Życie Podkarpackie nr 7/2020 Życie Podkarpackie nr 7/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 54/2020, Niedziela 23 lutego 2020 r., Romany i Damiana
Opublikowano
Cera sucha: najpierw natłuszczanie, potem nawilżanie
Delikatna i cienka jak pergamin, a jednocześnie szorstka, nieprzyjemnie ściągnięta i skłonna do łuszczenia. Nie szpecą jej wypryski, ani rozszerzone pory, ale szybko się starzeje, przedwcześnie pokrywając siateczką zmarszczek. Jak prawidłowo pielęgnować cerę suchą, by długo zachowała zdrowy, młody wygląd?
Głównym mankamentem cery suchej jest niedostateczna grubość ochronnego płaszcza lipidowego skóry. Skłonność do szybkiej utraty wody jest wtórna.
Wbrew obiegowym opiniom, głównym problemem skóry suchej jest nie odwodnienie, ale zbyt cienki płaszcz lipidowy – wynik słabej aktywności gruczołów łojowych. Ten mankament sprawia, że skóra jest niedostatecznie chroniona przed wpływem czynników zewnętrznych, gorzej wiąże wodę, co prowadzi do jej utraty. Brak wilgoci przejawia się różnie – od zaczerwienienia i ściągnięcia, poprzez szorstkość, łuszczenie się i małe pęknięcia, aż po spierzchnięcie, stany zapalne, świąd i pieczenie. Taka skóra jest także mało elastyczna, wiotka, brakuje jej jędrności, a pierwsze zmarszczki pojawiają się nawet przed dwudziestką. Przesuszenia występują początkowo na policzkach, żuchwie i wokół oczu – w miarę upływu lat proces ten coraz bardziej się uwidacznia.

Ochrona przed utratą wody


To, czego potrzebuje skóra sucha to krem z lipidami. W zimie bez obaw można stosować kremy tłuste i półtłuste, latem lepiej sprawdzą się nieco lżejsze – na bazie wody. Dobry krem do cery suchej powinien zawierać zarówno substancje natłuszczające (parafina, wazelina, woski, lanolina, skawleny, oleje naturalne, m.in. arganowy, masło shea), nawilżające (mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy, tokoferol, kwas hiarulonowy), jak i zatrzymujące wodę w naskórku (ceramidy, glikole, węglowodany, gliceryna, kolagen i elastyna). Nawet zimą nie zapominamy o filtrach UV.

Delikatne oczyszczanie


Do codziennego oczyszczania wybieramy bogate emulsje, emolienty i kremowe żele. Peelingi gruboziarniste zastępujemy enzymatycznymi – stosujemy nie częściej niż raz na tydzień. Demakijaż wykonujemy przy pomocy bogatych w lipidy mleczek lub płynów micelarnych. W miarę możliwości wybieramy preparaty, które nie zawierają substancji zapachowych, barwników, parabenów – pozwoli to uniknąć podrażnień. Alkoholu w składzie unikamy jak ognia!

Nie zapominamy także o nawilżaniu od wewnątrz – pijemy co najmniej 2 litry wody dziennie, stosujemy dietę bogatą w NNKT, ryby, owoce morza, oleje roślinne. Możemy sięgnąć po kapsułki z wiesiołka, ogórecznika. Odstawiamy kawę, herbatę, alkohol i papierosy.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 7/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium