Życie Podkarpackie nr 29/2017 Życie Podkarpackie nr 29/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 207/2017, Środa 26 lipca 2017 r., Anny i Mirosławy
Opublikowano
Alfabet intymny. S – jak spontaniczność, albo szybki numerek
Co to znaczy być spontanicznym w związku? Jak pokonać rutynę w pożyciu intymnym? Dlaczego niezaplanowane kontakty seksualne (nie mylić z przypadkowe) mogą wnieść nową jakość do związku dwojga ludzi?

Spontaniczność w życiu seksualnym jest chyba ważną cechą?

Nie jest to takie proste, żeby się dało  jednoznacznie odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Na pewno ważna jest dla partnerów dojrzałych i współżyjących ze sobą już jakiś czas. Przeciwdziała ona „zabójcy miłości erotycznej”, czyli przyzwyczajeniu i rutynie. Można śmiało powiedzieć, że poziom pobudzenia emocjonalnego i erotycznego jest tym większy, im bardziej spontanicznie przebiegają kontakty erotyczne. Seks z góry zamierzony i zaplanowany, uprawiany z rozmysłem w określonej porze, w sytuacjach odpowiednio przygotowanych nie jest tak ekscytujący i nie daje takiej rozkoszy jak kontakty erotycznie nie zaplanowane, będące wyrazem aktualnie przeżywanych napięć erotycznych i przebiegające bez uprzedniego przygotowania.

Tytułowy „szybki numerek”?

Właśnie. Ma on wiele zalet, nie zabiera dużo czasu, może stanowić dla partnera miłą niespodziankę. To okazja do tego, by poeksperymentować, wypróbować nowe pozycje i miejsca inne niż sypialnia. Warunkiem koniecznym jest silne pobudzenie obydwojga partnerów, które powoduje, że nie mają oni ochoty na długą grę wstępną. W przeciwnym wypadku nie będzie to może już „szybki numerek”, ale w dalszym ciągu działanie nie planowane, spontaniczne, dające dużo erotycznej rozkoszy nawet partnerom z kilkunastoletnim stażem.

Domyślam się jednak, że jest i druga strona medalu?

No właśnie, jak pisałem wyżej, spontaniczność doskonale służy partnerom dojrzałym, będącym ze sobą dłuższy czas. Nie sprzyja natomiast młodzieży i przy zbliżeniach „po raz pierwszy”. Tu działają inne prawidłowości, konieczna jest pewna doza kontroli poznawczej,  opanowania i odpowiedzialności. Spontaniczne zachowania seksualne, szybki numerek podczas dyskoteki gdzieś w aucie, czy w toalecie z przypadkową osobą na pewno spowoduje rozładowanie napięcia erotycznego, ale nie da takiego spełnienia, jakie daje seks między dwojgiem ludzi, którzy żywią do siebie głębokie uczucie. Może natomiast mieć natomiast bardzo przykre konsekwencje w postaci choroby, nie planowanej ciąży, komplikacji w życiu towarzyskim.


(artykuł archiwalny)
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Jak oceniasz postawę prezydenta Dudy w sprawie ustaw dotyczących sądownictwa?
  • Jestem zadowolony/a z podwójnego weta
  • To tylko połowiczny sukces, brakuje zawetowania 3 ustawy
  • Prezydent nie powinien wetować ustaw
nr 29/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium