Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Życie dobrze doprawione: poznaj uzdrawiającą moc przypraw
Zioła i powstające z nich przyprawy, są podstawą medycyny niekonwencjonalej. Dziś, znów coraz częściej po nie sięgamy. Przyprawy mogą być zbawienne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Okazuje się, że niektóre są pomocne w walce z rakiem, otyłością a nawet cukrzycą. Używać możemy ich zarówno do dań na słodko jak i na słono. Większość z nich jest ogólnodostępna i tania.
PIEPRZ CZARNY


Wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, reguluje wydzielanie kwasów trawiennych, pobudza łaknienie i metabolizm. Uwaga – z jego ilością nie powinny przesadzać osoby ze schorzeniami żołądka i dwunastnicy.

KOPER

Bogate źródło składników mineralnych (wapń, fosfor, żelazo) oraz witamin (przede wszystkim wit. C, ponadto A, D, E, K, B kompleks oraz H).

TYMIANEK

Dzięki obecności tymolu jest niedoścignionym  pogromcą wirusów, bakterii i grzybów. Działa rozgrzewająco i wykrztuśnie. Ułatwia trawienie potraw tłustych i ciężkich.

CHILI

Jest bogatym źródłem kapsaicyny – substancji rozgrzewającej i łagodzącej dolegliwości bólowe. Badania naukowe potwierdzają jej skuteczność w walce z rakiem.

MAJERANEK

Niezastąpiony przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, sprawdza się również jako pogromca infekcji, zwłaszcza górnych dróg oddechowych.

ROZMARYN

Działa dobroczynnie na cały organizm. Łagodzi stany zapalne żołądka i wątroby, usprawnia przepływ krwi i pracę nerek, pomaga w bólach reumatycznych. Ma właściwości moczopędne, rozkurczowe, napotne.

KURKUMA

Ma właściwości przeciwzapalne i antybiotyczne. Pomocna w łagodzeniu niestrawności, obniżaniu poziomu cholesterolu i glukozy oraz w walce z trądzikiem. Wykazano, że niszczy komórki nowotworowe.

CYNAMON

Ma działanie antyseptyczne, grzybobójcze i przeciwnowotworowe. Rozgrzewa oraz podnosi odporność – zwłaszcza zimą. Pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu glukozy we krwi, polecany chorym na cukrzycę oraz odchudzającym się.

IMBIR

Ułatwia trawienie, łagodzi uczucie pełności, niezastąpiony przy problemach układu trawiennego objawiających się nudnościami i biegunką.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Chcesz dodać własne ogłoszenie?
Wybierz wydanie papierowe lub online. Dotrzyj do 100 000 czytelników szybko i łatwo.
Dodaj ogłoszenie