Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 147/2018, Niedziela 27 maja 2018 r., Jana i Juliusza
Opublikowano
Cera mieszana – podwójny problem
Prawdopodobnie żaden inny rodzaj cery nie występuje równie często, jak cera mieszana, która łączy w sobie cechy skóry tłustej i suchej. Trudno jest ocenić, czy się ją posiada, a jeszcze trudniej efektywnie pielęgnować. Jak ciężko jest okiełznać kapryśną cerę mieszaną, wiedzą jej posiadaczki. Zadanie tym bardziej skomplikowane, że jednego dnia potrafi wyschnąć na wiór, aby już w następnym pokryć się nieestetyczną, błyszczącą warstwą łoju.

Kłopot z cerą mieszaną polega na tym, że na jednym, niewielkim fragmencie skóry występują obszary o wzajemnie wykluczających się potrzebach. Podstawą w codziennej pielęgnacji jest stosowanie kosmetyków, które nie pogorszą jej stanu, nawet jeśli oznacza to używanie różnych preparatówdo różnych partii twarzy.

Cera mieszana, czyli jaka?


Partie tłuste, błyszczące i skłonne do powstawania niedoskonałości zlokalizowane są zazwyczaj w okolicach brody, nosa i środkowej części czoła, czyli strefie T. W tych miejscach skupiamy się na oczyszczaniu, normalizowaniu pracy gruczołów łojowych i matowieniu, jednak nie zapominamy o nawilżaniu! Partie suche to zazwyczaj policzki i boczne części czoła – skóra w tych miejscach łatwo ulega podrażnieniom, jest nieprzyjemnie napięta i może się łuszczyć. Postępujemy z nią tak jak ze skórą suchą – czyli nawilżamy i odżywiamy, łagodzimy i regenerujemy. W pielęgnacji cery mieszanej najważniejsza jest jednak wnikliwa obserwacja i szybkie reagowanie na jej potrzeby. Zadanie trudne, ale nie niewykonalne.

Pielęgnacja 2 w 1


Do oczyszczania najlepiej stosować żele, pianki i mleczka dedykowane cerze mieszanej – jeśli sięgamy po peelingi czy inne agresywnie działające specyfiki – nakładamy je tylko i wyłącznie na partie tłuste! Podobnie postępujemy w przypadku maseczek – te silnie oczyszczające i ściągające w typie glinek nakładamy tylko na strefę T, w pozostałych miejscach stosujemy te bardziej treściwe, bogate w składniki odżywcze i regenerujące. Maseczki nawilżające obowiązkowo nakładamy na całą twarz. Zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia jest podstawą, dlatego w naszej kosmetyczce powinien się znaleźć krem o takim działaniu – najlepiej, aby był lekki (light, legere) i zawierał składniki zatrzymujące wodę wewnątrz skóry, tj. kwas hialuronowy czy glicerynę. Nakładamy go na całą twarz, również jeśli stosujemy krem matujący na partie przetłuszczające się! Kremy natłuszczające są odpowiednie jedynie dla partii suchych i najlepiej stosować je na noc lub kiedy skóra jest bardzo przesuszona. Będą pomocą w zimie, kiedy temperatura spada poniżej zera.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium