Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Czym się charakteryzuje cera normalna i jak o nią dbać, by wyglądała pięknie
Cera normalna jest – mówiąc najprościej – zdrowa. Odpowiednio nawodniona, natłuszczona i ukrwiona, dobrze napięta i jędrna. W dotyku aksamitna. Nawet po całym dniu wygląda świeżo i promiennie – lekko zaróżowiona i matowa, bez tendencji do błyszczenia, wyprysków (jeśli się pojawiają, to sporadycznie i pojedyncze), przebarwień czy innych defektów dermatologicznych. Nie straszne są jej żadne warunki atmosferyczne (wiatr, słońce, mróz) czy gwałtowne zmiany temperatur. Jednym słowem: ideał!
Jeśli posiadasz cerę normalną możesz zaliczyć się do grona szczęśliwców – ten typ u osób dorosłych jest spotykany wyjątkowo rzadko, występuje przede wszystkim u dzieci.

Ten rodzaj cery nie wymaga szczególnej troski. W codziennej pielęgnacji należy skupić się na utrzymywaniu jej w dobrej kondycji. Kluczowe jest prawidłowe nawilżanie, dlatego warto zwrócić uwagę czy stosowane kosmetyki nie zawierają w swoim składzie alkoholu, który ma działanie silnie wysuszające.

Jeśli kremy, to tylko z...


Na dzień zaleca się stosowanie lekkich kremów pielęgnacyjnych z mocznikiem, gliceryną, czy skwalenem w składzie. Na noc lepsze będą preparaty bardziej treściwe, o formułach odżywczych, ale niezbyt tłustych – z NNKT, wit. A, B kompleks, E. Pod oczy, gdzie skóra jest najcieńsza – obowiązkowo stosujemy kremy lub żele bogate w ceramidy, witaminy, substancje ochronne i nawilżające (masło shea, olej z kiełków pszenicy masło kakaowe, kwas hialuronowy). W okresach o dużym nasłonecznieniu warto zaopatrzyć się w kremy z filtrem UV o czynniku SPF 30 lub wyższym.

Mydło tylko w ostateczności


Chociaż cera normalna dobrze reaguje na wodę i mydło, do oczyszczania zaleca się raczej łagodne kosmetyki o neutralnym odczynie, tj. mleczka, pianki czy kremowe żele. Preparaty złuszczające (peelingi, scruby) stosujmy nie za często – raz w tygodniu wystarczy. W utrzymaniu naturalnego pH pomocne będą delikatne toniki i płyny z micelami.

Naturalne maseczki


Dobrą praktyką jest regularne stosowanie, 1 – 2 razy w tygodniu, naturalnych maseczek witaminowych. Mogą to być maski odżywcze (z malin, miodu, papai),  nawilżające (z jabłek, ogórka), czy rozjaśniające (z dodatkiem cytryny).

Nie zapominajcie o nawilżaniu skóry od wewnątrz oraz racjonalnej, bogatej w składniki odżywcze diecie – ich niedobory bardzo szybko odbiją  się na wyglądzie i kondycji skóry.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium