Życie Podkarpackie nr 42/2017 Życie Podkarpackie nr 42/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 295/2017, Niedziela 22 października 2017 r., Filipa i Kordulii
Opublikowano
ABC cery dojrzałej
Zmarszczki, bruzdy i przebarwienia, utrata jędrności i elastyczności, zmniejszenie grubości naskórka – to główne oznaki upływającego czasu i widoczne gołym okiem efekty zachodzących w skórze procesów starzenia – cechy cery dojrzałej.

Kiedy cera staje się dojrzała?

Po 40., 50., a może 60. roku życia? Wbrew powszechnym przekonaniom nie decyduje o tym metryka, ale kondycja skóry. Z wiekiem spowalnia się metabolizm komórkowy, procesy odnowy nie zachodzą tak intensywnie, jak wcześniej, a delikatne struktury skóry ulegają naturalnej degradacji. To, jak szybko starzeje się skóra, jest zakodowane w naszym DNA – nie bez znaczenia pozostaje jednak tryb życia, rodzaj pełnionej pracy, sposób odżywiania i szereg innych czynników (zmiany gospodarki hormonalnej, zanieczyszczenie powietrza, błędy pielęgnacyjne, używki), które mogą przyspieszyć lub spowolnić ten naturalny cykl.

Główne problemy

Skórze dojrzałej doskwiera niedobór elastyny i kolagenu – włókien odpowiedzialnych za jej prawidłowe napięcie, elastyczność i wytrzymałość. Ze względu na słabnącą barierę płaszcza lipidowego dotkliwiej odczuwa niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, pojawia się również problem z nadmierną suchością. Kiedy skóra staje się cienka i odwodniona, zmarszczek przybywa. Optymalna pielęgnacja skóry dojrzałej polega na rewitalizacji, dbaniu o odpowiedni poziom nawilżenia, obowiązkowej ochronie przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami.

Jak dbać o cerę dojrzałą?

Najlepsze do cery dojrzałej są preparaty wzbogacone w składniki odżywcze (masło shea, olej arganowy, olej z czarnuszki) i pobudzające odnowę komórkową (fitoDHEA, fitoestrogeny, retinoidy). W odbudowie płaszcza lipidowego pomogą naturalne związki tłuszczowe, ceramidy, witaminy A i E. Do poprawy nawilżenia wskazane będą kosmetyki bogate w kwas hialuronowy i mlekowy, emolienty (parafina, wazelina, euceryna, lanolina). Rekomendowane są składniki pobudzające mikrokrążenie (kofeina, miłorząb, wit. C), o działaniu antyoksydacyjnym (koenzym Q10, pycnogenol, likopen, betakaroten) oraz ogólnie wzmacniającym (złoto koloidalne, algi morskie, skrzyp, wiesiołek). Raz w tygodniu warto skorzystać z bogatej oferty masek i peelingów. Preparaty te powinny zawierać alfahydroksykwasy (AHA) oraz polihydroksykwasy (PHA),  które złuszczają naskórek,  wygładzają drobne zmarszczki, poprawiają koloryt skóry oraz jej nawilżenie. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Jak często wyjeżdżasz na zagraniczne urlopy?
  • Przynajmniej raz do roku
  • Częściej niż raz do roku
  • Raz na kilka lat
  • Urlop zawsze spędzam gdzieś w Polsce
  • Nigdy nie wyjeżdżam podczas urlopu
nr 42/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium