Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 175/2018, Niedziela 24 czerwca 2018 r., Jana i Danuty
Opublikowano
Poznaj rodzaj swojej cery i zacznij ją właściwie pielęgnować
Nieskazitelna cera to jeden ze współczesnych wyznaczników piękna. Gładka, świeża i promienna – dodaje uroku o wiele więcej, niż najlepiej wykonany makijaż. Jak taki efekt osiągnąć?

Cera sucha i wrażliwa czy naczynkowa? Tłusta czy mieszana? A może normalna?

 

Prawidłowe określenie rodzaju i potrzeb własnej cery to klucz do jej optymalnej pielęgnacji. Nawet najlepsze kosmetyki dadzą mizerne efekty, jeśli nie zostały stworzone dla danej cery. To, co dobre dla normalnej, nie sprawdzi się w przypadku tłustej;  preparat dla skóry suchej nie poradzi sobie z problemami wrażliwej czy naczynkowej, a w przypadku trądzikowej z pewnością  poczyni więcej szkód niż pożytku… Nawet ładna i zdrowa cera z powodu niewłaściwej pielęgnacji może stać się problematyczna. Co gorsza – nieprawidłowy dobór kosmetyków może doprowadzić do powikłań, z którymi zmagać będziemy się miesiącami.

Podstawowe rodzaje i typy cery


Dermatolodzy rozróżniają cztery podstawowe rodzaje skóry: normalną, tłustą, suchą i mieszaną. Głównym kryterium jest zakodowane w DNA rozłożenie i aktywność gruczołów łojowych oraz potowych – na twarzy, dekolcie i plecach. Oprócz tego często mówi się o typach cery ­– czyli jej stanie, uzależnionym w głównej mierze od rozmaitych czynników zewnętrznych (wpływ środowiska, trybu życia, diety) oraz wewnętrznych (zmiany hormonalne, alergie i inne choroby, wiek). Wymienić tu możemy chociażby cerę wrażliwą i alergiczną, naczynkową, trądzikową, odwodnioną czy dojrzałą. Typy występują niezależnie od podstawowego rodzaju skóry, mogą mu towarzyszyć w rozmaitych konfiguracjach.

Określ rodzaj swojej cery


Określając swój rodzaj cery, należy sprawdzić, w jaki sposób skóra twarzy się zachowuje:

 1. po umyciu wodą z mydłem,
 2. przed wieczornym demakijażem,
 3. po użyciu kremu tłustego.

Na przeprowadzenie obserwacji wystarczy zaledwie kilka minut. Ponizej przedstawiamy najbardziej  typowe zachowania i cechy skóry, w zależności od jej rodzaju.
CERA NORMALNA

 • Z natury bezproblemowa – dobrze nawilżona, ukrwiona i natłuszczona. Jędrna, dobrze napięta, miękka w dotyku. Ma jednolity koloryt.
 • Dobrze reaguje zarówno na tłuste kremy, jak i wodę z mydłem – brak uczucia dyskomfortu, pieczenia, ściągnięcia czy tendencji do świecenia. Po całym dniu pozostaje świeża, optymalnie nawilżona i natłuszczona.
 • Cera normalna jest charakterystyczna dla dzieci – u osób dorosłych występuje rzadko.
CERA SUCHA

 • Delikatna, cienka i wrażliwa – a w dotyku szorstka, chropowata. Mało elastyczna, brakuje jej miękkości. Ma tendencje do przesuszania i łuszczenia się.
 • Na wodę z mydłem reaguje natychmiastowym uczuciem nieprzyjemnego napięcia i ogólnym dyskomfortem, po kilku godzinach może zacząć delikatnie piec – po całym dniu jest zauważalnie ściągnięta, przesuszona, może się łuszczyć. Tłusty krem przynosi jej ulgę i ukojenie.
CERA TŁUSTA

 • Towarzyszy jej nadprodukcja sebum, przez co ma tendencje do błyszczenia, rozszerzonych porów, powstawania grudek, krost i zaskórników. Jest grubsza od innych rodzajów, dobrze napięta i dosyć jędrna.
 •  Test wody z mydłem, całodzienny makijaż, jak i użycie tłustego kremu dają ten sam efekt – cera jest błyszcząca, pokryta nieestetyczną warstewką łoju. Pory są rozszerzone, mogą pojawiać się wypryski.
CERA MIESZANA

 • To cera sucha na skroniach i policzkach, a tłusta w tzw. strefie T (broda, nos, czoło), jej zachowanie w poszczególnych partiach twarzy jest charakterystyczne dla odpowiadających im typów cery.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji


Określenie rodzaju cery jest pomocne we właściwej jej pielęgnacji oraz ułatwia dostosowanie odpowiednich kremów, mydeł, płynów czy maseczek do twarzy. Już niebawem napiszemy szerzej o pielegnacji dopasowanej do  cery normalnej, tłustej, suchej i mieszanej.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium