Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 155/2020, Środa 3 czerwca 2020 r., Leszka i Kłotyldy
Opublikowano
Jak prawidłowo używać maseczek ochronnych?
Tylko prawidłowe korzystanie z maseczki ochronnej zwiększa ochronę przed zakażeniem koronawirusem. Jak ją zakładać, nosić, i bezpiecznie zdejmować?
Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

Jak bezpiecznie zdejmować maseczkę?
Zmień maseczkę, gdy zrobi się wilgotna lub mokra. Może to nastąpić zarówno w warunkach podwyższonej wilgotności, jak i po dłuższym oddychaniu czy rozmowie. Taka maseczka nie spełnia już swojej funkcji, a co więcej, może zwiększać ryzyko zakażenia.
• Chwyć maseczkę za sznurki lub gumki do wiązania (nie dotykaj materiału z przodu – na jego powierzchni mogą znajdować się patogeny) i ostrożnie ją zdejmij.
• Bezzwłocznie po zdjęciu maski wyrzuć ją do kosza na śmieci (odpady zmieszane).
• Na koniec zadbaj o higienę rąk: umyj je i zdezynfekuj.

Jak postępować z maseczką  wielokrotnego użytku?
Maseczki wielokrotnego użytku należy zakładać i zdejmować podobnie jak te jednorazowe. Różnica polega na tym, że po każdym użyciu trzeba ją zdezynfekować – najlepiej wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni C. Koronawirus jest bardzo wrażliwy zarówno na wysoką temperaturę jak i środki czystości. Po wypraniu należy maseczkę dokładnie wysuszyć i wyprasować. Dopiero wtedy można ją użyć ponownie. Niekiedy zaleca się odkażanie maseczki płynem do dezynfekcji na bazie min. 60-procentowego alkoholu. Takie rozwiązanie stosujmy wyłącznie w sytuacji awaryjnej, np. w przestrzeni publicznej. Trzeba wtedy bardzo dokładnie spryskać maseczkę środkiem odkażającym, a przed ponownym założeniem poczekać aż maska wyschnie.

Czego nie robić, używając maseczki ochronnej?
• Dotykać jej, ponieważ na materiale od zewnętrznej strony mogą znajdować się patogeny (można to zrobić tylko po dokładnym umyciu lub zdezynfekowaniu rąk).
• Zakładać jej tylko na jedno ucho lub dopuścić do tego, by odstawała. Nosić jej na brodzie, pod nosem, na szyi. Powinna zasłaniać usta i nos!
• Kilkakrotnie używać masek jednorazowych.
• Wyrzucać zużytej maseczki do toalety.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
K 193.242.142.209 17.05.2020

Żadnego kagańca na ryju nosił nie będę. Kilka razy patrol policji się mnie przyczepił. Najwidoczniej chłopaki wiedzą, że to bzdura, bo skończyło się na "pouczeniu". 

nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium