Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Charakterystyka i pielęgnacja cery tłustej
Rozszerzone pory, wypryski, zaskórniki, „spływający” makijaż i ten znienawidzony błysk. Posiadaczki cery tłustej nie mają lekko – potrafi sprawiać wiele trudności, przez co codzienna pielęgnacja stanowi nie lada wyzwanie. Wbrew obiegowym opiniom nie jest domeną wieku dorastania – z błyszczącym nosem walczy co czwarta Europejka – także po przekroczeniu czterdziestki.

Tłusta cera to wynik nierównowagi hormonalnej i zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych. Non stop pokrywa ją oleista warstwa sebum, zwłaszcza w „strefie T” (nos, broda, czoło). Wynikający ze słabego ukrwienia szarawy odcień i ziarnista faktura nie dodają uroku, tak jak często wyskakujące krosty i zaskórniki. Ma swoje plusy: nie straszne jej gwałtowne zmiany temperatur, słońce, mróz ani wiatr, bo chroni ją gruby płaszcz wodno-lipidowy; zaczyna się starzeć stosunkowo późno, ma mniej zmarszczek. 

Pielęgnacja skóry tłustej...

 ...nie należy do najprostszych. Stworzone specjalnie dla niej, mocno skoncentrowane kosmetyki sebostatyczne działają agresywnie i inwazyjnie – wyjaławiają warstwę ochronną i w efekcie nasilają problemy. Kluczem jest zachowanie równowagi pomiędzy produkcją a usuwaniem łoju. Pamiętajmy o tym już podczas oczyszczania, które powinno być łagodne. Jeśli nie doskwiera nam trądzik, nie sięgajmy po preparaty do walki z nim – woda micelarna lub spłukiwane wodą mleczko do demakijażu w zupełności wystarczą. Doskonałe efekty da codzienne szczotkowanie skóry na sucho, miękką szczoteczką do twarzy. Krem na dzień, prócz matowienia powinien zapewnić nawilżenie. Na noc – odpoczynek i ukojenie.

 Zawsze wybierajmy produkty o lekkiej, beztłuszczowej konsystencji – na bazie wody lub hydrolatów roślinnych, bez alkoholu, najlepiej o kwaśnym pH (z kwasem mlekowym, pepsyną, cytryną). Algi, aloes, witaminy (A, B kompleks), brzoza, oczar, mocznik, kwasy AHA, glinki białe i zielone – tego szukajmy w składzie. Wypryski? Uporają się z nimi produkty o działaniu przeciwzapalnym z cynkiem, siarką, kwasem salicylowym lub wyciągami z ziół, tj. szałwia, tymianek czy mięta.

 Unikajmy kawy, mocnej herbaty, ostrych potraw, słodyczy i alkoholu. Sięgnijmy po preparaty witaminowe oraz normalizujące pracę gruczołów łojowych tabletki drożdżowe.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium