztowne, a większość zabiegów można wykonać w domowym zaciszu, korzystając z produktów dostępnych w każdej kuchni. Domowe maseczki, okłady, kompresy odżywią, zregenerują i wypielęgnują dłonie.

 

Z kuchni do łazienki, czyli domowe SPA!


W walce o gładkie, nawilżone dłonie sprzymierzeńcami będą naturalne oleje – lniany, kokosowy, oliwa z oliwek – nie tylko odżywią, ale również delikatnie natłuszczą naskórek, co poprawi jego zdolność do zatrzymywania wody. Olejów można używać solo: do kąpieli (po uprzednim podgrzaniu; z dodatkiem soku z cytryny lub octu winnego), jako wcierek (natrzeć dłonie, zabezpieczyć folią, pozostawić na noc) albo dodatków do maseczek (zmieszać z miodem, żółtkiem jaja kurzego, śmietaną lub jogurtem, nałożyć grubą warstwę i pozostawić na kilkanaście minut), kilka kropli można zmieszać z ulubionym kremem tuż przed rozsmarowaniem. Znakomitym remedium na przebarwienia, widoczne zwłaszcza po lecie, może okazać się okład ze świeżych ogórków, kąpiel z dodatkiem soku z cytryny lub kiszonej kapusty (ostrożnie przy podrażnieniach lub zadrapaniach – może nieprzyjemnie szczypać). W regeneracji bardzo suchych i spierzchniętych dłoni sprawdzą się kompresy z siemienia lnianego, maseczki z dodatkiem miodu. Przed każdym zabiegiem pielęgnacyjnym dobrze jest wykonać złuszczający peeling (z solą, kawą lub cukrem).

 

Czego szukać w kremach do rąk?


Podstawowym produktem pielęgnującym dłonie jest oczywiście krem. Przy jego wyborze kierujmy się składem. Kremy z witaminą E, kwasem hialuronowym, kolagenem lub retinolem wzmacniają skórę, wygładzają zmarszczki. Mocznik, gliceryna i sorbitol poprawią nawilżenie skóry, natomiast pantenol, aloes czy lanolina są wskazane przy skórze podrażnionej, atopowej. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium